Obrovský úspěch na letošním mistrovství světa MTBO (Mountain Bike Orienteering orientační závody na horských kolech) v Portugalsku zaznamenala výprava české reprezentace.

Nechyběli v ní ani bratři Vojtěch a Matyáš Ludvíkovi z TJ Stadion Nový Bor, oddílu orientačního běhu a cyklistiky.

‚‚Celá česká výprava do Portugalska letěla letadlem, jen já byl výjimkou. Do dějiště jsem přijel autem z 1000 kilometrů vzdáleného španělského Castellonu, kde jsem se připravoval a aklimatizoval," vrátil k úspěšné misi novoborský Vojtěch Ludvík.

Skvělé štafety

Především ve štafetách se Čechům povedl neskutečný výsledek. Juniorky (Vilma Králová, Andrea Kameníková, Veronika Kubínová), si odvezly zlatou a junioři (Jan Hašek, Matyáš Ludvík, Martin Kanta) stříbrnou medaili. Pro Kubínovou to znamenalo v pořadí již 4. zlato na tomto mistrovství světa!

Na umístění juniorů navázala i seniorská reprezentace nečekaným výsledkem. Ženy (Renata Paulíčková, Marie Březinová a Martina Tichovská) vybojovaly bronz a muži ve složení Vojtěch Stránský, Vojtěch Ludvík a Kryštof Bogar se stali dokonce mistry světa!

Všichni účastníci měli možnost před závodem na dlouhé trati (long) projet si tzv. model, který je vhodný pro seznámení se s terénem, povrchem a způsobem mapování.

„Poznatky, které jsme si z něho odnesli, ale nebyly příliš příznivé, protože v lese se nacházely pouze jen rostliny s trny, což se mohlo celkem snadno obrátit v defekt. Naštěstí jsme měli v kolech lepící směs, která menší díry po trnech bez problémů zalepila," vysvětlil novoborský závodník a doplnil, že na letošním MS v long závodě byla možnost jet kudykoliv (obvykle se smí jen po cestách).

Hustý les ho zbrzdil

„To sice byla dobrá zpráva, jen kdyby les nebyl tolik zarostlý," poznamenal Vojtěch Ludvík, jemuž se lesní houštiny na klasické trati (long) staly osudnými.

Proč?

„Protože na krátkém postupu, který jsem si zvolil právě přes ten hustý les do brutálně strmého kopce, jsem ztratil necelých devět minut, a tím jsem přišel o šanci bojovat o zlato, což mě mrzelo," posteskl si Vojtěch Ludvík.

Jeho mladší bratr Matyáš Ludvík si v této disciplíně mezi juniory připsal solidní 6. místo. „Byl to prozatím můj nejlepší individuální výsledek na světovém šampionátu," usmíval se Matyáš.

Stříbro z „middle"

Druhý den byla na pořadu krátká trať. „Trať middle závodu byla oproti longu poměrně méně kopcovitá a cesty vyprahlé, takže i rychlejší, což mi vyhovovalo," přiznal Vojtěch, jenž záhy dosáhl svého dosud nejlepšího individuální výsledku v seniorské reprezentaci: stal se vicemistrem světa! „Porazil mě přibližně o 30 sekund pouze ruský Anton Foliforov, žijící světová legenda MTBO. Ale to mi nevadilo."

Posledním kláním na šampionátu byly zmiňované štafety, ve kterých se českým borcům tradičně daří.

„Jelo se ve vinicích na okraji města Mealhada a tento velmi rychlý terén bylo dost náročné ´umapovat´ bez chyb. Ale zvládli jsme to skvěle, vždyť dvě světové medaile ze štafet jsme získali naposledy v roce 2010 právě v Portugalsku," uzavřel Vojtěch Ludvík, který se vrátil domů s velmi cennou medailovou sbírkou.

Radek Valenta, Petra Bernášková