Vzpomeňme na rozmezí let 1970 až 1974. To vybojovalo Československo Světovou trofej na jedné z nejprestižnějších soutěží hned pětkrát po sobě. Jedná se o závod Mezinárodní motocyklová šestidenní, který se jezdí už od roku 1913.

Jedním z adeptů, kdo by mohl vrátit Českou republiku do povědomí motocyklové společnosti ve světě je mladý junior Milan Engel z Jablonecka. Ten totiž na domácí scéně nemá příliš mnoho konkurentů a důkazem toho jsou čtyři juniorské domácí tituly mistra ČR a dvě bronzové medaile z Mistrovství Evropy 2011. Navíc letos jako kapitán juniorské reprezentace absolvoval šestidenní ve Finsku, kde se tým České republiky umístil na osmém místě ze čtrnácti zemí.

Životní úspěch

„Za tuhle sezonu jsem rád, je to moje nejúspěšnější v mé motorkářské kariéře a jsem také rád, že jsem to přežil ve zdraví bez velkého pádu. Veškeré závody, které jsem jel v letošním roce, tak jsem si užil naplno a posbíral další nové zkušenosti, jak na šestidenní tak i na Evropě,“ konstatoval Engel.

„Celkově jsem získal čtyři mistrovské tituly za celou sezonu a jsem za ně moc rád. Za každým titulem je totiž hodně dřiny a úsilí,“ dodal mladý talent, který by se pohyboval mezi dospělými v první trojce.

„Tituly jsou především z endura a jeden je z cross country. Ale myslím si, že se domácí tituly nedají porovnat z medailí z Evropy. Třetí místo mezi evropskými jezdci je můj životní úspěch,“ dodal Engel, který má za svou bohatou závodní kariéru v bezpečí domova více jak dvě stovky pohárů.

Cíle jsou vyšší

Bronz z Evropy ale není konečný cíl, u kterého by chtěl mladý motocyklista zůstat. „Chci to každopádně pořád vylepšovat. V Evropě bych se chtěl pohybovat znovu do trojky a ve světě do první desítky. Chtěl bych se tam vmáčknout, abych se tam ukázal,“ řekl Deníku Engel.

Na domácí scéně už je Milan Engel suverénní, ale stejně je potřeba pořád závodit naplno. „Je tam plno nových kluků, kteří se zlepšují, takže pořád mezi sebou závodíme. Takže to je i dobrý trénink na mistrovství Evropy,“ konstatoval Engel.

Před nedávnem si Engel převzal v Praze na slavnostním vyhlašování uplynulé sezony své poháry. Ten největší je za bronzovou medaili z Evropy. „Je to můj první velký pohár, ale byl tam ještě jeden větší. Ten byl taky za třetí místo v Evropě, ale v jiném odvětví,“ konstatoval s úsměvem Engel. K jeden metr vysokému poháru dostal ještě jeden o něco menší, ten byl opět za evropský bronz, ale v soutěži družstev.

Motorka nezradila

Milan Engel na závodní trati.Velkým plusem pro Milana byla motorka. Sezonu odjezdil na rakouském stroji KTM. A jak Engelovi vyhovoval čtvrtlitrový čtyřtakt? „Stroj fungoval bez problémů, žádný zadření motoru tam nebylo a ani nějaké vady. Je to úplně bezproblémová motorka, v téhle kategorii je to bezkonkurenční motorka,“ pochvaloval si spolehlivost rakouské mašiny mladý Jablonečan.

Na novou sezonu by mělo přijít jedno zlepšení, co se stroje týče. Engel by měl závodit na silnější KTM 350, se kterou už má určitou zkušenost. „Je to nový model, se kterým jsem jel na šestidenní. Byl jsem s ní velice spokojený,“ míní Engel.

Vzhledem k náročnosti soutěžního ročníku je možná nutností, aby měl závodník alespoň dvě motorky. Není to ale levná záležitost a s výjimkou šestidenní absolvoval Engel celou sezonu s jedním strojem. To by rád do příští sezony změnil, protože trénovat se závodní motorkou je riskantní. Stačí totiž jedno vynechání závodu a naděje na celkový triumf se značně sníží. „Zatím žádné podmínky na novou sezonu nemám, takže se budeme muset postarat sami. Druhá motorka by byla určitě dobrá na příští rok, jestli chceme objet mistrovství světa, tak aby to motorka vydržela. Je to velký nápor na motor a na všechny díly,“ uvědomuje si dvacetiletý závodník.

Jak získat finance?

Mezinárodní mistrovství České republiky juniorů vyhrál Milan Engel s náskokem téměř padesát bodů. Z deseti závodů se jen třikrát neumístil na prvním místě. Otázkou však zůstává, jak se Milanovi podaří zajistit financování příští sezony, protože sponzorů je nedostatek, čímž je ohrožen plánovaný start na mistrovství světa juniorů v roce 2012. Autoklub ČR však přislíbil finance za výsledky na ME. „Teď bychom něco měli dostat, ale moc toho není. Takže uvidíme, jak to bude. Chtěli bychom objet Evropu a taky svět, “ dodal Engel.

Realita je však v dohledné době jiná. Především, co se týče startu na mistrovství světa. „Na příští rok je to v jednání,“ upřesnil Engel.

Celá sezona byla hodně náročná nejen po fyzické a psychické stránce, ale také finančně. I přes veškeré dobré výsledky se Milanovi nepodařilo sehnat hlavního partnera. „Sezona byla určitě náročná, co se týče financí. Když jsem byl dříve dvacátý na mistrovství světa, tak mi Autoklub nic nepřidal a klukům, co jeli Evropu kolem osmého místa, příspěvek dali. Letos jsem na mistrovství světa nesehnal finance a v Evropě jsem na třetím místě mezi juniory a stejně mi nic nepřispěli. A to jsme mistrovství Evropy jeli za reprezentaci a spolu se šestidenní si to z velké části hradili sami,“ lituje Engel.

„Takový je stav naší historicky nejúspěšnější motoristické disciplíny. S tátou ale doufáme, že se to v příštím roce zlepší a že za výsledky, které jsem dosáhl, se nám podaří najít hlavního partnera,“ dodal.