Evropský šampionát hostil izraelský Jeruzalém, kam reprezentovat Českou republiku vyrazila čtveřice hráčů novoborského extraligového týmu.

Slavnostního zahájení v hotelu Ramada v Jeruzalémě se ujal starosta starobylého města Nir Barkat za přítomnosti ministryně kultury a sportu Izraele Limor Lavnat. Téměř tři stovky hráčů a hráček z 33 evropských zemí čekaly dva týdny napínavých bojů a ve hře bylo kromě medailových pozic také 23 kvalifikačních vstupenek na Světový pohár.

„V Jeruzalémě jsem nikdy nebyl, takže se těším na výlety, které proběhnou o volných dnech. A samozřejmě jsem rád, že si mohu zahrát podobně silný turnaj," uvedl před odjezdem aktuálně dvaadvacátý hráč světového žebříčku David Navara, jenž v konkurenci nejlepších šachistů Evropy obstál parádně: v jedenácti kolech nasbíral celkově 8 bodů při šesti výhrách a čtyřech remízách.

„Rád bych skončil do 16. místa, což ale nebude vůbec jednoduché," předjímal se svou vlastní skromností Navara ještě před startem prvního kola. Své ambice a přání však naplnil vrchovatě, stal se historicky prvním hráčem jednotlivcem, který vybojoval pro Českou republiku medaili na evropském šachovém poli.

„Nad takovými výkony se musí smekat. David předvedl výkon na úrovni světové extratřídy. Jsme pyšní, že je členem novoborského extraligového týmu," řekl manažer Petr Boleslav.

Šampionem Evropy se stal ruský velmistr Jevgenij Najer, který nasbíral jen o půl bodu víc než zmiňovaný úspěšný český reprezentant David Navara.

Za úspěšnou misi může označit účast v Jeruzalémě i další novoborský hráč Viktor Láznička. Konečná dvacátá příčka mu zaručuje postup na Světový pohár, který se letos bude konat v Baku.

Zbyněk Hráček a Vlastimil Babula, kteří také patří k dlouholetým oporám novoborského šachového klubu, zakončili evropský šampionát se šesti body na konci první stovky.