VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plavkyně Petra Chocová: Člověk si má dávat velké cíle

Česká Lípa - Olympiáda se pomalu blíží a českolipská plavkyně na ní nechce chybět.

2.1.2008
SDÍLEJ:

Petra Chocová a Michal SpurnýFoto: Deník/archiv

Když člověk na pražském Strahově vystoupí z autobusu, v tu chvíli pochopí, proč si to tady slávističtí fanoušci nezamilovali. Velké neosobní prostranství, rozpadající se stadion, silný vítr a teď ještě k tomu ta velká zima. Ruská zima. Člověku opravdu na vteřinku připadá, že se v tom Rusku ocitl. A tady někde blízko plní své tréninkové dávky jedna z nejlepších porevolučních (myšlen rok 1989) českolipských sportovkyň Petra Chocová. Naštěstí plavecký bazén působí už přece jenom příjemněji a útulněji.
Pro Petru to vůbec nebyl lehký rok. Mnoho zdravotních problémů zapříčinilo, že se kromě univerziády nemohla zúčastnit žádného velkého plaveckého podniku. Ona věří, že se to v příštím roce změní. Hlavně už proto, že se bude konat olympiáda v Pekingu.
Jak nejlépe zaháníte smutek?
Zavřu se do sebe a pustím si muziku. Takový výplach mozku a to mě z toho smutku dostane.
Takže jste vloni musela často tohle absolvovat?
Je pravda, že zdraví mě ke smutku dohánělo.
Byl to pro vás nejhorší rok?
Dá se to tak říct. Vlastně kromě univerziády jsem na větším závodě nebyla a nic moc jsem neukázala.
Měla jste chuť skončit?
Za poslední roky vůbec. Ani kvůli tomu, že mi to nešlo. Ani přes zdravotní problémy. Ani jednou jsem na to nepomyslela.
Co všechno vás letos trápilo?
V lednu mi zjistili streptokoka. Brala jsem antibiotika a dva měsíce jsem nesměla mít žádnou zátěž. Ani delší procházky. Pak se střídala obě ramena. Občas nějaké to nachlazení. Takže výpadků bylo spousta.
A jak to vypadá v tuhle chvíli s vašimi rameny?
Musím zaklepat. Ramena drží. A doufám, že i budou držet dál.
Máte ráda čínu? S malým č.
Já se držím spíše těstovin a rýže a to mi k životu stačí.
A máte ráda Čínu s velkým č?
Tam jsem jednou byla na MS a docela se mi tam líbilo, protože je to tam úplně o něčem jiném než tady v Čechách a člověk si z toho něco vezme.
A chtěla byste se tam příští rok v souvislosti s olympiádou vrátit?
Určitě bych chtěla. Stoprocentně.
Vy jste letos byla v Bangkoku na univerziádě. Jak se vám tam líbilo?
Já univerziády beru i z toho důvodu, že je to tam na více dní. Neplavu každý den, takže mám možnost se podívat i na jiné sporty. Ale třeba jsme se i projížděli na slonech. Mám z univerziády perfektní zážitky, tedy kromě plavání, které se mi až tak nevydařilo.
Nedávno skončilo ME v Maďarsku. To už byl kolikátý šampionát, na kterém jste chyběla?
Bylo to už druhé ME v krátkém bazénu. Mezitím ještě MS v Austrálii.
A dívala jste se na Maďarsko na Eurosportu?
První dva dny dávali v televizi. Koukala jsem na časy. Jak se pořád zlepšujou tím, že se blíží olympiáda.
Vždycky se říkalo, že jste velký talent českého plavání. Vždyť už ve 14 letech jste zlepšovala české rekordy. Nebylo to někdy svazující?
Vlastně v těch letech 2001/2002, kdy jsem měla největší úspěchy, jsem pak cítila, že každý ode mne očekává, že budu na domácích závodech vítězit, v zahraničí podávat určité výkony a to mě možná i trošku dostalo dolů, až jsem se začala bát, že to nebudu zvládat. Takže něco na tom je.
Vy teď trénujete v Praze. Má váš otec ještě nějaký vliv, co se týká tréninků?
Určitě. Snažíme se spolu konzultovat technickou stránku. Občas jezdím domů, aby se na mě podíval. Aby nám poradil co a jak. Takže ho určitě beru jako svého trenéra.
Jaké to bylo přejít z České Lípy do Prahy? Brala jste to zpočátku jako nutnost nebo jste se těšila?
První měsíce jsme měly s mamkou velké účty za telefon (směje se). Co se týká plavání, přišla jsem do jiné skupiny a začalo se mi tu strašně líbit. S taťkou jsme se pořád hádali a už to chtělo změnu. Jeden i druhý jsme byli rádi, že si od sebe odpočineme.
Minulá olympiáda vám utekla o tři desetiny. Dá se to převést na vzdálenost?
No, je to strašný kousek. Já to radši nepočítám, protože by mě to mrzelo.
Teď vás budu citovat, co jste řekla Deníku letos na jaře: „Myslím, že jsem toho již za svou kariéru dokázala hodně, ale doufám, že ty největší úspěchy teprve příjdou.“ Jaký by to měl být úspěch?
Dostat se na olympiádu a získat medaili z mistrovství Evaropy či mistrovství světa.
Dokonce jednou padla i slova o překonání Daniela Málka, který získal na olympiádě dvě pátá místa.
Člověk si má dávat velké cíle.
Na jaké disciplíny se teď nejvíce soustředíte?
Trošku se přestáváme orientovat na padesátku, protože to není olympijská disciplína. Teď zkusíme možná spíš dvoustovku, protože je tam lehčí limit na jarní ME. No a co se týká olympiády, kdybych dala oba limity (100 a 200 m), bylo by to krásné.
Už je možné ty limity na olympiádu plnit?
Limity se mohou plnit už od letních prázdnin. Já si na to dávám ještě čas. Teď na zimním mistrovství v Pardubicích bych se chtěla k nim přiblížit. Ale ještě je k tomu daleko. Musím se dát hlavně zdravotně stoprocentně do pořádku a dobře natrénovat. S limity to vidím na duben, květen.
Jak často trénujete?
Trénuju 2x denně. Dvě hodiny ve vodě. Třikrát v týdnu jsem i v posilovně. Kromě posilování používám i stepper a běhátko. Je to náročné, ale zvládám to. Trenér pan Strnad si zatím nestěžuje (smích).
I přes letošní problémy, našla byste něco pozitivního?
Zjistila jsem, že i přes zdravotní problémy se dokážu vždycky vrátit zpátky.
Chtěla byste ještě něco říct na závěr?
Chtěla bych poděkovat sponzoru Victoria Volksbanken, vysokoškolskému sportovnímu centru MŠMT ČR a městu Česká Lípa, které mě též sponzoruje. A také chci poděkovat všem, kteří mě v České Lípě podporujou.

