Našim čtenářům přinášíme obsáhlejší rozhovor se Štěpánem Motejzíkem, předsedou FBC Česká Lípa, o českolipském florbale v roce 2007, nejen sportovních cílech pro rok nadcházející a oslavách 10 let existence florbalu v našem městě.
Bude to pomalu rok, co jste začal působit v pozici předsedy českolipského klubu. Jaký byl rok 2007?
Předsedou jsem sice jen od května, což je 8 měsíců, ale z pohledu klubového trenéra můžu snad zhodnotit obě části uplynulého roku. V té první musím zmínit hlavně sportovní úspěchy hned v několika kategoriích. Muži „A“ postoupili do II. celostátní ligy, muži „B“ o soutěž níž, tedy do nejvyšší regionální soutěže, III. ligy. Junioři po úspěšné jarní baráži hrají od podzimu rovněž o stupeň výš, tedy v II. juniorské lize. A ani ženy se ve své soutěži neztratily a obsadily v tabulce velmi lichotivé 4. místo.
A mládežnické kategorie?
Co se týká našich nejmenších, starší žáci odehráli svůj první soutěžní rok se ctí. Od podzimu se je snaží navíc napodobit i mladší žáci, kteří bojují jako úplný nováček v regionální lize mladších žáků.
Zmiňoval jste dvě části. Jaká byla ta druhá polovina?
Ta pro nás přinesla hlavně úspěch u zeleného stolu, když jsme od města získali grant na zakoupení tolik potřebných mantinelů pro zkvalitnění našich tréninkových hodin. Tento úspěch vidím perspektivně jako důležitý krok vpřed, který se v českolipském florbale ještě více projeví časem, hlavně poté, kdy mantinely získají i nové umístění v nové, jak věřím, brzy vystavěné víceúčelové hale.
Českolipský florbal ale není jenom místní FBC, má i další aktivity…
To je pravda, ve snaze přiblížit florbal širší, do této doby „neflorbalové“ veřejnosti jsme na jaře za podpory města uspořádali pilotní projekt českolipské neregistrované ligy, do které se v tělocvičně Gymnázia zapojilo 5 týmů. Od podzimu se pak rozběhl již regulérní první ročník pod názvem PD CUP, v němž každý měsíc měří síly 7 týmů. Další rozšíření od letošního podzimu pak rozhodně není jen naším přáním, ale reálným cílem.
Další zajímavou akcí pak byl vánoční turnaj ligových mužských týmů v Zákupech s názvem Konrad Cup, který již podruhé přitáhl na Českolipsko atraktivní týmy a hráče nejen z české extraligy, ale dokonce i seniorské reprezentace, která se připravuje na prosincový světový šampionát v Praze a Ostravě.
Nelze opomenout ani velký úspěch bývalého hráče FBC a nyní opory extraligové Mladé Boleslavi Štěpána Slaného, že?
Samozřejmě! Jak už jste v Deníku informovali, byl Štěpán nominován na reprezentační turnaj mužů v rámci Euro Floorball Tour ve Švýcarsku. Je to vůbec poprvé, co českolipský florbalista zažije atmosféru reprezentanta České republiky! My Štěpánovi moc držíme palce, aby to nebyla zkušenost ojedinělá. Motivaci uspět, vzhledem k blížícímu se domácímu světovému šampionátu, určitě nebude hledat těžko.
Florbal se v našem městě již delší dobu snaží mediálně prezentovat. Myslíte, že si již vydobyl místo mezi ostatními tradičními sporty v hlavách Českolipanů a že si ho již nikdo neplete s fotbalem, případně s hokejbalem?
Doufám, že naše práce je vidět. Spolupracujeme se všemi médii v regionu, snažíme se jim dodávat všechny aktuální informace a dovoluji si říct, že sklízíme zasloužené ovoce v podobě pravidelné a kvalitní prezentace florbalu. Věřím, že všichni, kdo se u nás sport alespoň trochu zajímají, již vědí, že Česká Lípa a florbal patří nerozlučně k sobě.
Jaké jsou cíle českolipského klubu pro letošní rok?
Opět použiji dvě roviny pohledu. Sportovní cíle jsou minimálně zachovat získané pozice z loňské sezony, tzn. udržet všechny týmy ve stávajících soutěžích. U našich nejmladších pak zkvalitnit trenérské zázemí a všestraně kluky rozvíjet tak, aby je florbal bavil, což je v tomto věku určitě důležitější než samotné výsledky, a zůstali u něj co nejdéle.
Vy, jako klubový šéf, se podílíte konkrétně na čem?
Pracuji na zlepšení vnitřní struktury klubu a budování silného sportovního subjektu na regionální úrovni. Jeho hlavním cílem pak musí být výstavba víceúčelové sportovní haly v České Lípě v nejkratším možném termínu.
Blíží se ligový turnaj, který pořádá mužský A-tým v hale novoborské Jiskry, což je pro váš oddíl jeden z vrcholů celé sezony. Jak aktuálně vypadá postavení A–mužstva v tabulce?
Naši muži zatím mají za sebou necelou polovinu soutěže, která se jim výsledkově ne zcela vydařila. V té druhé části je tak čeká tvrdá dřina, na jejímž konci budeme usilovat o záchranu. Naše zápasy určitě ovlivnily i některé vynucené absence klíčových hráčů a jen pozvolné doplňování kádru. Věříme, že realizované změny povedou k růstu kvality, který se projeví právě již v nejbližších duelech. Současný kádr určitě má minimálně na klidný střed tabulky, proto mužstvu i nadále věřím a je otázka času, kdy svou sílu prokáže v ligových utkáních.
Celý turnaj je zahrnut do akce nazvané Českolipské florbalové dny. Můžete ji blíže představit?
V únoru u příležitosti 10 let založení florbalu v České Lípě pořádáme dvě zajímavé akce, které prezentujeme pod jednotnou hlavičkou. Nejprve 2. února zveme všechny zájemce o florbal na již zmiňovaný turnaj II. ligy mužů do Nového Boru, jehož součástí budou i přátelské zápasy našich mladších a starších žáků, a 8. února se uskuteční II. reprezentační florbalový ples v sále Arbesu.
Co si od této akce slibujete?
Nejen pro mě, ale pro celý klub je to svátek, na který se moc těšíme a hodně lidí pracuje na tom, aby se povedl co nejlépe. Snad přitáhneme do novoborské haly dost diváků, kteří našim mužům pomohou k vítězstvím a našim žáčkům zafandí s přinejmenším stejným zaujetím.
Ples pak ukáže, že tento sport produkuje nejen zpocené a uřícené sportovce, ale i zajímavé lidi, kteří neumí jen florbal, ale rádi se i baví, ať už módní přehlídkou, nebo tancem v rytmech jazové hudby, o níž se postará bývalá českolipská florbalová opora, nyní znamenitý saxofonista, Pavel Zlámal se svou kapelou.
Kdo občas rád vymění civilní oděv za oblek, či večerní šaty, ten ať přijde 8. února do Arbesu.

Další zprávy z regionu najdete zde