Úspěšný víkend zažily mladší dorostenky DDM Česká Lípa. V obou domácích zápasech ligové soutěže si totiž připsaly plný bodový zisk nad soupeři z popředí tabulky, čímž si upevnily vedoucí pozici v tabulce a zvýšily své šance pro závěrečné boje o 1. – 4. místo.

DDM Č. Lípa – Drapa Prosek 60:50 (8:17, 25:28, 43:36, 60:50)
„Po vánoční pauze jsem nečekal v souboji proti dosavadnímu třetímu týmu soutěže z naší strany moc kvalitní výkon, což se potvrdilo,“ přiznal trenér Vlastimil Císař. Hned od úvodních minut totiž soupeřky jeho svěřenkyně přehrávaly. „Nevycházelo nám vůbec nic. Děvčatům chyběl větší pohyb a start na míč, a když se ani obraně nedařilo pokrývat rychlý a kombinační útok soupeřek, musel jsem po nevydařené první čtvrtině zvýšit hlas,“ zdůraznil V. Císař.
Domácí hráčky se dostaly do tempa až od poloviny II. čtvrtiny; tuto část vyhrály rozdílem šesti bodů a poločasový výsledek tak skončil 25:28.
Po přestávce konečně přišel tvrdý nástup DDM a po rapidním zkvalitnění obrany a zlepšeném útoku s přesnější střelbou na koš se skóre otočilo (43:36). Poslední čtvrtina pak přinesla ze strany domácích basketbalistek jistější herní projev, ovšem Pražanky nadále předváděly rychlý a kombinační basketbal, a přestože musely dotahovat šestibodový náskok, nevzdávaly se. V posledních minutách se však podařilo DDM po hezkých uvolněních zvýšit rozdíl na deset bodů a udržet důležité vítězství.
„I když jsme byli teoreticky připraveni na nejlepší pivotmanku Proseku Sloupovou z výběru České republiky, nebylo vůbec jednoduché ji ubránit. Proto nám pomohlo i její vynucené střídání po páté osobní chybě v závěru zápasu, jinak bychom se asi dočkali velkého dramatu,“ doplnil Vlastmil Císař.
Sestava a body DDM: Skalková 14, I. Vančurová 12, L. Vančurová 11, Andrássyová 9, Kovačíková 8, Majorová 4, Císařová 2, Marková, Jelínková, Drobná, Kopecká, Nožičková.

DDM Č. Lípa – Slovanka B 62:49 (22:12, 33:22, 42:40, 62:49)
Začátek nedělního zápasu se vyvíjel pro domácí tým o poznání lépe a v I. čtvrtině díky zlepšenému pohybu, přesné střelbě a pozorné obraně vedl o deset bodů, v poločase dokonce o jedenáct. Jenže po přestávce ve třetí čtvrtině soupeřky České Lípy nastoupily s velmi rychlou a kombinační hrou, zapracovaly na obranné činnosti a naopak domácí děvčata upadla do útlumu, čehož hostující hráčky ve druhé minutě poslední části využily k vyrovnání. „No, v tu chvíli to s námi vypadalo opravdu bledě,“ konstatoval trenér.
Naštěstí se jeho svěřenkyně včas vzpamatovaly, znovu přidaly na důrazu v útočné fázi i obraně a nedovolily svým soupeřkám celé čtyři minuty skórovat a naopak tři minuty před koncem devítibodovou šňůrou zvýšily skóre na 53:44. Hráčky Slovanky poté nasadily nevyhnutelný celoplošný pressink, jenže DDM se podařilo po přesných rozehrávkách a rychlými protiútoky pojistit a udržet vedení až do závěrečného signálu.
„Výhry jsou pro nás velice důležité, protože obě družstva patří ke špičce soutěže, takže už by se nám mělo dýchat lépe. Z obtížnějších soupeřů, kteří nás ještě čekají, zbývají již pouze Karlovy Vary a Benešov,“ řekl na závěr trenér Vlastimil Císař.
Body: Skalková 20, I. Vančurová 18, L. Vančurová 17, Majorová 5, Kovačíková 2, Andrássyová, Císařová, Marková.

Tabulka

1. TJ DDM Česká Lípa 27
2. Loko Karlovy Vary 26
3. Strakonice B 23
4. Basket Slovanka B 22
5. BC Benešov 22
6. BK Drapa Prosek 22
7. Skřivánek Ústí nad L. 21
8. Kralupy junior 20
9. WBA Sparta B 19
10. Kožlany – Kralovice 18
11. USK Praha 17
12. TJ Sokol Kladno 15

Další zprávy z regionu najdete zde