Do finálové čtyřky z prvního místa základní části basketbalové Ligy mladších dorostenek postoupilo družstvo DDM Česká Lípa. Že se jedná o mimořádný úspěch českolipského basketbalu, není pochyb, a proto jsme s několika otázkami oslovili trenéra dívčího družstva Vlastimila Císaře.
„Jsme samozřejmě rádi, že se holkám podařilo vyhrát základní část a jsme hrdí i na to, že si vybojovaly respekt ostatních i renomovaných týmů, které mají možnost posilovat svůj kádr hráčkami působícími v extraligových týmech, a mají i v případě nemocí větší možnost kádr doplnit,“ říká na úvod trenér Císař, který společně s Lenkou Vančurovou družstvo vede.
Před začátkem sezony jste s takovým výsledkem počítali?
Po pravdě řečeno jsme do soutěže vstupovali s cílem udržet ji i pro příští sezonu, tedy skončit do 7. místa. Po předsezonních turnajích, kde jsme ani jednou neprohráli a nově složený tým se ukázal jako velmi perspektivní pro tento rok, jsme si ale laťku zvedli na účast ve finálové čtyřce a tím zopakovat umístění staršího ročníku z minulé sezóny. Ovšem v průběhu podzimní části, kdy jsme vyhrávali jeden zápas za druhým a ani favorité soutěže nás nedokázali porazit, se před námi vynořil nepříjemný fakt možného vítězství.
Nepříjemný…?
Nepříjemný v uvozovkách, protože jsme s tím ani ve snu nepočítali. Bude nás mrzet, pokud se to nepodaří a zároveň budeme pod velkým tlakem. Pokud se nám ale povede ze šesti finálových zápasů vyhrát dvakrát, můžeme skončit nejhůře druzí. To by bylo, myslím, nejlepší umístění, kterého v České Lípě kterýkoliv tým v historii dosáhl. Ovšem být první je jak známo lepší. Proto ten tlak…
Kdy závěrečné boje zahajují a s jakými soupeřkami se utkáte?
Finálová čtyřka začíná pro nás duely se Slovankou 15. března u nás a o den později v Praze. Pátého dubna hrajeme doma se Strakonicemi a šestého hostíme Karlovy Vary. Devatenáctého dubna jedeme naopak k asi rozhodujícímu zápasu do Varů a poslední utkání je 20. dubna ve Strakonicích.
S jakými ambicemi do této části půjdete?
S cílem udržet první místo. Ale bude moc záležet na tom, jestli budeme v plné sestavě a jestli děvčatům vydrží síly i po psychické stránce. Bohužel stále stojí pro zlomené zápěstí naše základní křídlo a velmi dobrá střelkyně Denisa Kovačíková a navíc v sobotu si v Kladně poranila kotník základní rozehrávačka Iva Vančurová. Pokud nám budou chybět za dva týdny obě hráčky, budeme to mít velmi těžké, protože Slovanka zahrát umí a má velmi dobrý kádr. Při ztrátě bodů by pak záleželo na tom, jak se povede našemu hlavnímu rivalovi z Karlových Varů, protože i on může ještě o body přijít. Takže naše ambice: určitě druhé místo a klidně si troufnout na celkové prvenství.
Která z vašich svěřenek má na takovémto dílčím úspěchu největší podíl?
Je samozřejmě vždy nepříjemné vybírat tu nejlepší, ale v tomto případě hráčkou, na kterou se bylo možné vždy ve všech chvílích spolehnout a je velmi obětavá, která odehrála všechny zápasy a v kritických okamžicích dokázala vzít odpovědnost na sebe, je Iva Vančurová. Je to určitě jedna z nejlepších basketbalistek této soutěže a podle mého soudu vůbec nejlepší. V počtu vstřelených bodů je na druhém místě ligové statistiky. Dalšími oporami, které se významnou měrou podílely na úspěších, jsou Tereza Skalková, vynikající křídlo s rychlými nájezdy, dobrou obranou a pátým místem v počtu bodů na zápas, a Lenka Vančurová, která je s kvalitní hrou pod košem na celkovém 5. místě v počtu vstřelených bodů. K nim ovšem patří ještě další děvčata, která pravidelně nastupovala ke všem náročným zápasům a spolu se jmenovanými se významnou měrou podílely na výsledcích. Zde je ale velmi těžké až nemožné někoho dalšího vyzdvihnout, protože by se v tomto případě mohlo jednat o subjektivní pocit a mohlo by být některé z nich ublíženo, což bych si rozhodně nechtěl dovolit.