Pro oddíl TJ DDM Česká Lípa to byla v letošní sezoně první ze dvou účastí na republikovém šampionátu, protože i hráčkám z kategorie U13 se podařilo také postoupit na mistrovství republiky, které se koná ve dnech 9. 12. 5. v Hradci Králové.

Systém šampionátu byl velmi spravedlivý: 6 týmů se utkalo každý s každým a následná tabulka určila konečné pořadí.

Na českolipské basketbalistky čekaly Pardubice, Hradec Králové, Ostrava, Brno a domácí Prostějov. Česká Lípa, jako jediný zástupce tzv. západní části extraligy, byla považována za snadnou kořist, ale již první zápas vyvedl ostatní účastníky z omylu!

Česká Lípa - Pardubice 45:33 (8:9, 25:17, 36:24)

Úvodní duel s Pardubicemi začaly obě strany opatrně a první část vyhrály pardubické dívky o jediný bod. Ve druhé pak reprezentantky České Lípy otočily skóre na svou stranu a v polovině zápasu svítil na výsledkové tabuli rozdíl osmi bodů v jejich prospěch. Druhá půle byla ve znamení urputných obran, ale i tak si svěřenkyně trenérů Kamila Loňka a Lenky Vančurové udržovaly náskok, který postupně navyšovaly, aby se mohly naplno radovat z nečekaného vítězství nad budoucím držitelem stříbrných medailí!

Sestava DDM Česká Lípa U14: Radka Pinkavová, Anežka Pejšková, Kristýna Lačná, Pavlína Ondřejková, Barbora Bretová, Isnel Natabou, Kamila Budková, Nikola Chrastilová, Lucie Bílá, Natálie Kasalová, Alena Keslerová, Monika Ješetová, Adéla Vaněčková, Kristýna Otavová.

Česká Lípa - Hradec Králové 57:60 (21:17, 29:36, 50:51)

Po první čtvrtině vedly českolipské hráčky o 4 body, druhou čtvrtinu pak trestuhodně nezvládly a skóre se otočilo ve prospěch Hradeckých (29:36), třetí čtvrtina byla pak opět v režii České Lípy a tabule před závěrečnou částí ukazovala skóre 50:51 pro Hradec Králové. Ve velmi emotivním čtvrtém dějství, kdy se vedení přelévalo z jedné strany na druhou, a kdy si rozhodčí vybrali svou „slabou chvilku", nakonec slavilo družstvo Hradce Králové vítězství o 3 body a po tvářích hráček v zeleno-bílých dresech tekly slzy smutku. Ale to je hra, co je platné, že technický delegát zápasu uzná chyby rozhodčích a dá za pravdu trenéru poražených, na výsledku zápasu se už nic změnit nedá…

SBŠ Ostrava - Česká Lípa 57:60 (18:19, 32:29, 47:46)

Zápas s Ostravou byl od počátku kopií duelu s Hradcem, po celý zápas družstvo Českolipských dotahovalo mírné vedení Ostravy a v nervy drásajícím závěru pak uhájilo tříbodový náskok a mohlo se těšit z druhého vítězství.

A aby basketbalu neměly hráčky DDM málo, již za 3 hodiny je čekalo střetnutí s dalším aspirantem na medaili Brnem.

BK Brno - Česká Lípa 58:46 (15:7, 30:24, 44:36)

Začátek zápasu nevypadal podle představ trenérů a bylo vidět, že jejich svěřenkyně jen těžko rozhýbávají své unavené nohy. I proto si brněnský soupeř vypracoval osmibodový rozdíl, který si udržoval po celou dobu a ž do konce.

Nedělní dopoledne mělo přinést rozuzlení celého turnaje. Ani po třech hracích dnech totiž nebylo jasné, kdo bude slavit a kdo pojede domů s prázdnou. A Českolipským v tomto dramatu připadla důležitá role. Hrály totiž závěrečný zápas celého turnaje, a to s domácím Prostějovem. Ten potřeboval vyhrát, aby se stal mistrem, a pokud by zvítězila Č. Lípa, rázem by se dostala na medailové pozice.

Prostějov - Česká Lípa 68:46 (15:4, 37:19, 55:23)

Obě strany svazovala nervozita a ještě v polovině první čtvrtiny byl rozdíl pouhých tří bodů. Pak však po několika uspěchaných neproměněných střelách českolipských hráček a následných rychlých protiútocích Prostějova, které byly neomylně proměněny, nervozita Prostějova opadla a nastal střelecký koncert. Rozdíl skóre velmi rychle narůstal, ale Českolipským se v poslední čtvrtině podařilo několika hezkými akcemi korigovat na přijatelný rozdíl 22 bodů.

Hodnocení na závěr

Tým Kamila Loňka a Lenky Vančurové dokázal, že patří mezi 6 nejlepších družstev této věkové kategorie v České republice. Když odjížděl do Prostějova, měl za cíl neudělat ostudu, a kdyby hráčkám někdo řekl, že budou jen 3 body od medaile, nevěřily by tomu. Je malý zázrak, že se v tak malém městě povedlo dát dohromady tak úspěšné družstvo, jež by nemělo naději na úspěch bez nadšení a obětavosti obou trenérů a podpory rodičů. Ti vytvořili pro své dcery úžasný fanklub, který je po celou sezonu hlasitě podporoval a i v Prostějově dokázal vytvořit takřka domácí prostředí. Je nutno poděkovat i Městu Česká Lípa, které poskytlo grant na dopravu do dějiště MČR.

Konečné pořadí MČR

1. TJ OP Prostějov 302:255   9

2. Studánka Pardubice 266:240   8

3. BK Brno 302:282   8

4. Hradec Králové 308:326   8

5. DDM Česká Lípa 254:276   7

6. SBŠ Ostrava 273:326   5

Tomáš Čmuchálek