Početná účast, slunečné počasí, kopcovitá trať a krásné cyklistické souboje. To byly hlavní atributy hromadného závodu Babylon, který uzavřel letošní závodní sezónu na Českolipsku.

Pořadatelé z klubu SKP Česká Lípa připravili trasu sice nikterak dlouhou (54 km), ale okořeněnou celkem třemi stoupáními. Protože tento závod byl započítáván do Českolipského silničního poháru, mnoho závodníků přijelo na start s motivací nasbírat poslední možné body.

Skvostná konkurence

Konkurence na startu byla skvostná mistři republiky ve veteránských kategoriích Josef Burgr, Petr Kvapil nebo Martin Würz, špičkoví cyklisté, jako Jakub Svoboda, Martin Šlégl a Jan Matoušek a plejáda skvělých vrchařů v čele s Miroslavem Živným, Janem Valešem nebo Jiřím Říhou.

Předehrou před hlavním závodem byl závod žáků na zhruba tříkilometrové trati. Mezi st. žáky si pro premiérové prvenství dojel Miloš Holec, po napínavém souboji s Dominikem Nováčkem a Janou Slavíkovou (všichni MS AUTO). Členové českolipského oddílu pak ovládli i kategorii ml. žáků, když pro vítězství dojela Lucie Valešová.

Ostrý start

Hlavní závod měl ostrý start v Zahrádkách u zámku a ihned po rozjezdu se tempo přehouplo vysoko přes 40 km/h. Jako by sluneční paprsky po mnohadenním uplakaném počasí vlily cyklistům sílu do nohou. Početný peloton točil v Kravařích ostře doprava na první stoupání na Modrý vrch. V dlouhém stoupavém nájezdu si závodníci budovali pozice a vyhýbali se dírám na vozovce. V závěru stoupání se letělo s maximálním úsilím. Trochu překvapivě zůstali zpět kvalitní vrchaři Milan Spurný (CC Varnsdorf) a Dušan Boháč (KL sport Děčín), kteří již mezeru a ztracené metry nedokázali zlikvidovat. Na vrcholu však nebyl čas na vydechnutí, ostré tempo se jelo i ze sjezdu přes Valteřice.

Jako rozhodujícím místem celého závodu se ukázalo úmorné stoupání ze Žandova na Velkou Bukovinu. Ihned od úpatí se cyklisté snažili, vesměs na velký převodník, udržet kontakt a zachytit nástupy vrchařů, ale stoupání bylo tak prudké a dlouhé, že zde došlo k dělení pelotonu na skupiny. Na samém čele ujíždělo duo Jakub Svoboda (CK Kolokrám) a Jan Matoušek (Eleven team Příchovice).

Za nimi operovala nesmírně silná skupina osmi jezdců, ve které byl mj. i junior týmu MS AUTO Jaromír Svoboda, který se statečně držel v této společnosti elitních vrchařů. S odstupem se pak na vrcholu stoupání zformovala další devítičlenná, a ještě za ní, šestičlenná skupina jezdců. Ostatní jezdci zde pak už nabrali větší ztrátu.

Vrchol na Bořetíně

Vyvrcholením celého závodu bylo závěrečné cílové stoupání na Bořetín. O celkové prvenství se bojovalo do posledního metru a patřilo nakonec po právu zkušenému Jakubu Svobodovi, který tak druhému Janu Matouškovi oplatil nedávnou porážku z časovky Pahorek. Pro celkové třetí místo si ve spurtu osmičlenné skupiny, s odstupem minuty a půl, dojel Svobodův týmový kolega Jiří Říha.

Pořadí cyklistického závodu Babylon

Muži 19 - 29 let: 1. Jan Matoušek (Eleven), 2. Michael Kubíček (Terezka), 3. Michael Hrubý (SSC Ž. Brod).

Muži 30 - 39 let: 1. Jakub Svoboda, 2. Jiří Říha (oba CK Kolokrám.), 3. Miroslav Živný (KC Kooperativa Lbc), 4. Tomáš Bek (MS AUTO).

Muži 40 - 49 let: 1. Jan Valeš (Bohemie Nový Bor) 2. Martin Šlégl (BMC), 3. Tomáš Papež (Messenger Praha), 4. Rudolf Reichelt, 6. Josef Semerád, 12. Petr Nováček (všichni MS AUTO).

Muži 50 - 59 let: 1. Martin Würz (KC Kooperativa Lbc), 2. Vladimír Paudera, 3. Vlastimil Holub (oba Ski Paudera).

Muži nad 60 let: 1. Josef Burgr (CSK Markus), 2. Frant. Charvát (KC Kooperativa), 3. Milan Novák (Kosmonosy).

Ženy 15 - 34 let: 1. Jana Boháčová (KL sport Děčín), 2. Nikola Barešová (Kellys bike ranch).

Ženy nad 50 let: 1. Ludmila Matějčková (Kola Brabec Rumburk).

Junioři 15 - 18 let: 1. Jaromír Svoboda (MS AUTO), 2. Filip Holubář (Schrödinger cycling club), 3. Michael Német, 4. Radek Kuchařík (oba MS AUTO).

Žáci 12 - 14 let: 1. Miloš Holec, 2. Dominik Nováček, 3. Jana Slavíková, 4. Matěj Baláž (všichni MS AUTO).

Žáci 7 -11 let: 1. Lucie Valešová (všichni MS AUTO), 2. Adriana Komendová (Č. Lípa), 3. Martin Semerád, 4. Julie Frydrychová, 5. Lucie Křenčilová (všichni MS AUTO).

Děti do 6 let: 1. Matyáš Kocsis (Č. Lípa).

Josef Semerád