Na svém kontě má 134 vítězství, řadu cenných umístění v českých i evropských závodech, několik mistrovských titulů včetně účasti na mistrovství světa a olympijských hrách.

Františku, kdo vás k cyklistice přivedl?
Cyklistice jsem se začal věnovat od roku 1983 v Chocni u pana Jaromíra Doležala a Jaroslava Šaly. Postupně jsem se vypracoval mezi reprezentaci, od roku 1993 jsem byl členem profesionálních týmů.

Máte na svém kontu řadu vítězství, dokážete říci, které je pro vás nejcennější?
Za největší úspěch v juniorské kategorii považuji druhé místo na mistrovství světa v Dánsku v časovce družstev. Na závěr této kategorie jsem vytvořil juniorský a zároveň i seniorský rekord na dráze v jízdě na šedesát minut, který má do dnešní doby mezi hodnotu 46,777 km/h. V kategorii Elite bych vyzdvihl několik výsledků: 21. místo na Olympiádě v závodě jednotlivců, jsem trojnásobný mistr republiky v časovce jednotlivců, obsadil jsem 2. a 3. místo v celkovém pořadí na Závodě míru a vyhrál 9 etap, jsem i dvojnásobný vítěz závodu Okolo Slovenska a vyhrál 11 etap.

Jaké zkušenosti považujete za nejcennější?
Největší zkušenost vidím v tom, že jsem mohl absolvovat stovky závodů po celém světě. Viděl jsem zázemí těch velkých týmů, jak to všechno funguje.

Sport na takto špičkové úrovni provází úspěchy a sláva . Ale ne vždy je to jen o úspěchu. Jak se jako závodník i manažer dokážete vyrovnávat s případnými neúspěchy?
Samozřejmě, s neúspěchem se člověk vždycky hůř vyrovnává, ale patří to k tomu a mě osobně to daleko víc nakopne, abych na sobě ještě víc pracoval nebo se vyvaroval některým chybám.

Když zhodnotíte dnešní úroveň cyklistiky, v čem si myslíte, že mají dnešní mladí závodníci výhodu a v čem byla naopak 80. a 90. léta lepší?
Myslím si, že to v současné době je daleko složitější, závodníci nemají kde jezdit je málo týmů. V 90. letech to bylo o něčem jiném, bylo daleko víc týmů a na startu stálo pravidelně 180 závodníků.

Kdybyste měl vyjmenovat tři lidi, kteří udělali v posledních letech pro cyklistiku nejvíce, koho byste rád zmínil?
Roman Kreuziger, Ján Svorada, František Raboň, Zdeněk Štybar a jsou samozřejmě i další.

Vidíte mezi českými jezdci nějaký skutečně výrazný talent? Je důležitější výrazný jednotlivec, nebo sladěný tým?
Opravdu výrazným talentem je Roman Kreuziger, který to potvrdil nejenom v loňské sezoně a letos, ale i v mládežnických kategoriích, kde byl výraznou postavou jak u nás, tak i ve světě. Já preferuji sladěný tým, protože jednotlivec bez týmu je jako generál bez vojska!

Přecházíte z Příbrami do K. Šenova. Probíhají přípravná jednání o spolupráci s Jakubem Svobodou a týmem CK Kokolokrám Svijany. Co bylo impulzem ke spolupráci ?
Příbram opouštím po čtyřech úspěšných sezonách z osobních důvodů. Nicméně cyklistiku mám rád, a tak jsem začal uvažovat o vybudování svého vlastního týmu. Shodou okolností jsem se potkal s Jakubem Svobodou, který se také zabýval myšlenkou příští sezony. CK Kolokrám má již vybudované své zázemí, své partnery, závodníky… Na druhé straně by se dalo využít mých zkušeností v oblasti trénování, manažerské. Myslím si, že jsme si měli vzájemně jeden druhému co nabídnout. Slovo dalo slovo a na společném setkání jsme se domluvili na spolupráci. Pokud oba využijeme svých předností, přál bych si, abychom společně dokázali vybudovat úspěšný a pohodový tým,

Proč spolupráce právě s týmem CK Kolokrám ? Byla to náhoda nebo jste již v minulosti s Kubou spolupracovali?
Řekl bych, že to byla náhoda, ale velmi pozitivní! Myslím si, že máme podobné myšlení, celkem rychle jsme sjednotili názor, jak by měl tým fungovat a to je základ úspěchu.

Dalo by se tedy říci, že znáte tým velice dobře.
Samozřejmě, tým jsem v letošní sezoně sledoval a vím, co od každého můžu čekat. Od sezony 2010 počítáme i s novými závodníky.

Co je hlavním cílem pro nadcházející sezonu?
Postupně vytvořit silný cyklistický tým, který přiláká diváka, média a partnery. V nadcházející sezoně se pokusit o umístění v popředí Českého poháru, mistrovství republiky a na dalších závodech jak u nás, tak v zahraničí. Hlavně si přeji, aby v týmu panovala dobrá nálada, zodpovědnost a chuť závodit. Pokud se bude dařit, není vyloučeno, že bychom získali licenci Continentálního týmu.

Jaké závody byste rád viděl v kalendáři pro rok 2010?
Budeme absolvovat závody Českého poháru, maratony, mezinárodní jednorázové závody UCI kategorie 1.2, etapové závody 2.2, mistrovství republiky, Tour de Czech, Vysočina, Lidice…

Jedno staré české přísloví říká „ bez peněz do hospody nelez „ . Určitě to platí i ve sportu. Důležitou součástí fungování každého týmu jsou peníze a sponzoři. Nechci se bavit o konkrétních jménech a číslech, ale jak důležitou úlohu hrají v týmu sponzoři ?
Sponzoři v tomto případě hrají velmi důležitou roli. Je všeobecně známo, že bez podpory sponzorů by cyklistický tým nemohl vůbec fungovat. Ať to jsou finanční příspěvky nebo naturální plnění od partnerů vše je důležité a velmi potřebné

Máte zkušenosti v oblasti sponzoringu, jistě přicházíte do nového týmu se spoustou kontaktů na lidi, kteří mají zájem podílet se na fungování sportu u nás. I to by měla být další z velkých výhod.
Myslím si, že si máme vzájemně co nabídnout a tudíž spojení Trkal – Svoboda by mohlo mít perspektivu. Každý z nás má týmu co nabídnout, ať je to po stránce sponzorů nebo po stránce zkušeností.

Máte už nějakou jasnou představu o fungování zimní přípravy ?
Určitou představu mám, ale vše bych chtěl probrat na dvoudenním srazu v prosinci, kde si řekneme vše podstatné k tréninku a k sezoně 2010.

Autor: Věra Pavlasová