Dodnes se tak obce jménem Bukovany každoročně scházejí. Letos se lidé z šesti různých míst republiky potkají tento týden v Bukovanech u Nového Boru.

V areálu TJ Družba Bukovany čeká jednotlivé výpravy od pátku bohatý program, na jehož přípravě se již dlouho dopředu podílí obyvatelé vesničky z Novoborska ve spolupráci s osadním výborem a místní tělovýchovnou jednotou.

Gorodky i rybolov

Kromě toho, že si zástupci obcí v přátelské atmosféře předávají zkušenosti, referují, co nového se událo a co se chystá, se také tradičně sportuje. Členové bukovanských výprav se utkají například v malé kopané, přehazované, šipkách, nohejbale či stolním tenise. „Specialitou našich Bukovan jsou gorodky, rybolov a hod břemenem," říká František Hanykýř z fotbalového oddílu Bukovan.

Nesportovci mohou fandit nebo navštívit zajímavá místa v okolí. „Vše se vždy odehrává v přátelské atmosféře a věříme, že i letos tomu nebude jinak a při večerním vyhodnocení celé akce budou všichni aktéři spokojeni," dodává Hanykýř. V průběhu srazu je zajištěno bohaté občerstvení a v pátek i v sobotu se koná v areálu hřiště taneční zábava.

Této každoroční akce se zúčastní zástupci obcí Bukovany u Sokolova, Kyjova, Příbrami, Olomouce, Benešova a samozřejmě domácí.

Zájem lidí účastnit se srazu je však ve všech obcích menší, než býval.

Načerpají inspiraci

To potvrzují i slova starostky Bukovan na Olomoucku. „Je to mrzuté. Jenže lidé mají úplně jiné starosti než v 90. letech, kdy se srazy začaly pořádat. Tehdy byla euforie ze setkávání větší. Dnes také víc počítáme každou korunu, cestování na druhou stranu republiky není úplně levná záležitost," zmínila starostka hanáckých Bukovan Ivana Jančurová. Pro její obec je letošní výlet na Českolipsko příležitost načerpat inspiraci. Příští rok se totiž setkání uskuteční na střední Moravě.

Letošní sraz se koná za podpory města Nový Bor a na sobotním setkání představitelů obcí přislíbil účast i starosta města Jaromír Dvořák.