Bína strávil v Mladé Boleslavi dohromady celkem 11 let a odehrál zde úctyhodných 295 duelů. S klubem oslavil celkem tři mistrovské tituly v letech 2018, 2021 a 2022. Vybojoval také bronz z Poháru mistrů 2023 a s juniorskou reprezentací došel v roce 2017 pro bronzovou medaili.

Zdroj: FBC Liberec

"Chtěl jsem nějakou změnu. Cítil jsem, že si potřebuju užívat florbal z více stránek. V Mladé Boleslavi je tento sport hodně fyzicky i časově náročný. Člověk tomu musí hodně obětovat, což přináší logicky oběť i pro osobní život. Florbal jsem doposud zažíval z pohledu jednoho z nejlepších týmů v lize. Teď je to pro mě zase nová motivace. Čeká nás boj o střed tabulky, každý zápas boj o body, zatímco v Mladé Boleslavi byla spousta zápasů, kdy zkrátka bylo samozřejmostí vyhrát. Cítím, že mám v sobě potenciál, který bych mohl ještě dál ukázat. Chci být klíčovým hráčem, více situací brát na sebe a mít možnost se rozhodovat jinak. Proto mi vyšla Česká Lípa jako nejlepší volba," uvedl šestadvacetiletý Jakub Bína.

Vedle úspěchů v aktivní kariéře se navíc ve středočeském městě začal důsledně věnovat také trénování mládeže. Podílel se na postupném rozvoji kosmonoské akademie a vedl místní dorostence. Právě funkci jednoho z trenérů by navíc měl zastávat i v České Lípě.

"Zatím se především řeší detaily, ale je jasné, že nějakým způsobem do toho budu zapojený. Varianty jsou v zásadě dvě. Buď být asistentem u některé z vyšších kategorií jako junioři nebo dorostenci, anebo šéftrenérem těch nižších. Zároveň bych chtěl rozjet dovednostní tréninky techniky a střelby pro místní mládež," doplňuje.

V kádru se potká se svým "krajanem" Radkem Krajcigrem. Oba hráči totiž pochází z Havlíčkova Brodu. "I Radek samozřejmě sehrál roli v mém příchodu. Trochu jsem přemýšlel, s kým bych nastupoval v lajně, jakou bych mohl mít roli. Byli jsme spolu už v Mladé Boleslavi, ale tehdy nikoliv v jedné formaci. Bylo by hezké si s ním dobře zahrát a věřím, že spolu můžeme vytvořit silné duo."

Radim Křenek v dresu florbalové České Lípy.
Faktor Křenek přivál do Lípy play-off. Tím to nesmí skončit, má jasno

A co ho nakonec přilákalo do České Lípy? "S Lípou jsme se domluvili na všech požadavcích tak, jak jsem chtěl, aby vypadal můj florbalový i každodenní osobní život. Nabídek bylo několik a musel jsem o nich dlouze přemýšlet, ale i vzhledem k atmosféře v tomto týmu mi nakonec Lípa vycházela ze všech nejlépe. Tak nějak vnitřně jsem dospěl k názoru, že se tu budu cítit nejlépe."

Na severu Čech se nyní spřádají plány jak zvládnout příští sezonu minimálně podobně tak úspěšně, jako tu předchozí. Postup do čtvrtfinále soutěže byl nepochybně velkým klubovým úspěchem. "Vím, že Lípa postoupila mezi nejlepší osmičku a byl to pro ni velký úspěch. Čekám proto, že ambice budou i letos hodně podobné. V této fázi je už nesmírně obtížné tento cíl dál navyšovat. Proto počítám s tím, že cílem bude čtvrtfinále a tam případně nějaký zápas vyhrát a favorita potrápit. Chceme samozřejmě velmi dobře odehrát i základní část a potěšit místní skvělé fanoušky," uzavírá nová českolipská posila Jakub Bína.

Kádr nyní musí řešit i manažer klubu Štěpán Slaný. Příchod Jakuba Bíny do organizace vnímá jako krok dopředu i pokračující omlazení kádru. "Jakub Bína k nám přestupuje na tři roky. Nepřestupuje sem pouze jako posila hráčská, ale také jako personální do našeho trenérského týmu. Bude mít na starosti rozvoj mládeže, chceme aby přímo působil u jedné mládežnické kategorie jako asistent trenéra. Stejně tak bude mít i tzv. skills tréninky zaměřené na techniku a na střelbu. Částečně se navíc bude věnovat i projektu akademií. Společně se tak pokusíme rozvíjet florbalové okolí v českolipském okrese i celém Šluknovském výběžku," uvedl Slaný.

Zdroj: fcbceskalipa.cz