Je to až neuvěřitelné, že právě česká reprezentantka, mnohonásobná rekordmanka ČR a členka Plaveckého klubu Česká Lípa, ve svých 30 letech vládne historickou tabulkou prestižní ankety Nejúspěšnější sportovec českolipského okresu.

Přesně před rokem se plavkyně Petra Chocová stala vítězkou hlavní kategorie, v historii ankety již pojedenácté. A k tomu si z novoborského divadla odnesla cenu čtenářů Hvězda Deníku.

Jenže to je minulost a v současné době probíhá hlasování v anketě za rok 2016.

VÍCE ZDE: Vyberte nejúspěšnější sportovce okresu 2016

U této příležitosti jsme Petru Chocovou požádali o rozhovor, se kterým ochotně souhlasila.

Začnu obligátní otázkou: jaký byl rok 2016 pro Petru Chocovou?

S uplynulým rokem jsem spokojená. Neříkám, že mi vyšlo přesně vše podle mých představ, ale jak se říká všechno zlé je pro něco dobré, a přesně tak to beru. Rozhodně na něj nebudu vzpomínat negativně.

Jak moc vás mrzela neúčast na OH v Riu? Potřebný A-limit vám unikl o pouhých 24 setin… Mrzelo to hodně?

Kdybych řekla, že mě to nemrzelo, lhala bych. Ale o něco víc než můj zaplavaný nominační čas, mě mrzelo rozhodnutí reprezentačního trenéra, který měl možnost mě nominovat do štafety na 4x 100 metrů polohově, ale neudělal to.

Ale na ME do Londýna a na MS do Kanady jste se nominovala. Jak tam jste byla se svými výkony a výsledky spokojená?

Na ME jsem byla ve finále, což byl jeden můj cíl. Druhým bylo pokoření limitu na olympiádu, který se nepovedl. V Kanadě jsem se o pár setinek neprobojovala do semifinále, takže jsem byla trochu smutná, že jsem si nezaplavala v odpoledních blocích. Velkou radost mi ale stále dělá fakt, že i na svůj věk, vždyť soupeřky jsou již i o polovinu mladší (smích), se stále držím v evropských a světových tabulkách vysoko.

Když se zeptám na prosincový světový šampionát v Kanadě, byla tam velká zima, třeba i v bazénu?

První dny tam bylo o malinko tepleji jak v ČR a někteří místní si to teplo pochvalovali, přestože nám byla zima. Než začaly závody, voda v bazénu měla 24 stupňů, což je hodně studené, ale naštěstí to pořadatelé do začátku závodů napravili. Co si budu asi ale nejvíc pamatovat, byl náš výlet po závodech do USA, při kterém jsme měli menší problémy se vrátit zase zpátky do Kanady. Ale všechno dobře dopadlo.

Kromě své vlastní aktivní činnosti a závodění se nyní už věnujete, stejně jako váš taťka, trénování mladých českolipských plavců. Vyroste jednou z některého z nich třeba druhá Petra Chocová?

V mé skupině mám malé talenty a doufám a věřím, že když se jim teď s taťkou budeme pořádně věnovat, tak v budoucnu se o nich ještě hodně uslyší. Za zmínku teď hlavně stojí skupina taťky, kde se všichni nominovali na MČR a jejich společným snem a cílem je třeba i příští olympiáda. (úsměv)

Zanedlouho bude v Novém Boru slavnostně vyhlášena tradiční anketa Nejúspěšnější sportovec Českolipska 2016. Schválně se zeptám: pamatujete si, kolikrát jste titul „Sportovec okresu" vyhrála a kdy tomu bylo úplně poprvé?

Tuším, že mám na svém kontě momentálně dvě jedničky, takže jedenáctkrát? Ale kdy poprvé, to si teď nevzpomenu. Pamatuji si, že jsem kdysi vyhrála sportovce jednotlivce a pak jsem byla další rok zase přeřazena do mládeže, tak se mi to malinko motá… Co si ale dobře pamatuju a na co nezapomenu, je můj první rozhovor s moderátorem, kdy jsem plácala jednu hloupost za druhou. (smích)

Prozradíte už teď, jaké máte plány pro letošní rok, čeho byste chtěla dosáhnout?

Co se týká plaveckých, tak o prázdninách MS v Maďarsku a možná i MS Masters, když to není tak daleko, a v prosinci ME v Dánsku. Nyní si začínám dělat kurz instruktora fitness, a co bude dál nebo co mi život přinese, to se nechám překvapit.

Další letní olympiáda se koná až v roce 2020 v Tokiu. Co bude Petra Chocová v tuto dobu dělat? Pojedete tam?

Jooo, tak to se neví… Já se řídím heslem: nikdy neříkej nikdy. Už po olympiádě v Londýně v roce 2012 jsem si říkala, že Rio je „až" za 4 roky, a přitom to tak šíleně rychle uteklo. A Tokio? Když zdraví vydrží, tak proč by ne. (úsměv)