I když se florbal stává v poslední době velmi oblíbeným sportem, otevřených turnajů se na Českolipsku koná jen málo. Převládají turnaje registrované ligy nebo školní. Výjimku představuje otevřený florbalový turnaj, který se bude konat již příští sobotu ve Skalici u České Lípy. Jeho organizace se ujali tři studenti.

Přihlásit se do turnaje může téměř kdokoliv, kdo dá dohromady tým. Nezáleží na tom, zda kdy některý z hráčů držel florbalku („hokejku“ na florbal) v ruce. Klání pořádá patnáctiletý Dominik Budský se svými kamarády a prostřednictvím něj se snaží nepříznivou situaci „turnajů pro všechny“ změnit.

Dominik má v oblasti sportu široký záběr. Závodně tancoval, doma má okolo osmdesáti medailí. Do toho se věnuje florbalu, kde je brankářem, navíc si přidal ještě ježdění na jednokolce. Tento rok je pro něj na základní škole posledním, dál chce jít na průmyslovku. Jeho kamarád Lukáš Kaiser dlouhá léta hrál hokej, florbalu se věnuje od základní školy. V létě, aby se udržel ve formě, trénuje s fotbalisty. Po ukončení střední školy by chtěl jít studovat sportovní management.

Společně s Vítem Lebruškou, který má s organizováním turnajů zkušenosti, Open florbal cup pořádají. S Dominikem a Lukášem jsme si povídali o tom, jak těžké bylo turnaj zařídit, i o tom, že je důležité při zařizování narazit na ty správné lidi.

Jak vás napadlo udělat florbalový turnaj?

Dominik: Protože otevřených turnajů ve florbale se tady v okolí koná málo. Vítek organizoval nějaké v minulosti, ale teď tady dlouho žádný nebyl. Tak jsme si řekli, že uděláme další a mnohem lepší.

Kdo se turnaje může zúčastnit?

Dominik: Všichni, protože je to otevřený turnaj. Přihlásilo se nám zatím asi dvacet týmů, nejčastěji z Nového Boru, z České Lípy, ale i z Kamenického Šenova.
Lukáš: Máme celý turnaj rozdělený na juniory s dorostem dohromady, na starší žáky, mladší žáky, muže a dívky. Ti, co se přihlásí, musí jen splnit věk pro danou kategorii a počet. V týmu musí být nejméně pět hráčů a kapitán.

Jak máte turnaj zorganizovaný?

Dominik: Bude probíhat v tělocvičně ve Skalici ve třech dnech. V neděli dvacátého listopadu budou hrát junioři, dívky a dorostenci. V pondělí jednadvacátého pořádáme školní turnaj pro žáky osmých a devátých tříd a v sobotu dvacátého šestého hrají muži a starší a mladší žáci.

Řekněte mi, s jakou představou jste do toho zařizování šli?

Dominik: Představa byla taková, že to bude legrace, ale nebyla. Mysleli jsme, že někam zavoláme a hned do toho všichni nadšeně půjdou. Pak to bylo o tom, že jsme museli všude být osobně, dát firmě nabídku, co pro ně uděláme, když oni udělají něco pro nás.
Lukáš: Navíc jsme to všechno zařizovali až po škole.

Co jste udělali jako první?

Dominik: Zařídili tělocvičnu. Museli jsme sehnat místo, kde by se turnaj mohl konat a nic nás to nestálo.
Lukáš: A pak jsme to museli rozšířit do okolí, aby se nám do turnaje vůbec nějaké týmy přihlásily.

A jak jste to všechno zařídili?

Dominik: Já šel za starostou Skalice, zda by nám s tím nějak nepomohl a on nám dal k dispozici tělocvičnu. Potom jsem šel za paní ředitelkou, ta nám poskytla prostory ve škole na převlékání a navíc nám pomůže zorganizovat školní turnaj. Ona sama bude tento týden rozesílat po školách pozvánky pro hráče.
Lukáš: A taky jsme to napsali na facebook, tam se vše šíří hrozně rychle. Navíc jsme informovali všechny, kdo nás napadli a ti to potom šířili dál.

Kde jste sháněli sponzory?

Dominik: Zaštítila nás Skalice u České Lípy a škola, takže máme prostory, kde se turnaj může konat. Pak jsme kvůli cenám šli také do skalické sklárny, ta nám vyrobí ceny pro vítěze. A nejvíc nám pomáhá tátova reklamní agentura, budeme mít trička pro pořadatele, diplomy i reklamní banner pro sponzory. Ale víc mi s tím táta nepomáhal, nutil mě, abych si to všechno zařídil sám. I design triček je ode mě.
Lukáš: Měli jsme štěstí, že jsme narazili u sponzorů na ty správné lidi. Všichni byli hrozně pozitivní a vyšli nám vstříc. Jinak nevíc, co bychom dělali.

Co pro vás bylo při organizování nejhorší?

Lukáš: Časová organizace turnaje. Jak to všechno proběhne, rozlosování týmů, kdo s kým bude hrát. Ale to všechno ještě záleží na tom, kolik se přihlásí týmů.
Dominik: A jelikož registrace končí až příští týden, tak nás to vlastně všechno ještě čeká. Ale představu nějakou máme.

Jak se vůbec těšíte na samotný turnaj?

Oba: Vzhledem k tomu, že to máme celé na starosti a budeme do toho ještě hrát, moderovat i pískat, tak to bude asi náročné. Ale těšíme se. Máme tam pár dospělých, kteří nám s turnajem pomůžou.

Říkali jste, že se tady v okolí obecně koná málo florbalových turnajů. Proč myslíte, že to je?

Lukáš: Florbal je relativně mladý sport. Oproti například hokeji se nehraje moc dlouho. Teď to ale jde hrozně nahoru. Hraje ho spousta lidí. Takže by se to mělo pomalu zlepšovat.

Plánujete ještě někdy udělat další turnaj?

Dominik: Určitě. Je to sice fuška, ale na druhou stranu nás to baví. Baví nás to hrát, pořádat, věnovat tomu svůj čas.
Lukáš: Já už jsem dřív dělal s kamarády turnaje, ale to jsem byl ještě na základce jako je teď Dominik. Potom jsem ale neměl už moc času, hrál jsme hokej závodně, do toho střední škola, tak jsem to nestíhal. Ale teď bych se k tomu chtěl vrátit.