FBC Spilka & Horák Česká Lípa - T.B.C. Králův Dvůr 7:4

Téměř čtyři stovky diváků byly svědky skvělé florbalové show, která zajistila na příští rok domácím hráčům vysněnou účast ve druhé nejvyšší lize v České republice.

Bídný začátek

Ačkoliv Českolipští nezačali utkání vůbec dobře, dokázali nepříznivý stav v průběhu druhé třetiny obrátit a nakonec se radovat z výhry.

Králův Dvůr se k první střele dostal na začátku 5. minuty a k překvapení všech v hale, svou ranou otevřel skóre zápasu. Střela přešla přes hradbu bránících těl a zapadla až do branky. Českolipští se snažili skóre zápasu před bouřlivými fanoušky korigovat, jenže jejich střelecké pokusy končily buď mimo bránu, nebo v rukou hostujícího gólmana, který podal výborný výkon.

V polovině první třetiny se mezi střelce mohl zapsat domácí Tichý, avšak ani jeho dalekonosná rána nenašla správný cíl. Rázem tak znovu trestal Králův Dvůr a znovu Horký. Ten utekl po levé straně a krásnou střelou do horního rohu zvyšoval na rozdíl dvou branek.

Zvrat ve II. třetině

Nervózní a marný výkon, který domácí hráči předvedli v první třetině, nechal zapomenout během šesti vteřin druhé třetiny Bezouška. Ten si přihrál s Karlem a bylo to 1:2. Znovu tu byla Č. Lípa, jak ji všichni znají.

Spokojený trenér Slaný děkuje hráčům.Sebevědomí hráči, kteří střílejí jednu branku za druhou. Na Bezouškovu ránu navázal o čtyři minuty později kapitán Mlejnek, jenž elegantně prošel přes dva bránící hráče a sám zavěsil, čímž srovnal stav utkání. To byl ovšem teprve začátek. Poté během deseti vteřin skóroval z levé strany Vnuk a z poloviny hřiště také Tichý. Minutu před koncem druhé třetiny stihl přidat ještě pátý gól Jeřábek.

Potlesk pro domácí

Třetí třetina se nesla v duchu mohutného potlesku, vítězných pokřiků a euforie. Alespoň tedy od 52. minuty, to už byl stav utkání 7:2 a jen málo kdo mohl pochybovat o tom, že hosté zápas srovnají. Radost nezkazil nikomu v hale ani královédvorský Matyáš a po něm Pokorný, kteří pouze kosmeticky poupravili výsledek zápasu na konečných 7:4 pro Č. Lípu.

Oslavy tak mohly naplno vypuknout, a že bylo co slavit! Č. Lípa si poprvé v historii klubu zahraje druhou nejvyšší soutěž, která jí unikala tolik let, kdy Českolipští končili vždy těsně pod vrcholem postupu.

Po zápase byste těžko hledali lepší komentář než ten, který byl vidět na tvářích českolipských mužů a víceméně se rozléval po celé hale. Radost, štěstí, zkrátka jakákoliv slova by nic nemohla lépe vystihnout. Sen se stal pro naše florbalisty skutečností.

O víkendu se také rozhodlo o sestupujících týmech z první ligy, mezi které nyní patří i Plzeň. Ta minulý rok postoupila právě na úkor Č. Lípy. Plzeň bude tedy příští sezonu brázdit „vody“ pouze druhé ligy.

Branky: 21. Radek Bezouška, 25. Lukáš Mlejnek, 29. Radovan Vnuk, 29. Milan Tichý, 39. Martin Jeřábek, 51. Jakub Novák, 53. Lukáš Smolnický 6. Karel Horký, 16. Karel Horký, 54. Ondřej Matyáš, 59. Tomáš Pokorný. Rozhodčí: M. Valenta M. Žďárský. Vyloučení: 3:2, využití: 0:1. Diváků: 385. Třetiny: 0:2, 5:0, 2:2.

