„Nejsem typ člověka, co by seděl na gauči,“ říká 31letý nadšenec z Turnova. Schulhof odmalička sportoval – dělal atletiku za liberecký klub, jezdil na kole a našel se v orientačním běhu. Dnes patří mezi českou elitu (25. v národním žebříčku, který čítá více než tisíc dalších borců v jeho věkové kategorii). Jenže co dělat, když nesmíte do lesa? Omezení jsou daná.
 
„Běhám do práce, běhám z práce. Celkem necelých deset kilometrů,“ líčí. Jenže ani to nestačilo. A pak, před pár dny, dostal nápad - bude se prohánět po zahradě. Zapojí do toho své kamarády a další závodníky přes facebook. Tak vznikl projekt Běhej zahrady 2020.

 
„Je víc kategorií. Můžete si vybrat, jestli běžet kilometr na čas, nebo se budete snažit uběhnout co největší vzdálenost,“ vysvětluje muž s přezdívkou Bježíš. V komunitě orientačních běžců se z toho rázem stal hit. Desítky lidí po celé republice už uložily své výsledky, další přibývají. Dokonce se přidali i členové reprezentace, kteří vtipně navázali svou cestou nazvanou Běhej za hrady (vyrazili na trénink do Českého ráje).
 
Ale zpět k Schulhofovi a jeho nápadu. On sám nejraději zkoušel rychlost – kilometr však uběhl nejlépe za 4:34. Proti jeho časům z atletiky (kilometr pod tři minuty) nic moc. „Nemám ideální kolečko. Ale aspoň jsem už pobavil souseda. Koukal, zafandil,“ směje se turnovský závodník.

 
Brzy čelil smutným dotazům od těch, co nemají zahradu. „Vymyslíš i něco nám?“ A další kategorie byla na světě: nejvíce vyběhnutých pater. Našel se i dobrodruh, který poslal informaci o deseti kilometrech pokořených v bytě. „Počítali jsme, že udělal snad 700 koleček. To je něco neuvěřitelného,“ vykládá Schulhof.
 
Jak vidno – česká originalita nezná mezí. I v nouzi se dá sportovat. „Pojďte si také oběhnout svůj kompost. Na své zahradě budete mistrem světa,“ hlásí Schulhof.