Hlavní program Mogul Dakar Setkání s bohatým programem na autodromu v Sosnové začne v neděli 27. března, ale v předvečer této akce se v českolipském kulturním domě Crystal uskuteční beseda se současnými dakaristy, ale i se závodníky, kteří tuto rally absolvovali právě v osmdesátých letech.

Můžeme se těšit například na účast Martina Kolomého z týmu Tatra Buggyra Racing, který se svou Tatrou Buggyrou Fat Boy letos dokázal v kategorii kamionů jednu etapu Dakaru vyhrát. Besedy se zúčastní také Martin Macík z týmu KM Racing, který se svou LIAZkou navazuje na slavnou tradici této značky na Dakaru, a byl nejmladším závodníkem v kategorii kamionů. Na historii Dakaru zavzpomíná Jiří Moskal a o novinářské práci a focení této nejnáročnější rally světa si budeme povídat s jedním z nejlepších českých motoristických fotografů, Petrem Luskem.

Přítomni ale budou i další závodníci a spolujezdci z Rally Dakar, za něž můžeme jmenovat například Pavla Vaculíka z Ultimate Dakar týmu, který letos s Tomášem Ouředníčkem dorazili do cíle Dakaru s Hummerem H3. „Stále je ještě otevřená účast i dalších závodníků z Dakaru, ale věříme, že tahle skvělá sestava závodníků je dostatečným lákadlem pro všechny fanoušky této dálkové rally, motorismu a dobrodružství, kterým Dakar je. Beseda se uskuteční v KD Crystal 26. března od 19:30 a jste na ni srdečně zváni," říká Petr Eliáš ze sosnovského autodromu.

Závodní program Mogul Dakar Setkání v Sosnové začne v neděli 27. března v 8:00 otevřením areálu pro veřejnost. Na programu dne pak budou volné i měřené jízdy dakarských závodních speciálů, kde uvidíme například týmy Tatra Buggyra Racing, KM Racing, Offroadsport team, Ultimate Dakar team a další.

Diváci se mohou těšit na vozy značek Tatra, Buggyra, LIAZ, MAN, Hummer a další. Na statické ukázce se objeví i zástupci jedné stopy a autogramiády by se měl zúčastnit i nejrychlejší český motocyklista Dakaru 2016 Ondřej Klymčiw. Vstupenky na Mogul Dakar Setkání zakoupíte v pokladnách autodromu Sosnová v ceně 150,- Kč. Více informací o akci se dozvíte na www.autodrom.cz a na facebooku Autodrom Sosnová.

Pietní událost

Rally Dakar je v České republice velmi populární už od osmdesátých let, kdy se začaly objevovat první zmínky o tehdejší Rallye – Paris – Dakar. Do povědomí motoristických fanoušků se soutěž dostala ještě více poté, co se jí začaly zúčastňovat kamiony z tehdejšího Československa. V roce 1985 se na tuto dálkovou rally vypravil i kamion LIAZ se startovním číslem 627 s posádkou Jiří Moskal, Jaroslav Joklík, Radek Fencl. Tento renovovaný kamion uvidíme v akci v nedeli na autodromu v Sosnové.

Mogul Dakar Setkání na autodromu v Sosnové bude v případě posádky LIAZky se startovním číslem 627 spojeno ještě s pietní událostí, kterou se stane odhalení pomníčku tragicky zesnulému členu posádky této závodní LIAZky Radku Fenclovi. Ten bohužel v roce 2001 zemřel při dopravní nehodě přímo na křižovatce silnice I/9 u autodromu Sosnová.

„Jsem moc rád, že se nám ve spolupráci s lidmi z autodromu Sosnová podařilo dojednat a postavit pomníček Radku Fenclovi vedle křižovatky u hlavní silnice I/9. Radek Fencl byl skvělý a naprosto spolehlivý člověk. Výtečný konstruktér a parťák, který si zaslouží důstojné připomenutí," říká jeho tehdejší kolega z posádky slavného LIAZu 627, Jiří Moskal. Pomníček bude v Sosnové odhalen v sobotu 26. března odpoledne.

Vyhrajte vstupenky na Dakar SetkáníČeskolipský deník společně s autodromem připravil soutěž o dvacet vstupenek na nedělní show. Jak hrát? Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku:

Kolik bodů vám bude odečteno po absolvování školení bezpečné jízdy na autodromu v Sosnové?


Odpovědi posílejte na ceskolipsky@denik.cz, a to do středy 23. března do 15.00. Ze správných odpovědí budeme losovat deset výherců, kteří získají po dvou vstupenkách na Dakar setkání. Jeden vylosovaný šťastlivec si navíc bude moci v neděli užít jízdu v závodním speciálu!