Pozvání organizátorů na letošní ročník přijal lotyšský velmistr Alexej Širov, který je považován za jednoho z nejoriginálnějších šachistů (již jsme v Deníku informovali).

„Lze se pouze dohadovat, zda žil někdy lepší dynamický útočník s přímým tahem na bránu než Alexej ve svých nejlepších letech," říká o něm jeho nadcházející soupeř Viktor Láznička.

Širov patřil v devadesátých letech do absolutní světové špičky a v roce 1998 si dokonce vybojoval právo vyzvat Garriho Kasparova na zápas o titul mistra světa. Přízeň fanoušků si nezískal jen atraktivním stylem hry, při kterém vyhledává komplikované pozice a vhodné oběti, ale také napsáním knihy Šachovnice v plamenech (české vydání r. 2005). Výběr nejlepších partií lotyšského velmistra Alexeje Širova z posledních let jeho vrcholné kariéry obsahuje 55 partií s jeho vlastními komentáři. „Není snadné definovat, co vlastně šachy jsou a do jaké kategorie lidské činnosti patří. Coby duševní sport spojují v sobě elementy umění a vědy. Označení věda může být příliš obecným popisem, rád bych je proto zúžil konstatováním, že pro mě jsou šachy především logickým a někdy dokonce matematickým cvičením," zamýšlí se Alexej Širov v kapitole nazvané Tvůrčí šach.Vzájemná bilance Viktora Lázničky a Alexeje Širova není zatím příliš bohatá, ve vážné partii se utkali dvakrát. Poprvé v Pamploně v roce 2006, kde slavil úspěch zkušenější, o rok později na turnaji v Karlových Varech se českému reprezentantovi podařilo výhrou srovnat skóre.

Kmenový hráč 1. Novoborského ŠK Láznička změří síly se Širovem v šesti vážných partiích (90 min./40 tahů plus 30 min. do konce partie s přídavkem 30 vteřin za každý tah).

Všechny souboje nad černobílými poli se odehrají ve skleněné aréně restaurace Ajeto v Novém Boru. Zde také proběhne dnes od 18 hodin zahájení, při kterém symbolicky vzplane šachovnice. Vstupné na zahájení i všechny partie je zdarma.

Program Novoborské šachové Corridy:

1. srpna 18.00: slavnostní zahájení

2. srpna 16.00: partie č. 1

3. srpna 16.00: partie č. 2

4. srpna 9.30: Fejfarův memoriál (bleskový turnaj)

4. srpna 16.00: partie č. 3

5. srpna 13.00: simultánka Alexeje Širova

6. srpna 16.00: partie č. 4

7. srpna 16.00: partie č. 5

8. srpna 16.00: partie č. 6

8. srpna 20.00: slavnostní zakončení

Autor: Jindřich Lessage