Mezinárodní turnaj v městě Valmiera, vzdáleném sto kilometrů od lotyšské metropole Riga, hostil přes 40 týmů z Lotyšska, Litvy, Estonska, Finska, Běloruska, Ruska a dva týmy přidala i Česká Lípa, která rozdělila kádr na výběry Blue a White.

Výběr Blue byl složen hráči mužské rezervy a několika juniory, kteří jeli do pobaltské země sbírat první zkušenosti s mezinárodním florbalem. Druhý tým White byl výběrem A-mužstva, i zde však chybělo několik jmen, která v sezoně zasáhnou do prvoligové soutěže. Na Latvia Open tak chyběli Motejzík, Procházka, Vondráček, Jeřábek, Mach, nebo Jansa.

Družstvo White narazilo ve skupině postupně na lotyšské Rubene, se kterým si poradilo 5:3, ve stejný den zvládlo porazit i pátý celek lotyšské soutěže SK Paraguja poměrem 6:1. V sobotním programu pak v souboji o první postupové místo nestačilo na silnou Kekavu, která jako úřadující finalista ligy došla nakonec až do semifinále. České Lípě se i přes velký tlak nepodařilo dostat míček za záda výborného brankáře, naopak  Kekavě stačily tři ukázkové brejky a poté ještě dvakrát potrestala marnou snahu FBC o zkorigování výsledku v power play. Konečný výsledek tak vyzněl drsně 0:5. V posledním utkání skupiny si pak Lípa i přes špatnou koncovku poradila s estonským SK Emu, který porazila 2:0.

Do osmifinále pak Česká Lípa „vyfasovala" nepříjemného soupeře v podobě mistra lotyšské ligy Lielvärde, který FBC ukázal kurz kombinační hry. Přes vyrovnaný začátek utkání, kdy Lípa dvakrát vedla, ukázal soupeř svoji kvalitu, během chvilky odskočil ze stavu 2:2 na 4:2 a rozhodl o osudu utkání a vyřazení Lípy z turnaje. České Lípě pak nevyšla ani power play, ve které opět dvakrát inkasovala.


Tým Blue trochu naplnil očekávání, že v těžké skupině bude zisk bodů spíše překvapením. To se čekalo především v posledním zápase, kde sehráli vyrovnanou partii o postup ze skupiny s Minskem, i přes obrovský tlak v posledních minutách však Bělorusové udrželi stav 4:3 a tím odsunuli Lípu na nepostupovou pozici.  Ve skupině Lípa nestačila na RTU Inspekta, FK Riga a SK Jogeva Tähe.

„Turnaj byl zajímavou zkušeností pro všechny hráče. Lotyšský florbal je hodně podobný tomu severskému, hrají jiným stylem než Češi, využívají spoustou krosových situací, což se u nás moc nevidí. Čekali jsme, že dojdeme o něco dále, ale týmy byly opravdu kvalitní, Lotyši mají z čeho vybírat na světový šampionát," nastiňuje Štěpán Slaný kvalitu turnaje a zdůrazňuje, že   právě Lotyšsko bude soupeřem ČR ve skupině na MS ve Švýcarsku.

Sestavy České Lípy

White: Ponomarev – Mlejnek, Slaný, Vnuk, Tichý, Karel, Marhan, Bezouška, Smolnický, Novák,  Tregner, Jirsa, Merlíček.
Blue: Malec, Knol – Stožický, Vojíř, Kočan, Bezouška M., Bureš, Kotera, Pastro, Hřebřina.