Okresní běžecká liga 2008 – O pohár českolipského Deníku vstupuje v sobotu do dvanácté sezony. Úvodním závodem šestnáctidílného seriálu je Polevský běh lyžařů v Polevsku, jehož pořadatelem je místní lyžařský klub SKI. Oslovili jsme proto ředitele závodu Jana Šmída, který nám odpověděl na několik otázek.
Proč jste se vlastně rozhodli uspořádat Polevský běh lyžařů?

Přes špatnou letošní zimní sezonu, co se sněhu týče, jsme neuspořádali ani jeden závod v běhu na lyžích, pouze Silvestrovský běh, ale opět bez lyží a po svých. Proto jsme přemýšleli, že uděláme závod v běhu. Rozhodnutí bylo velmi rychlé, od pořadatelů Okresní běžecké ligy jsme se vyptali na termín a ten padl právě na 15. března.
Co všechno takové pořadatelství obnáší a jak dlouho jste se na akci připravovali?
Rozhodli jsme se rychle, na akci se připravujeme dva týdny. Je potřeba závod organizačně zajistit, tzn. dostatek pořadatelů, kterých je u nás v oddíle dost, dále vymyslet trasu, navrhnout kategorie, sepsat veškeré propozice, udělat propagaci, aby k nám vůbec někdo přijel, zajistit všechny věci okolo jako zázemí pro závodníky, povolení… Je toho hodně. Určitě mi dá každý pořadatel jakýchkoliv závodů za pravdu, že je za tím spousta hodin příprav. Ale spokojený závodník, který se za rok vrátí, je, aspoň pro mě, odměna za dobře udělanou práci.
Tušíte, kolik účastníků na váš běh přijede?
Vzhledem k tomu, že je závod zařazen do Okresní běžecké ligy 2008 „O pohár českolipského Deníku“ a jedná se o zahajovací závod, předpokládáme dobrou účast. Je to ale první ročník a samozřejmě záleží také na počasí, takže si netroufnu odhadnout přesné číslo. Snad kolem 80 běžců.
Jak o ně bude postaráno?
Na závodníky čeká zázemí na sále hospody Na Křižovatce, kde se mohou převléct, občerstvit v restauraci a případně ubytovat v penzionu Polevsko.
Můžete popsat trasu hlavního závodu? Je těžká?
Trasa vede převážně po silnicích III. třídy a zpevněných cestách. Měří 8500 metrů. Hned na začátku čeká závodníky stoupání z Polevska na Jedličnou. Odtud se odbočí na Kočárovou cestu, která se příjemně vlní krajinou Lužických hor nad Kytlicí a Svorem okruhem kolem Malého Buku a Medvědího vrchu a přes svorskou silnici se vrací zpět na Jedličnou. Tady čeká běžce už jen klesání do cíle před Obecní úřad v Polevsku. Myslím, že trasa po zimě slušně prověří formu závodníků a pokud to stihnou, mohou si užívat krásy zdejších výhledů a hor.
Mohl byste se zmínit o historii vašeho oddílu SKI Polevsko?
Historie oddílu je dost dlouhá, nevím přesně rok založení, to jsem ještě ani nebyl na světě, ale určitě přes třicet let. Hlavní činností oddílu je pořádání závodů na běžkách a úprava a údržba běžeckých stop v okolí Polevska. V zimě pořádámě 4 tradiční závody, letos jsme chystali spolu s Mirkem Kronikou a Lyžařským areálem Polevsko novinku - Ski-cross na běžkách, ale nebyl sníh, takže jsme neuspořádali ani jeden závod na běžkách. Dále pořádáme závody v běhu, Noční výstup na Klíč a Kytlický minitriatlon. Termín triatlonu je letos 9. srpna. Členové společně jezdí na závody jako Jizerská padesátka nebo švédský Vassův běh. Za zmínku stojí spolupráce s německým oddílem Bertsdorfer SV. V současnosti má SKI Polevsko kolem dvaceti členů. Asi nejvíc práce, času a financí spolyká zimní údržba běžeckých tratí na Polevsku. V současnosti se připravujeme na podání grantu ve spolupráci se svazkem obcí Novoborsko.
Slovo na závěr?
Rád bych poděkoval všem sponzorům i jednotlivcům za dosavadní dary. Rádi přivítáme nejen závodníky, ale také diváky, bez kterých se neobejde žádný závod.