O následujícím víkendu ožije Cvikovsko orientačním během. Oddíl OK Jiskra Nový Bor zde pořádá celostátní závody žebříčku „A“ i „ B Čechy“.
Orientační běžci z celé České republiky zavítají do terénů, kde se v roce 1998 konalo Mistrovství světa veteránů a za rok se zde uskuteční mezinárodní 5denní závody Bohemia 2009. Terén je zde kopcovitý, místy značně členitý s hustou sítí cest. Mapy jsou zcela nové, v měřítku 1: 10 000 a 1: 15 000. Na sobotní závody na krátké trati je přihlášeno 1225 běžců, na neděli se přihlásilo na klasickou trať rovných dvanáct set.
Sobotní dopoledne je vyhrazeno prezentaci účastníků, ve dvanáct hodin pak vyběhnou první běžci hledat kontroly. Nedělní závod startuje již v devět ráno. Záštitu nad závody převzal hejtman Libereckého kraje pan Petr Skokan.
Nejvíce očekávané jsou hlavní kategorie H21E a D 21 E, kde jsou přihlášeni i reprezentanti České republiky, například Z. Stará, D. a R. Brožkovy, Z. Stehnová, M. Topinková, mezi muži pak Z. Rajnošek, M. Smola, J. Šedivý a O. Kozák. Pro ně to bude jedna z posledních příprav před nastávajícím Mistrovstvím světa, které se uskuteční v polovině července v okolí Olomouce. Před několika dny bojovali úspěšně i na Mistrovství Evropy v Lotyšsku, kde Radka Brožková vybojovala šestou příčku na krátké trati, Dana Brožková osmou pozici na klasice a štafety mužů a žen získaly shodně páté místo.