Závod byl zahajovacím podnikem seriálu horských kol Haven Amulet cup 2013. V dopoledních hodinách proběhly soutěže nejmenších adeptů cyklistiky. Děti do 6 a do 10 let absolvovaly jednoduchou trasu za vydatného povzbuzování rodičů a doprovodů.

Hlavní závod dne Maraton Bohemie byl odstartován v pravé poledne a na závodníky čekala 42 kilometrů dlouhá trasa poznamenaná dlouhou zimou a místy i nezvykle velkou těžbou dřeva. Více jak stovka účastníků si však s nástrahami trati poradila důstojně a bez zaváhání.

Hned po startu se vytvořila silná skupinka, která se odpoutala od hlavního pole. Ta se zhruba v polovině trasy zredukovala na tři jezdce. O vítězství si to v závěrečných kilometrech rozdali Jan Novota a Jan Matoušek, kteří se odpoutali od třetího Tomáše Bartáka.

Více sil ve finiši pak dokázal vydolovat Jan Novota z Bicykl Team Kříž a zaslouženě zvítězil. Vítěz zhodnotil závod jako těžký, ale technicky zajímavý a upřímně se radoval ze svého prvního absolutního triumfu v tomto maratonu.

Na druhém místě dojel s minimální ztrátou Jan Matoušek z Eleven team Příchovice, a třetí byl Tomáš Barták z Remerx-Merida team Kolín.

Mezi ženami zvítězila Katarina Španihelová z Cyklofit MTB team Liberec.

Maratonem Bohemie odstartovala letošní biková sezona a pro závodníky v blízkém okolí jsou připraveny další atraktivní podniky.

Už následující neděli začíná v České Kamenici další ročník Pekla severu s oblíbenou Cross country Jehla, týden nato, tedy 5. května, je v Doksech na programu další podnik Haven Amulet cupu XC Bílý kámen.