Sestava a body Č. Lípy: Ponomarev (Knol, Mayer) Vnuk (1+0), Jirsa, Motejzík, Mlejnek (1+0), Filipec, Tichý (1+1) Smolnický (1+0), Karel (0+1), Merlíček (0+1), Novák (1+0), Marhan, Jeřábek (1+0), Bezouška (1+1). Trenéři: Štěpán Slaný, Jiří Stožický.

Splnil se nám velký sen, radují se florbalisté!

Obrovská vlna nepopsatelné radosti a štěstí zachvátila novou sportovní halu v České Lípě po odvetném duelu playup druholigové soutěže mezi hosty z Králova Dvora a domácími florbalisty. Ti si konečně splnili jeden velký sen: poprvé v historii postupují do 1. ligy! „Je to něco neskutečného, prostě bomba!“ radoval se společně s celým mužstvem trenér Štěpán Slaný.

Spokojení trenéři domácího celku.Štěpáne, věřil jsi, že zápasy s Královým Dvorem mužstvo zvládne a postoupí?

Ano. Po úspěšné základní části, kdy jsme prohráli jen jeden zápas, jsem opravdu věřil, že Králův Dvůr porazíme v obou duelech. V tom prvním soupeř ukázal, že je na nás velice dobře připravený, ale naštěstí při nás stálo trochu potřebné štěstíčko. Ve druhém utkání jsme ukázali to, co umíme. Od stavu 4:2 jsem věděl, že postoupíme, protože hosty jsme téměř k ničemu nepustili.

Bylo potřeba svěřence před těmito utkáními nějak víc motivovat?

To vůbec nebylo potřeba, spíše naopak. Při prvním zápase bylo dost kluků nervózních a podle toho vypadal i výkon na hřišti. Proto jsem hráče spíš uklidňoval. Hlavně po psychické stránce jsme v tomto druhém duelu ustáli nepříjemný stav 0:2 po první třetině, což se ukázalo jako klíčové. Za to jsme na kluky s trenérskými kolegy Jirkou Stožickým a Jardou Nágrem právem hrdí!

Co tento úspěch pro váš klub znamená?

Je to splnění velkého snu! Třináct let jsme se snažili budovat perspektivní oddíl, který bude jednou atakovat nejvyšší národní soutěže. U mládeže se nám to již daří, dorostenci jsou mezi osmi nejlepšími družstvy v republice, junioři hrají extraligu a nyní přišel na řadu i náš mužský A-tým. Pro mě osobně je to něco neskutečného. Jsem českolipský patriot, a když si teď vzpomenu, jak jsme tu zakládali florbal, o něčem podobném jsme si mohli jenom zdát. Prostě paráda! Pevně věřím, že 1. liga nebude naší konečnou stanicí. Máme neobvyklou podporu fanoušků a tohle byl náš postupný cíl, nikoliv však konečný.

Komu konkrétně bys chtěl poděkovat?

Hráčům, trenérům, prostě všem, kteří se na našem úspěchu podíleli. A samozřejmě i fanouškům. Je neuvěřitelné, že na druhou ligu jich přijde téměř čtyři sta… Ohromně důležitá je podpora našich sponzorů, snažíme se s nimi aktivně pracovat, zatáhnout je do dění klubu, a myslím si, že se nám to daří. Poslední poděkovaní míří na českolipskou radnici, která pro sport v České Lípě dělá velmi mnoho.

Spřádáte už plány na další dny a měsíce?

Já odjíždím pracovně na 14 dní do Rumunska, juniory čeká ještě tvrdý boj s Libercem o záchranu v extralize a máme tu ve hře i ženy, které myslí na baráž. Až se vrátím, začneme připravovat plán na příští sezonu. Sestavíme nový realizační tým, máme vytipované dvě posily, a pak vstoupíme do letní přípravy na nový ročník. Cíle máme obrovské. Jaké? V 1. lize rozhodně nebudeme myslet pouze na udržení.