Florbalisty Mlady Boleslavi dnes čeká výjezdní zápas, ale jeden její hráč se bude cítit jako doma. Radek Gwuźdź v České Lípě vyrůstal i začínal s florbalem. Teď se vrací jako superligový hráč.

Byl u toho, když česká reprezentace před rokem a půl při EFT v České Lípě poprvé (a zatím naposledy) srazila několikanásobné mistry světa ze Švédska. „Mám na to příjemné vzpomínky. Už mi to nikdo nikdy nevezme," směje se svalnatý univerzál před návratem na místo činu.

Radku, co se vám vybavuje ze slavné výhry nad Švédskem?

Vzpomínám si na první střídání střela kolem mě a bohužel i za Rypiho (Davida Rytycha). Parádní byl i rozhovor, při kterém jsme si musel stoupnout na stupínek, abychom se s reportérem vešli do záběru, protože byl moc vysoký. A nezapomenutelná je závěrečná radost po výhře.

Jaké tenkrát byly pro florbal podmínky na zimním stadionu?

Parádní po všech stránkách! Nemám co vytknout. I s přispěním organizátorů se nám EFT tak povedlo.

Těšíte se na další návrat do České Lípy?

Rozhodně. Za posledních osm let jsem si doma zahrál, tuším, dvakrát. Je to vždy něco speciálního.

Nedá se přehlédnout, že rodiče jsou vaši velcí fanoušci. Už ta akce upoutala rodinu?

To je pravda. Naši nejsou na zápasech příliš často, ale když hrajeme, tak mamča prý poctivě fandí u počítače. Na tento zápas dorazí i další členové rodiny a kamarádi.

Jak se vám líbí projekt Mise Sever?

Je to zajímavé. Nejen fanoušci v České Lípě si užijí den plný florbalu. Pro mládež to může být velký přínos, uvidí například své vzory z reprezentace, něco okoukají a získají další motivaci posouvat se dál.

MISE SEVER16.00: FBC Brzdy CZ Česká Lípa - FBC Liberec (1. liga mužů)
19.00: Technology Mladá Boleslav - Patnhers Otrokovice (Tipsport superliga mužů)

Kdo vyhraje derby v bitvě o Liberecký kraj?

Česká Lípa - Ani jeden tým nezažil zcela ideální závěr sezony. Liberec po dvanácti letech sestoupil z nejvyšší soutěže, Česká Lípa odcházela opět zklamaná po prohraném pátém semifinále play off a podruhé za sebou se jim rozplynul před očima postup do vysněného finále. Nyní je však před oběma týmy velká výzva první historické derby mezi regionálními rivaly umocněné speciální akcí, MISE SEVER!

Letošní akce je v mnoha směrech odlišná, FBC se vydal mnohem náročnější cestou než při minulých ročnících a povrch pokládá přímo na led. „Vždy jsme dělali akce mimo hokejovou sezonu, nyní není čas, proto budeme přímo na led pokládat speciální izolaci a až na něj florbalový povrch. Začali jsme stavět hřiště v pátek večer, po skočení sobotního programu se bude opět rozebírat tak, aby v neděli již mohli na led vyjet hokejisté," přibližuje organizační postup klubový manažer Štěpán Slaný.

Páteční brigády se zúčastnili také hráči A- týmu.

„Není nic lepšího než porazit Liberec na vlastnoručně postaveném hřišti," těší se na derby student liberecké fakulty sportu a opora FBC Milan Tichý.

Organizátoři museli pro speciální povrch poslat tři kamióny, velkou neznámou bude počasí a vnitřní teplota vzduchu.

„Máme připraveny speciální vyhřívací fukary, otázkou bude rosný bod, který vzniká při větší divácké návštěvě, neboť když na hřiště padne trochu vody, tak je všechno špatně. Tato dnešní akce se dá nazvat jako první český florbalový winter classic pod střechou," uzavírá s nadsázkou Slaný.

Ale zpět k odpolednímu prestižnímu derby mezi Českou Lípou a Libercem.

Vzdálenost padesát kilometrů mezi oběma městy nemusí být hlavním důvodem rivality. Propojenost obou klubů je veřejnosti dostatečně známá. Českolipská enkláva držela extraligový florbal několik let nad vodou a jména Slaný, Motejzík, Gembec, Knapčík, Hanžl jsou jména v libereckém klubu stále známá. Možná ještě více, když někteří nyní budou stát na druhém břehu. K těm se může připočítat liberecký rodák Jiří Stožický, kterého Lípa přes Mladou Boleslav přetáhla jako hlavního trenéra. Několik českolipských hráčů se vydalo do Liberce za studiem, kde se potkali s mnoha hráči z místního FBC, a tak nebyla nouze o nabídky, kamarádství, hecování.

Česká Lípa by ráda svého rivala dohnala, Liberec však určitě nechce svojí pozici jednoduše vyklidit. Ano, je tu bitva o Liberecký kraj!

Obě mužstva nyní sázejí spíše na mládí a nadějné odchovance. Milan Tichý odmítl již několik nabídek, proto dál válčí za modrobílé barvy. Na druhé straně barikády je to Radek Valeš, jenž i po sestupu Liberce odolal vábení špičkových klubů ze superligy.

Na otázku, jaký očekávají průběh utkání a konečný výsledek, oba hráči odpověděli následovně.

Radek Valeš: „Začátek bude taková oťukávaná. Myslím si, že Lípa, jako favorit, na nás vlítne a bude do toho šlapat, jako by jí šlo o život. Nicméně musím podotknout, že věřím našemu mužstvu. Výsledek tipovat nebudu, jen si myslím, že si do Liberce povezeme o bod více než soupeř."

Milan Tichý: „Já očekávám vyrovnaný zápas a věřím v naší těsnou výhru v poměru 7:6. Průběh derby bude takový, že se bude hrát sice florbal, ale čekám i trochu hokeje a dobrých střetů."