Další zprávy z regionu najdete zde

2.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 7 200 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7200 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pečovatel/ka pracující v domácí péči, terénní služba. Akreditovaný kurz Pracovníka v sociálních službách. Řidičské oprávnění sk. B - používání služebního vozidla k přepravě ke klientům., Nabízíme: stravenky, První kontakt emailem nebo telefonicky!. Pracoviště: Kdp sluníčko, Liberecká, č.p. 67, 473 01 Nový Bor. Informace: Radka Svobodová, +420 606 061 165vpracovnídnyod7:00-15:00hod..

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Na Rybníčku, Staré Splavy, Požadujeme, - spolehlivost, příjemné vystupování, - praxe v restauračním provozu a částečná znalost cizích jazyků výhodou, Plat 15 000,-Kč+ možnost odměn v závislosti na výkonu ( letní sezóna)., Nabízíme práci na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení., Pozice je vhodná i pro absolventy.. Pracoviště: Jarmila jelínková staré splavy, U Rybníčku, č.p. 195, 471 63 Staré Splavy. Informace: Jarmila Jelínková, +420 604 618 409.

Právo - Právo Právník 300 Kč

Podnikoví právníci Právník / Právnička. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti: zajišťování metodické, konzultační a poradenské činnosti pro orgány města, legislativní zpracovávání návrhů právních předpisů města, koordinování vyřizování stížností, podnětů a petic, koordinování řešení složitějších otázek výkonu přenesené působnosti napříč jednotlivými útvary úřadu, připravování návrhů na uzavření veřejnoprávních smluv, vykonávání věcně a právně složitých agend zřizovatelských a zakladatelských funkcí, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Týdenní pracovní doba:20 hodin, Odměna: 300,- Kč/hod., Požadavky: , -vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda , -znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a teorie správního práva, zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, -dobrá orientace v právních předpisech z oblasti přenesené působnosti - zejm. na úseku všeobecné správy, pozemních komunikací a dopravy, územního plánování a stavebního řádu, živnostenského podnikání, životního prostředí a správního trestání, -velmi dobré komunikační schopnosti , -výborná znalost práce s MS Office, Uchazeč zašle přihlášku (vč. telefonního kontaktu) v obálce na adresu:, Městský úřad, oddělení personalistiky a mezd, nám. T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa, nebo stejně označenou obálku předá v podatelně městského úřadu., Lhůta pro podání přihlášky do:24.08.2018 - 12:30 hodin (osobně, poštou). Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech Konstruktér. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nový Svět 915, Kamenický Šenov, , Požadavky:, - VŠ vzdělání technického/strojírenského směru, - Výhodou je předchozí strojní praxe nebo zkušenosti s konstrukcí svítidel, - Praktickou znalost některého z konstrukčních programů (2D nebo 3D)- AutoCad, Solidworks, - Znalost MS Office, - Znalost anglického nebo ruského jazyka , , Náplň práce:, - Zpracování technické dokumentace dle zadané koncepce a podkladů, - Tvorba konstrukce svítidla, - Spolupráce s ostatními konstruktéry a dalšími odděleními napříč celou společností, - Plnění zadaných dílčích úkolů v rámci své odbornosti, - Aktivní spolupráce na realizaci nových vzorků, zefektivnění výrobních procesů, standardizaci a unifikaci technologií a konstrukčních řešení. Pracoviště: Preciosa - lustry, a.s., Nový svět, č.p. 915, 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Pavel Brzák, +420 488 113 244.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ulice Pod Špičákem v České Lípě bude jednosměrná.
1

Ulice Pod Špičákem bude po opravách jednosměrná

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

V Mimoni nahlédnete do světa vědy a techniky

Mimoň - Výstav, kdy je dovoleno dotýkat se exponátů, nebývá mnoho.

Z Jednot a konzumů do hypermarketů a diskontů. Češi zanevřeli na malé prodejny

/INFOGRAFIKA/ Pro paštiku a rohlík do večerky, pro zbytek do chrámů konzumu. V hypermarketech necháváme 46 procent výdajů za potraviny.

Začala výměna oken na radnici v Novém Boru

Nový Bor - V části památkově chráněné budovy radnice na náměstí Míru v Novém Boru začala výměna starých netěsnících oken. Práce, které budou postupně probíhat do konce září ve 4. a 3. patře, nijak neomezí provoz odborů Městského úřadu Nový Bor.

FOTO: Liberecká zoo slaví. Může se pochlubit vzácnými mláďaty

Liberec – Jeden z nejohroženějších velkých savců na světě nebo unikátní odchov ptáka, který „zazdívá“ samičku na vejcích. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT