První tým Novoborského šachového klubu přijel do černohorského Ulcinjnu lehce oslaben o polského velmistra Radislava Wojtaszeka. Nejasný byl i start české jedničky Davida Navary, který dohrával turnaj světové série Grand Prix v Hamburku. „Bez Navary bychom byli ve stěžejních zápasech poloviční. Jsem moc rád, že stihl od třetího kola nastoupit,“ uvedl kapitán týmu Petr Boleslav. 

POVEDENÝ START
V úvodních kolech potvrdil novoborský tým proti níže nasazenému týmu Buducnost z Černé Hory a LSG IntelliMagic z Holandska papírové předpoklady a připsal si do tabulky plné zápasové body a vysoké skóre.

Úterní třetí kolo znamenalo pro některé z favoritů na medaile výsledkové komplikace. Novému Boru byl nalosován ambiciózní norský tým Valerenga, za který ještě loni nastupoval úřadující mistr světa Magnus Carlsen. Zvládnutý zápas a těsné vítězství posunulo Novoboráky do čela průběžného pořadí před čtvrtým kolem, ve kterém přechází turnaj pozvolna do své druhé poloviny. Právě zde se často rozhoduje, který z týmů může dál živit naději na titul nebo alespoň na zbylé medaile.

Novoborští natrefili ve středečním utkání na obhájce loňského titulu. Skvěle rozehraný zápas dlouho vypadal na přesvědčivé vítězství, ale bohužel pověstný matchball Nový Bor nedal.

„Že musím podepsat zápis o prohraném utkání, to bylo po takovém průběhu pro mě něco neuvěřitelného. Cítil jsem se, jako když vedete v ringu 30:0 a v poslední vteřině dostanete KO direct,“ popsal frustrující chvíle kapitán Petr Boleslav.

Chmury bezesné a pro mnohé členy týmu probdělé noci bylo potřeba hned druhý den ráno vytěsnit z hlavy a na odpolední utkání nastoupit opět s odhodláním podat co nejlepší výkon. Tým ze středu tabulky, Belgický KSGRL Gent, neměl být těžkou překážkou, ale jak se ukázalo, v hlavách zůstávala středeční nešťastná prohra svazující novoborským hráčům mozkové závity. Šest hodin trvající zápas nakonec zvrátili na stranu desetinásobného mistra České republiky velmistr Vlastimil Babula a Tadeáš Kriebel. „Právě takto vydřené vítězství nám vlilo potřebnou energii do závěrečných dvou kol,“ usoudil Petr Boleslav.

Předposlední kolo odehrál Nový Bor opět v plné síle, což odskákal ázerbájdžánský tým. Skoro o všechno bylo sobotní poslední 7. kolo. Šance na zisk zlata již bohužel třímaly v rukou jiné týmy, ale stříbro bylo pro Nový Bor stále na dosah. Moskva nastoupila na první šachovnici s matadorem Alexejem Drejevem, který na sklonku 90. let měl stálé místo v TOP 5 světového žebříčku. Ani to ale Rusům nestačilo a téměř současně začal slavit svůj premiérový titul šampiona Evropy italský tým Padova.

„Zlato je v posledních letech vždy naším cílem. Průběh turnaje pak ale vždy ukáže, jak je každá medaile velmi cenná,“ uzavřel akci novoborský kapitán Boleslav.