Okresní běžecké liga 2008 – „O pohár českolipského Deníku“ (OBL) vstupuje letos již do dvanácté sezony.
Jedná se o seriál běžeckých závodů (krosy, silniční, běhy do vrchu i atletická dráha) na různých místech okresu a je určen nejen pro atlety, ale i pro začínající a rekreační běžce a další sportovce. „Účastníkem se stává automaticky každý startující, který se přihlásí k závodu za obec, klub, školu z Českolipska,“ připomíná ředitel OBL Oldřich Slaměný.
Letošní seriál čítá opět 16 vesměs tradičních závodů jako v loňském roce. „Vypadl závod v Prysku, ale premiéru má Polevský běh lyžařů, který také už tuto sobotu zahajuje sezonu,“ doplňuje O. Slaměný.
Loňský model hodnocení se podle něj poměrně osvědčil, proto pořadatelé ponechávají stejný systém i letos: do konečného bodování se bude započítávat 10 nejlepších výsledků, přičemž pět závodů bude mít navýšené bodování o 50 %. „Jedná se o jubilejní ročníky některých závodů včetně Přespolního běhu Cvikováčku, který se běží jako krajský přebor. Za každou účast na závodě bude připsán jeden účastnický bod, ve finále v Žandově se přičte pět bodů.“
V loňském roce zvítězil veterán Petr Charousek z TJ Doksy, který vedení udržel od prvního závodu až do konce. Druhý skončil nadějný žák Hynek Bárta z AC Česká Lípa a třetí příčku obsadil nestárnoucí borec Jiří Malý (AC Č. Lípa).
Jak už bylo zmíněno, seriál OBL zahajuje tuto sobotu 15. března prvním dílem, kterým je Polevský běh lyžařů, pořadatelem je klub SKI Polevsko.
Prezentace běžců je od 8.30 hodin na Obecním úřadě v Polevsku, starty žákovských kategorií jsou na programu od 10.00, hlavní běh juniorů a dospělých odstartuje ve 12 hodin.
„Trasa hlavního závodu měří 8500 metrů a bude to opravdová lahůdka,“ tvrdí s nadsázkou ředitel Oldřich Slaměný a dodává: „V těžce zvlněném terénu, i když s pevným podkladem na lesních silničkách, řádně prověří, kdo jak přes zimu potrénoval.“
Další čtyři závody budou následovat v podstatě každý týden až do poloviny dubna. Tím druhým bude 22. března Jarní běh sídlištěm Západ v Novém Boru.