Česká Lípa se podruhé v historii klubu představí ve florbalové nejvyšší soutěži na domácí půdě před kamerami ČT Sport. Soupeřem jí už v pondělí 17. září od 18.10 bude velice silný soupeř pražské Sparty. Ta už během loňského ročníku ukázala velký výkonnostní posun a skončila až v semifinále po bitvě s Mladou Boleslaví.

Společně s trenérem mládežnických kategorií a hráčem A týmu Markem Dzieržou přinášíme důvody, proč byste neměli na zimním stadionu chybět.

UNIKÁTNÍ ZÁPAS NA ZIMNÍM STADIONU

Zápasy na zimním stadionu mají tradičně specifickou atmosféru. Pamětníci jistě vzpomenou duel z října 2015, kdy Česká Lípa po strhujícím závěru přehrála Liberec 6:5 gólem Štěpána Slaného z poslední vteřiny a urvala tři body.

Se stejným soupeřem se pak o dva roky později utkala před kamerami ČT Sport poprvé. Neskutečně napínavý zápas nesoucí název Severská bitva tehdy dopadl šťastně pro hosty, kteří si vezli výhru 7:6 po prodloužení.

V rámci tzv. School zápasu se pak ještě Česká Lípa v listopadové zimě utkala také s Bohemians (5:13). Tribuny na zimním stadionu navíc nabízí nesrovnatelně větší komfort v porovnání se zázemím sportovní haly a disponují kapacitou 1500 míst.

Marek Dzierža: „Jelikož jsem byl v minulé sezoně v českolipských barvách nováček, mám za sebou jen dvě utkání na zimním stadionu a zážitky byly jen pozitivní. V televizním utkání nás hnala kulisa 1300 diváků. Z toho šel až mráz po zádech. Při School matchi bylo zase super to, že se do ochozu přišlo podívat neskutečné množství dětí, které vydržely fandit až do samého konce, i když výsledek byl, jaký byl.“

ZÁPASY PŘED KAMERAMI

Zápas České Lípy s Libercem byl loni podle statistik nejsledovanějším televizním duelem Tipsport Superligy v základní části. Florbalová republika se přesvědčila o tom, jakou má nováček soutěže velkou fanouškovskou základnu.

Česká Lípa navíc výkonem nezklamala a podobně dobře si vedla i při svém druhém vystoupení před kamerami České televize, když po velké bitvě padla se Střešovicemi 4:7 na hřišti v Plzni.

Marek Dzierža: „Možná je v těchto zápasech trošku větší motivace se ukázat před televizní kamerou. Člověk ví, že se koukají i lidé, kteří florbal běžně nesledují. Snažím se ale brát ta utkání stejně jako klasická bez televizních kamer. “

POKUS O NOVÝ DIVÁCKÝ REKORD

I když sportovní hala v České Lípě nenabízí žádný velký komfort, jsou superligové zápasy tohoto týmu tradičně hojně navštěvovány. Na zimním stadionu se navíc už při prvním takovém duelu „upekl“ rekord v prvoligovém souboji s Libercem a proti stejnému soupeři o dva roky později dokonce přišlo do hlediště 1 322 diváků vytvářejících skvělou atmosféru. Je to zároveň klubový rekord.

Nikdo by se nezlobil, kdyby tentokrát zavítalo do ochozu stadionu ještě více příznivců.

Marek Dzierža: „Určitě bych si přál alespoň stejnou návštěvu jako v utkání s Libercem. Určitě by nám ovšem s klukama nevadilo, kdyby přišlo zafandit ještě o pár set diváků víc.“

PŘÍPRAVA PALUBOVKY DÁ ZABRAT

Zimní stadion je pochopitelně určený především zápasům v ledním hokeji. Příprava florbalové palubovky tak dá pořádně zabrat a náklady na uspořádání utkání se dostanou do desítek tisíc korun. Je to však zároveň výborná prezentace města, které může nabídnout svůj sportovní klub alespoň v některých odvětvích mezi tuzemskou špičkou. Hřiště k uspořádání zápasu přitom chystají sami hráči.

Marek Dzierža: „Horší částí přípravy je ta, kdy je třeba nachystat a po zápase uklidit zimní stadion. Zakrývání a odkrývání ledové plochy zabere docela dost času, a když k tomu připočteme převoz a chystání dalších částí hřiště nebo zázemí pro fanoušky, strávíme na zimním stadionu pomalu celý den.“

SOUBOJ SE SILNOU SPARTOU

Zápas na zimním stadionu se bude mimo všechny okolnosti hrát také o body do tabulky Tipsport Superligy. Soupeř navíc vzbuzuje velký respekt. Posílená Sparta loni dokráčela až do semifinále soutěže a Českou Lípu dokázala dvakrát v základní části vysoce porazit.

Motivací pro tým tak bude předvést výrazně lepší výkon než loni.

Marek Dzierža: „Vstup do sezony se nám zatím moc nedaří a určitě se chceme ukázat v lepším světle. Nemyslím si ale, že to bude z důvodu dvou debaklů se Spartou z minulého ročníku. To už je minulost a my se musíme soustředit na současnost.“

Radek Barkman