Talentovaný sportovec Jan Matoušek velice úspěšně kombinuje silniční cyklistiku a horská kola.

V sobotu se konal v oblasti Českého Švýcarska již 4. ročník silniční časovky do vrchu „Janovský trhák", kde délka trati činí 2800 metrů s převýšením téměř 200 m a trasa závodu vede z Hřenska přímo do Janova.

Na startu tohoto vrchařského klání se sešla kvalitní mezinárodní konkurence, a tak časovka nabídla drama až do samotného konce, neboť i poslední závodník na startu může zvrátit dosavadní pořadí. Velkou výzvou pro všechny účastníky je i to, že absolutní vítěz si odváží nádherný pohár. Již potřetí se stal nejrychlejším jezdcem na této trati Jan Matoušek, jehož jméno je zde skloňováno ve všech pádech.

Matoušek drží traťový rekord

Právě on drží na této trati rekord z roku 2011 (7:29 min.), ovšem letos se ani jemu samotnému bohužel nepodařilo tuto metu pokořit, protože jak sám říká: „Po dlouhé zimě se sezona trochu posunula, a tak se rekordy zatím trhat nedají."

Kromě sobotní časovky absolvoval Matoušek i nedělní závod horských kol MTB Maraton Bohemie v Radvanci u Nového Boru a ani zde nevyšel naprázdno. Za téměř objednaného počasí se sešlo přes 100 bikerů. Mezi nimi byli i závodníci z Polska a Německa, aby se vydali na 42 kilometrů dlouhou trať, která byla po předcházejících deštích hodně podmáčená, a tudíž těžká a technicky náročná.

Na startu se objevila řada zvučných jmen, mezi kterými se Matoušek neztratil a po celý průběh závodu se pohyboval ve vedoucí skupině. Ihned po nájezdu do terénu se vytvořila sedmičlenná skupina závodníků, ale díky nasazenému tempu se záhy vykrystalizovala v trio Jan Novota, Jan Matoušek a Tomáš Barták.

I přes problémy udržel prvenství

Až do posledních metrů bylo opravdu na co koukat a i pro diváky fandící podél trati to byla skvělá podívaná. Matoušek, i navzdory kurióznímu problému s vypadlou kontaktní čočkou během posledního kilometru závodu, udržel 1. místo v kategorii mužů 19 29 let a připsal si plný počet bodů do seriálu Haven-Amulet cupu.

Petr Novák