I přes nepřízeň počasí se v Kytlicích úspěšně uskutečnil sedmý ročník jednoho z nejvýznamnějších podniků pro nadšence kombinující běh s jízdou na kole – Kytlický Cross Duatlon. Je již zvykem, že se v tomto jediném závodě bojuje také o mistrovské tituly Libereckého kraje v duatlonu a o poslední body do Libereckého poháru a Poháru Cyklorenovy v triatlonu a duatlonu. Pokud si organizátoři v loňském roce pochvalovali, že je jim pravidelně nakloněno počasí, tak to asi trochu zakřikli, protože letos byla mračna nad stadionem v Kytlicích neproniknutelně zatáhnuta a déšť vydatně skrápěl všechny zúčastněné i trať.
Navíc se ještě přidaly velice nízké teploty, které jistě odradily od účasti některé atlety. O to větší úsilí a odhodlání musela prokázat nejen necelá osmdesátka startujících na klasických tratích hlavního závodu (5 km běh, 19 km kolo, 3 km běh) a open kategorie pro příchozí (3-9-0,5), ale také skoro třicítka dobrovolníků, kteří pečovali o zdárný průběh závodu.

Kvůli nevlídnému počasí nebylo na startu letošního ročníku ani tolik elitních borců, jak jsme byli v minulých ročnících zvyklí, což zapříčinilo, že závod neměl po dlouhé době jasného favorita. V hlavní kategorii mužů tak dokázal „neběžec“ Honza Novota přetavit výbornou cyklistickou formu v zisk svého premiérového vítězství. Rychleji se do cíle dokázaly dostat už jen dvě nejlepší štafety, které svedly na trati velice vyrovnaný a divácky napínavý souboj, který pro atletickou štafetu z Liberce rozhodl až v závěrečném běhu Podroužek a odsunul tak na druhé místo jabloneckou triatlonovou štafetu Francke – Chroustovský. Překvapivě brzy po prvních mužích se v cíli objevila i nepřekvapivě vítězná žena, Iva Loubková, která tak suverénně uzavřela svoji zatím nejúspěšnější sezónu. Za zmínku stojí také kategorie příchozích, kde všem ostatním ukázal záda teprve patnáctiletý Michal Bartůněk z Jablonce. Dalším neopomenutelným závodníkem letošního duatlonu byl i šíleně rychlý koloběžkař, pan Richard Jisl, propagátor zdravého životního stylu na základě východních filosofií.

„Mohlo by se zdát, že úspěšné pořádání této akce se již stalo samozřejmostí, ale každý, kdo se někdy pustil do něčeho podobného jistě potvrdí, že každý další ročník sebou nese i další problémy. Organizátoři se letos na základě mnoha okolností velmi dlouho rozhodovali zda vůbec letošní ročník uspořádat. U podobných akcí se totiž jen těžko měří úsilí vložené do pořádání s tím, co vlastně touto aktivitou získáte. Věřím, že letošní ročník právě proto, že se rodil z počáteční nejistoty a probíhal za ztížených podmínek bude pro kytlický X duatlon dobrým odrazovým můstkem do dalších mnoha úspěšných let, protože jeho typická domácí atmosféra by nám všem moc chyběla,“ říká Miloň Nemeth.