Nedělní těsná porážka je zapomenuta. Mladší dorostenky DDM Česká Lípa ji totiž stejnému soupeři, basketbalistkám z Ústí nad Labem, vrátily a v tabulce poskočily na vedoucí pozici.

SŠK Skřivánek – DDM Č. Lípa 60:66

(17:16;19:13;10:20; 14:17)
Cíl českolipských hráček před posledním letošním střetnutím zněl jasně: napravit prohru z domácí palubovky! „Z naší strany se jednalo o nápravu reputace a v případě vítězství i o upevnění první pozice tabulky. To jsme věděli všichni,“ zdůraznil českolipský trenér Vlastimil Císař a poznamenal: „Přestože jsme nebyli kompletní, přístup a nasazení hráček byl hned o sto procent lepší, než v zápase předchozím.“
K vidění byl rychlý a soustředěný basketbal. Domácí celek byl velmi namotivován a před zraky svého početného publika se vybičoval k ještě lepšímu výkonu, ale útok Skřivánku tentokrát narážel na kvalitně postavenou a spolehlivě hrající obranu.
První čtvrtinu vyhrály o jeden bod ústecké hráčky, které přidaly ve druhé části ještě více na rychlosti i agresivnímu přechodu pod koš a díky tomu se mohly radovat z poločasového vedení o devět bodů.
„Po přestávce jsme přistoupili k několika změnám při postupném útoku i soubojích pod soupeřovým košem a obrana pracovala téměř stoprocentně. Nedařilo se nám jen plně vykrývat střelbu z větší vzdálenosti, díky níž domácí hráčky bodovaly nejčastěji,“ všiml si kouč. Jeho svěřenkyně byly ale produktivnější a od 9. min. třetí čtvrtiny zavelely ke zvratu.
Do poslední fáze zápasu vstupovala Č. Lípa již s tříbodovým náskokem. V této části se hrál basketbal na nejvyšší úrovni, kdy všech deset hráček na hřišti předvádělo nejhezčí hru, která byla do té doby v celé soutěži k vidění. „Některé naše hráčky hodně namotivoval i fakt, že nás přijel povzbudit kapitán BK Děčín a reprezentační hráč Jakub Houšťka,“ poznamenal Vl. Císař.
Českolipské družstvo postupně zvýšilo svůj náskok na 8 bodů a v dramatickém závěru, kdy se Ústečanky snažily o celoplošný pressink, se domácím podařilo snížit jen na konečný šestibodový rozdíl.
Sestava a body DDM: Lenka Vančurová 20, Tereza Skalková 19, Iva Vančurová 16, Adéla Císařová 5, Jana Marková, Lucie Majorová a Sylvie Andrássyová po 2, Denisa Šenfeldová, Markéta Jelínková a Karolína Nožičková.
Do druhé části soutěže tedy vstoupí dorostenky DDM Česká Lípa z pozice lídra. „S třiadvaceti body a jediným prohraným utkáním máme předpoklad bojovat v závěru o první příčku, a tím i o možnost zahrát si baráž o postup do extraligy. Ještě nás ale čeká deset většinou velmi obtížných zápasů,“ dobře ví trenérské duo Vlastmil Císař a Lenka Vančurová. „Bude hodně záležet na maximálním přístupu a odpovědnosti všech hráček, ale také na troše štěstí a přízni osudu v případě nemocí a zranění.“
Jisté ale je to, že družstvo mladších dorostenek DDM má předpoklady ligovou soutěž vyhrát a zároveň i velkou šanci, poprvé v historii českolipského basketbalu, na působení v dorostenecké extralize. „Spíš se o ni alespoň pokusit,“ stojí oba trenéři nohama na zemi, i když Vlastimil Císař by se extralize nebránil. „Vzhledem ke skromným podmínkám a členské základně by to byl pro celý klub obrovský úspěch a zároveň svým způsobem i odměna všem, kteří se nějakým způsobem na rozvoji českolipského basketbalu v jeho historii podíleli,“ potvrdil.

Tabulka dorostenecké ligy:

1. TJ DDM Č. Lípa 872:590  23
2. Loko K. Vary 867:671 22
3. Drapa Prosek 807:775 20
4. Slovanka B 816:763 19
5. Benešov 739:709 19
6. Strakonice B 841:839 19
7. Kralupy junior 743:681 18
8. BK Skřivánek 764:719 18
9. Kožlany 714:780 16
10. Sparta B 656:824 15
11. USK Praha 715:888 14
12. Kladno 604:899 13

Další zprávy z regionu najdete zde