Když se řekne ženský disk či ženská koule, tak si nejspíše většina představí závodnici s rozměrnějšími proporcemi. Při příchodu na stadion se však na rozhovor dostavila pohledná dívka s postavou, kterou by si jistě přála mít většina žen.
Lucie Vaníčkova, která získala za loňský rok titul Sportovce Českolipska, je v současné době druhá v disku v České republice a nedávno se vrátila z mistrovství Evropy do 22 let, které se konalo v maďarském Debrecínu.
Skončila jste na 18. místě. Zklamání?
Já bych výkon radši nehodnotila. Byla to pro mě hlavně dobrá zkušenost.
Prý se tam o vás staral Jan Železný?
Měl třeba za úkol mě doprovodit ke stadionu, abych se včas rozcvičila nebo doprovodit na svolavatelnu a prezentaci. Byla to spíše taková obecná podpora. Třeba do techniky mi nemluvil, to tam byl můj trenér.
A co skok o tyči. Tomu už se nevěnujete?
Tyč teď skáču jen v ligové soutěži. Stačí to většinou na nějaké 4.–5. místo. I na tréninku je spíše jen doplňkem. Tyč mi hlavně pomohla k obratnosti.
Co běhání. To vás nikdy nelákalo?
To ne. Ale na tréninku se tomu samozřejmě nevyhnu.
Měli jste s trenérem nějaký plán výkonnosti? A jestli ano, jak zatím vychází?
Výkonnost stoupá postupně nahoru. Žádné velké skoky to nejsou. Třeba v sedmnácti jsem si myslela , že se dostanu na MS do 17 let, ale ono se to nepodařilo. To samé s ME do 19 let. To mi utekl limit v kouli o 20 cm. Až teď se to povedlo, takže takové zadostiučinění.
Proč jste si vybrala zrovna atletiku?
V Jablonném v Podještědí toho moc na výběr nebylo. Začala jsem na atletiku chodit a chytlo mě to. Vydržela jsem to a doufám, že ještě vydržím. Ony ty vrhačské disciplíny se dají dělat třeba i do čtyřiceti. Záleží samozřejmě na zdraví a jestli mě to bude bavit.
Máte nějaký vzor?
Dříve Věru Pospíšilovou. Teď vzor nemám. Ale možná svým přístupem Jan Železný.
Závodíte za Českou Lípu v I. lize družstev. Jak vidíte její šance do konce sezony?
Doufám, že se popereme o postup do baráže. Já si dobře zazávodím i v první lize, hlavně proti vrhačkám ze Staré Boleslavi.
Co přestup do nějakého extraligového družstva?
To mě neláká.
Takže se dá i z Jablonného dostat na velké soutěže?
To určitě.
Co vás čeká v nejbližší době?
Teď mě čeká soustředění a pak už různé mítinky, např. v Rakousku. A v září pak mistrovství republiky do 22 let. Chtěla bych tam uspět jak v disku, tak v kouli, ale jednoznačné to nebude.
Jak se daří sportovně vaší sestře Elišce?
Sestra je v USK Praha. Sportovně jí to teď moc nevychází. Má osobní rekord 402 cm, ale to skočila před dvěma lety. Ale ono to přijde. Myslím si, že by jednou mohla skákat 420, 430 cm.
Vy také při sportu studujete?
Sportovní management v Liberci. Teď se chystám do třetího ročníku.