Výzva pro odvážné sportovce je tu. Druhý ročník unikátního outdoorového seriálu Lužický horal stojí právě na prahu svého startu. Jeho pořadatelé se po loňském debutu poučili z drobných chybiček a opět připravili pestrý mix závodů, které vyvrcholí až s přicházejícím podzimem. Tehdy přijde na řadu také horká novinka letošního Lužického horala, orientační závod na horských kolech ve Cvikově.

„Zatím je to ještě nepotvrzené, ale tato akce by měla představovat finále seriálu spojené se slavnostním vyhlášením. Jednáme i o účasti generálního partnera, ze kterého by měli radost především milovníci piva," naznačuje předseda oddílu běžeckého lyžování Ski Polevsko, který je jedním z hlavních organizátorů seriálu.

Nový je letos také termín Klíčového běhu, který se oproti loňskému roku přesouvá z ledna na březen. Smyslem úpravy termínu je především zpřístupnit závod širšímu okruhu závodníků.

„Loni díky mírné zimě, jarnímu počasí v lednu a termínu během zrušené Jizerské padesátky byla vysoká účast a na startovní pole se postavila téměř stovka závodníků. Letošní termín bude v březnu, aby se nestalo, že nahoře na Klíči bude třeba metr sněhu," vysvětluje Šmíd.

Šanci umístění letos Lužický horal nově nabídne kromě dospělých i dorosteneckým kategoriím.

Největším lákadlem seriálu je podle Šmída rozmanitost všech závodů. Běh mezi skalami po mechu a kapradí (Běh údolím samoty), náročná kombinace běhu a kola v terénu (X Duatlon Kytlice), noční cross country na horském kole (Radvaneckej Šajn kap) nebo legendární minitriatlon v Kytlici. „Závodníci se mohou těšit na menší regionální závody převážně s rodinnou a přátelskou atmosférou, které pořádají místní patrioti," zdůrazňuje Šmíd.

Loňský první ročník Lužického horala si mezi sportovci našel stovky příznivců. Do seriálu se koncentrovali místní běžci, cyklisté i triatlonisté, ale i noví nadšenci, které lákalo vyzkoušet něco nového, neotřelého. „A na konci měli dobrý pocit nejen závodníci, ale i všichni pořadatelé ze čtyř klubů Novoborska (Lužický horský spolek, OK Jiskra Nový Bor, Outdoor sports Okrouhlá a SKI Polevsko).

Držiteli titulů Lužický horal jsou prozatím Milan Hrouda (Cyklofit LBC MTB Team, muži roč. 1973 a mladší, 170 b.), Jaroslav Jíra (AC Česká Lípa, veteráni, roč. 1974 a starší, 186 b.) a Ivana Slaměná (Volfartice), která oba závodníky opačného pohlaví s 203 body zcela jednoznačně předstihla, a v případě jednotlivého vyhlášení by se tak stala Lužickou horalkou.

Lužický horal 2015, termíny závodů1. Polevská lyže/běh (Polevsko), termín závodu 17. ledna byl prozatím odvolán kvůli nedostatku sněhu. Náhradní variantou bude zřejmě Polevský běh 18. 4. Pořádá oddíl běžeckého lyžování Ski Polevsko
2. Klíčový běh (Radvanec), 21. 3. pořádá Lužický horský spolek
3. Běh údolím samoty (Radvanec), 1. 5. pořádá OK Jiskra Nový Bor
4. Radvaneckej šajn kap (Radvanec), 8. 5. pořádá Lužický horský spolek
5. X Duatlon Kytlice (Kytlice), 30. 5. pořádá Outdoor Sports Okrouhlá
6. Kytlický minitriatlon (Kytlice), 8. 8. pořádá Ski Polevsko
7. MTBO (Cvikov), září 2015, pořádá Lužický horský spolek