Právě proto se ve zlínském 25 m bazénu sešla velmi dobrá konkurence borců z celkově 35 domácích oddílů, ale také ze Slovenska, Polska a Itálie.

Českolipský rodák Michal Spurný sice vybojoval 3 medailová umístění, ale příliš se svými výkony spokojený nebyl. V týdnu ho trápila viróza, a tak ani jeho výkony nebyly úplně stoprocentní. On sám považuje závody za velice náročné už jen proto, že startoval ve všech kraulových disciplínách a v některých i dvakrát, protože se plavalo systémem rozplaveb s postupem nejrychlejší šestice do finále. Hned v úvodu měl smůlu když byl diskvalifikován na 50 m motýlek za předčasný odskok.

Ve finále kraulové stovky byl čtvrtý a zaostal o více než vteřinu za svým osobním maximem. V náročném programu se pokoušel o osobák na 400 m volným způsobem, ale v závěru po boji s virózou chyběly síly a osobní maximum uniklo o 19 setin vteřiny, časem 3:52,23 vytvořil tedy alespoň nový rekord Vánoční ceny. Přesto však na kraulové čtyřstovce zvítězil.

Třetí místo přidal za 200 m volný způsob a rovněž třetí skončil na nejdelší kraulové trati 1 500 m. Ta už ale podle jeho slov bolela od samotného začátku a jen silou vůle doplaval, aby vybojoval další medailové umístění.

Zazářila na stovce

Petra Chocová odhlásila před týdnem v Brně pro zdravotní problémy, finále prsařské stovky a čekala, co se bude dít dál a až do středy netrénovala. Závody ve Zlíně však zvládla naprosto skvěle. Vyzkoušela si start na 50 m motýlek, kde ve finále zaostala jen dvě desetiny za svým osobákem, a také 100 m volný způsob, kde se po postupu z rozplaveb odhlásila z finále pro bolesti nedávno operovaného ramene, protože druhý den měla startovat ve své hlavní disciplíně na tratích 50 a 100 m prsa.

V nedělních rozplavbách obou disciplín postoupila po pohodových výkonech do odpoledního finále. V něm nejprve plavala 50 m prsa a zaostala o pouhých 13 setin vteřiny za svým osobním rekordem a současně rekordem ČR z loňského ME v Rijece. Na stometrové trati už od prvních metrů naznačila, že by v cíli mohla být opět na hranici svého osobního maxima, jenže konečný čas předčil všechna očekávání.

Doplavala v novém rekordu ČR, když ten loňský z ME vylepšila o plných 8 desetin vteřiny a prolomila tak jako první česká plavkyně hranici jedné minuty a sedmi vteřin časem 1:06,80!

Prsařská stovka byla zároveň i nejlepším bodovaným výkonem celé Vánoční ceny. Výkony na obou prsařských tratích jsou samozřejmě i s velkou rezervou překonané limity pro účast na ME v Istanbulu (Turecko 10. - 13. 12.), které Petra díky zařazení v „A“ týmu reprezentace nemusí plnit, ale pro ni je to především potvrzení skvělé formy po operaci ramene, týden před zahájením evropského šampionátu v Turecku, který pro ni začíná hned první den disciplínou na 50 metrů prsa.

Tento týden ji ještě čeká krátká příprava a vyladění formy a příští čtvrtek již výše zmiňovaný první ostrý start na 50 m prsa.