Interiéry pražského hotelu U Divadla se o uplynulém víkendu proměnily v šachové bojiště, kde úřadující mistr České republiky 1. Novoborský šachový klub hostil v rámci tht Extraligy dva ostravské týmy.

Za výhru nad Slavojem Poruba a nerozhodný výsledek s Labortechem Ostrava si Nový Bor připsal čtyři body a nadále drží první místo v tabulce.

Sobotní zápas se Slavojem Poruba zakončili hráči Nového Boru výhrou 5,5:2,5 a zcela potvrdili papírové předpoklady. Týmu ze středu extraligové tabulky povolil skórovat pouze Viktor Láznička, který podlehl na třetí šachovnici Davidu Kaňovskému, na zbylých sedmi šachovnicích měli Novoborští vše pod kontrolou. Výhry zaznamenali na první šachovnici hrající Radoslaw Wojtaszek a na druhé česká jednička David Navara. Body přišly i ze zadních šachovnic zásluhou slovenské jedničky Jána Markoše a Roberta Cveka.

„Byl jsem před premiérou v novém domácím prostředí trochu nervózní," přiznal kapitán Nového Boru Petr Boleslav a uznale dodal: „Personál hotelu byl ale na vše perfektně připraven a vytvořil pro náš tým dokonalé zázemí."

Doslova velké šachové představení přinesl nedělní zápas s průběžně druhým týmem extraligy Labortechem Ostrava. Soupeři zaskočili Novoboráky na páté šachovnici, kde získali rychlý bod zásluhou Petra Veličky. Nepříznivý stav však za Nový Bor záhy korigoval výborným výkonem Vlastimil Babula a zdálo se, že si obhájce titulu dojde pro další zápasové vítězství.

„Přišly dva nepochopitelné zkraty," komentoval nenadálý vývoj zápasu kapitán Petr Boleslav. David Navara krásně přehrál svého soupeře, a když měly přijít závěrečné tahy, nastavil figuru. Na výhru partie s Arturem Jakubiecem tak již nebylo pomyšlení, naštěstí se s vypětím všech sil podařilo Navarovi zachránit alespoň remízu.

Podobnou hrubou chybu zahrál i Viktor Láznička, ta však ihned znamenala katastrofu. Ostravský tým se znovu dostal do vedení a prekérní situaci musel hasit nejmladší z Novoborských. Juniorský mistr České republiky Tadeáš Kriebel podal na osmé šachovnici soustředěný výkon a výhrou zařídil konečnou zápasovou remízu.

„Tadeáš se již zapracoval do základní sestavy a potvrdil, že se na něj jeho zkušenější kolegové mohou spolehnout. Jsem rád, že jsme udrželi i nadále naši neporazitelnost," konstatoval viceprezident klubu Viktor Novotný.

Poslední tři kola nejvyšší domácí soutěže extraligy se odehrají na konci března v Turnově. Novoborští sehrají zápasy proti domácí TJ Zikuda, Frýdku-Místku a Litovli. Pro obhajobu a zisk sedmého titulu v řadě potřebují alespoň ve dvou zápasech bodovat naplno.

Šachová extraliga.