Součástí sportovního svátku byl i závod žáků, rozdělených na dvě věkové kategorie. V té starší znovu suverénně zvítězila Kateřina Růžičková a úspěch mladých nadějí týmu MS AUTO podtrhl bronzovou příčkou Petr Nováček. Kategorii mladších žáků ovládl jeho bratr Dominik před Veronikou Houškovou.
Přesně v jedenáct hodin odstartoval hlavní závod a peloton se vydal vstříc trase dlouhé 63 km, okořeněné mnoha kopci i technickými sjezdy. Zpočátku na špici vyvíjeli aktivitu jezdci EXE jeans Chomutov, ale všechny náznaky útoků byly eliminovány a peloton jel pohromadě až do Úštěka. Zde pak začínala nejdelší stoupající pasáž tratě. V takových momentech se favorité přesouvají kupředu a na chvostu pelotonu se s vypětím sil snaží držet krok méně vrchařsky zdatní jezdci.

Pekelné tempo po průjezdu Lovečkovicemi v nejprudších pasážích stoupání zredukovalo početný peloton na asi dvacítku jezdců, která se přehoupla přes nejvyšší bod trati nad Verneřicemi a pohromadě se udržela i po dlouhém sjezdu do Františkova. Zde se pokusilo udeřit několik jezdců, ale nakonec zůstal v úniku jen jediný. Osamocený Gustav Konopka (EXE jeans Chomutov) si vybudoval nadějný náskok, ale do cíle zbývalo ještě asi 12 km a především závěrečný cílový kopec Bořetín. Konopka vzdoroval dlouho a statečně svým pronásledovatelům, ale zhruba 1 km před cílem ho dojeli. To už však čelo skupiny favoritů kontrolovali jeho kluboví kolegové a v cíli se pak tým z Chomutova mohl radovat, když se vítězem závodu stal Václav Jelínek, těsně následován Petrem Čapkem. Jako třetí vystoupal na Bořetín vítěz kategorie C Jan Kopka.

Ve vedoucí skupině se udržel i Jan Matoušek, který závod jel na horském kole se silnými plášti, skvělý výkon předvedl i Tomáš Marek, který se vedoucí skupině statečně držel. Po napínavém průběhu posledních kilometrů si závodníci o překot sdělovali své dojmy z trati a potěšitelné je, že pořadatelé dostali mnoho příznivých ohlasů na organizaci a zabezpečení trati, díky které se na trase závodu Bohemia Tour cítili bezpečně.

Výsledky 9. ročníku Bohemia Tour – Velká cena TOS Varnsdorf:
Kat. A : 1. M. Živný – Stevens bike Ml. Boleslav, 2. J. Bureš – CK Slavoj Terezín, 3. P. Vodička – Teplice, 4. T. Marek, 11. M. Svoboda – oba MS AUTO.
Kat. B : 1. V. Jelínek, 2. P. Čapek – oba EXE jeans Chomutov, 3. M. Šupol – EMS Eltech Děčín.
Kat. C : 1. J. Kopka –Wide bike-Craft Liberec, 2. F. Havlíček – TJ Klášterec n. Ohří, 3. M. Polan – SKP Most.
Kat. D : 1. J. Kronich – Velosport Bílina, 2. J. Hrubý – KL sport Most, 3. O. Huja – EXE jeans Chomutov, 7. M. Hanus – MS AUTO.
Kat. E : 1. K. Vrabec – Floratex Chomutov, 2. M. Procházka – Dubá, 3. F. Gýra – Moto kolo Litvínov.
Kat. F : 1. O. Stránský – Cyklo team Ostrov, 2. D. Mašek – Bike team Březová, 3. D. Blažek – KL sport Most, 4. J. Peluňka, 5. R. Laci – oba MS AUTO.
Kat. horská kola : 1. J. Matoušek – MS AUTO, 2. P. Nováček – SKP Česká Lípa, 3. V. Zemler – Kiwi Varnsdorf.
Kat. I : 1. D. Svobodová – Hmyzáci, 2. I. Bezděková – SKP Česká Lípa.
Kat. st. žáci : 1. K. Růžičková – MS AUTO, 2. F. Válek – Floratex Chomutov, 3. P. Nováček – MS AUTO.
Kat. ml. žáci : 1. D. Nováček, 2. V. Houšková – oba MS AUTO.