Oba se dají označit za velmi důležité v boji o osmičku zajišťující účast v play-off či alespoň o desítku znamenající přímou záchranu. V pátek se svěřenci trenérky Lenky Bartošové utkají na Bohemians, v neděli 18. listopadu pak od 18 hod. přivítají Znojmo.

Po čtvrtfinálové účasti v minulém ročníku Tipsport superligy se hráči vyznávající na svých dresech bílou a zelenou barvu letos potácí ve spodní polovině tabulky. I když má celek trenéra Martina Jedličky pod sebou pouze dva soupeře, stále patří k týmům, které mohou potrápit kohokoliv. Vždyť v nedávné době Klokani zle pozlobili Vítkovice, s nimiž padli po boji až 7:8.

Mladý výběr z Prahy

Jinak zatím porazil velmi mladý výběr pouze celky ze spodku tabulky. Výhry nad Brnem, Otrokovicemi nebo Vinohrady ovšem zůstaly v letošní dosavadní bilanci osamoceny. I když je zatím zopakování loňské čtvrtfinálové účasti pro Bohemians daleko, je to tým, který zejména ve svém specifickém prostředí haly Na Děkance dokáže být hodně nebezpečný.

Českolipští mohou jít do zápasu s chladnou hlavou. Potřebné body navzdory nepovedenému startu do sezony vybojovali především ke konci října a naposledy zle potrápili Mladou Boleslav, s níž padli po boji až 5:6. Od dalšího utkání se navíc budou moci spolehnout na služby útočníka Jaromíra Ekla, který se po dvou sezonách na severu Čech zpátky vrací do týmu po nepovedeném angažmá v Mladé Boleslavi. Kromě toho klub definitivně uzavřel přestup vedoucího muže klubové produktivity Radka Krajcigra.

„Bohemka je technicky zdatným týmem plným mladých hráčů. Jejich hra je postavena na vysokém napadání a útočení ve čtyřech hráčích. Přesto se jejich kádr v porovnání s loňskou sezonou změnil. Někteří zkušení hráči odešli a tým byl doplněn o šikovné mladé kluky,“ uvedla před startem zápasu Lenka Bartošová.

V neděli doma se Znojmem

Souboj se Znojmem už naopak přinese začátek odvetných střetnutí letošní superligové sezony. Právě proti soupeři z jižní Moravy dokázali letos borci z České Lípy vybojovat své první body v sezoně za vybojované vítězství 5:2.

Start svěřenců trenéra Jana Šťastníka přitom nebyl špatný. Bod sebraný Vítkovicím a výhra v Pardubicích dávaly znát, že by letos Znojmo mohlo pomýšlet ještě o kousek výše než loni. Od té doby však florbalisté týmu, který do Superligy přiskočil ve stejném roce jako Česká Lípa, vybojovali jen dva body za výhru nad Bohemians po prodloužení.

I když jsou Znojemští zatím vcelku jasně posledním týmem tabulky, na Českou Lípu se jim dlouhodobě poměrně daří. V loňské sezoně dokázali výběr ze severu Čech dvakrát porazit a zejména porážka České Lípy na vlastní palubovce 4:6 mohla mít vzhledem k průběhu celé sezony katastrofální dopad. Rok předtím pak Znojmo vyřadilo Českou Lípu ve finále play-off 3:0 na zápasy. Vedoucím mužem klubových statistik je podle očekávání útočník Martin Šindelář. Ten navzdory bídné koncovce svého týmu (Znojmo je druhým nejhůře střílejícím celkem soutěže) dokázal posbírat celkem už devatenáct bodů. V záříjovém utkání proti České Lípě ovšem nezaznamenal ani jeden.

„Znojmo je tým, se kterým vždy hrajeme zajímavé zápasy a hlavně o všechno. (úsměv) Ani tento duel nebude jiný. Znojmo hraje o to, aby se odrazilo od spodku tabulky a my hrajeme zase o play-off. Jsem moc ráda, že tento zápas je domácí. Věřím totiž, že diváci nám opět přijdou pomoct,“ říká před zápasem Bartošová.

V neděli se v českolipské sportovní hale začíná v 18:00 a vstupné je jako již tradičně zdarma.

Bartošová: Těší mě, že jsme se zvedli

Trenérka Lenka Bartošová už bude moci počítat také s útočníkem Jaromírem Eklem. „Liga je letos zajímavá v tom, že nikdy nevíte, kdo vezme komu body. Takže i když teď máme více bodů než loni, nic to neznamená,“ říká Bartošová.

Čekají vás dva klíčové zápasy v boji nejen o desítku, ale možná o play-off, jak jste si odpočinuli přes víkend?

Většina hráčů vyrazila na volný víkend pryč. Za rodinou nebo někam relaxovat. Takže si myslím, že dostatečně nabrali sil na následující dva zápasy.

Loni jste s Bohemkou inkasovali dva debakly, letos by to mohlo být jiné i vzhledem k formě…

Bohemka je týmem plným technicky zdatných hráčů. Jejich hra je postavena na presu a útočení ve čtyřech lidech. Pak samozřejmě i na výborně sehraných rychlých protiútocích. Od loňské sezony se však jejich kádr změnil. Skončili tam zkušení hráči a přišli šikovní mladí.

Čeká vás i domácí zápas se Znojmem. Jak se těšíte na jeho atmosféru?

Znojmo je tým, se kterým vždy hrajeme zajímavé zápasy a hlavně o všechno. (úsměv) Ani tento duel nebude jiný. Znojmo hraje o to, aby se odrazilo od spodku tabulky, a my hrajeme zase o play-off. Jsem moc ráda, že tento zápas je domácí. Věřím totiž, že diváci nám opět přijdou pomoct.

Vrací se Jaroslav Ekl. Máte už představu, co s ním a jestli se nabízí spolupráce s Radkem Krajcigrem?

Ano, Jarda se nám vrací a máme v plánu s ním posílit jinou lajnu. V první lajně nám to funguje a ta dává spoustu gólů. Proto Jardu jako střelce a praváka dáme jinam. Především proto, abychom gólově zvedli i další lajnu.

Definitivně na přestup byl podepsán i Radek Krajcigr. Znamená to více klidu do zbytku sezony?

Když jsme se dozvěděli, že Jarda Ekl chce v Boleslavi končit, tak jsme měli strach, že si Radka stáhnou zpět. Což by se nám do jarní části sezony opravdu nehodilo. Proto když nastala tato situace, byli jsme moc rádi, že Radek chce zůstat u nás v České Lípě. Díky tomu pak Štěpán Slaný s Boleslaví dohodl přestup.

Máte letos víc bodů než loni touhle dobou, jak jste zatím spokojená?

Stále mě mrzí vstup do sezony. Ten se nám opravdu nepovedl. Je to ale už za námi. Jsem ráda, že jsme se zvedli a body posbírali jinde. Liga je letos zajímavá v tom, že nikdy nevíte, kdo vezme komu body. Takže i když teď máme více bodů než loni, nic to neznamená. Musíme se soustředit na každý zápas s každým soupeřem. A těch bodů získat mnohem víc než loni.

Radek Barkman