Jak jsme již průběžně informovali, na několika místech v Olomouci se konaly už páté Hry letní olympiády dětí a mládeže. V průběhu celého minulého týdne závodily tisíce mladých sportovců, kteří se utkávali v různých sportovních odvětvích, aby získali cenné „olympijské“ medaile.

Poslední olympijský den se nesl v duchu finálových závodů. I přesto, že spousta družstev bojovala dál o cenné kovy, byla atmosféra velmi příjemná díky podpoře sportovců, kteří už jen sledovali finálové boje z tribuny. Finálových běhů se také ještě účastnily českolipské atletky, z nichž Iva Reicheltová skončila v běhu na šedesát metrů překážek na šestém místě s časem 10,01.

Dále také pomohla liberecké štafetě mladších žákyň na čtyři krát šedesát metrů, a celkově se umístily na šestém místě. Ve štafetě starších dívek startovala Šárka Kalvová a Petra Bracháčková, a celkově si doběhly pro krásné páté místo.

Liberecký kraj se s celkovým počtem 202 bodů umístil na dvanáctém místě. Sportovci získali jedenáct zlatých, osm stříbrných a sedm bronzových medailí. Z toho dvěma bronzovými přispěly atletky z České Lípy – Iva Reicheltová a Petra Bracháčková. Další atleti, kteří reprezentovali Českolipsko, byli Patrik Stupka, Tereza Hrochová, Petr Ondřej, Šárka Kalvová a Richard Ramisch.

„Celkově letos Liberecký kraj získal obrovské množství medailí, což je velmi pěkné. Je to nejvíc za všech pět olympiád, které se konaly. Sice Liberecký kraj skončil na dvanáctém místě, ale například v atletice bychom skončily na druhém. Hodně tedy záleželo na množství finálových umístění ostatních sportů,“ vysvětlil Jaroslav Hochmut, jeden z oficiálně jmenovaných trenérů Letní olympiády dětí a mládeže.

Za důstojné a nadšené atmosféry se čtrnáct krajských delegací slavnostně loučilo na olomouckém Andrově stadionu, aby vzdaly hold největšímu letošnímu mládežnickému sportovnímu svátku.

Adéla Vachtová