Bývala to slavná etapová cyklistika, když se v Novém Boru jezdila Tour de Bohemia. Poprvé se cyklisté vydali do kopců Lužických, Jizerských, Krušných hor a Českého středohoří či rovin Polabí před padesáti lety po děsivé okupaci Československa v roce 1968.

Začátky slavného cyklistického závodu Tour de Bohemia, stejně tak jako všech 28 ročníků, si o víkendu připomněli v Novém Boru několika akcemi.

Byla to připomínka s desítkami slavných závodnických i trenérských jmen, která psala dějiny naší cyklistiky i Bohemie - Smolík, Doležel, Souček, Labus, Bartolšic, Janda, Ferebauer, Sýkora., Jursa, Haťapka a mnoho dalších. Pořadatelství vzpomínek měl na bedrech předseda TJ Bohemie Jiří Rejholec: „Chceme je pojmout jako oslavu cyklistiky a ukázat dětem a mladým, že se tu jezdil skvělý závod,“ říká.

Program celé akce začal v pátek závodem dětí v městském parku a následně Velkou cenou Kolokrámu pro pozvané závodníky. Později se v rámci společenského večera představili vítězové Bohemie v novoborském kině. Pro zájemce proběhla beseda s těmito legendami doplněná o projekci filmových dokumentů, diváci si mohli zasoutěžit o ceny, nebo si odnést v rámci autogramiády podpis některého z hostů. Součástí celého večera byla vernisáž výstavy dokumentů závodu, historických kol, dresů, trofejí a projekci filmů z minulých ročníků.

Na pátek navázal sobotní sportovně-společenský program na náměstí Míru. Znovu se představily legendy naší cyklistiky, součástí odpoledne byly také doprovodné dětské závody přímo na náměstí a veřejný cyklistický závod DAAK s cílem ve Skalici. Vše vyvrcholilo vyjížďkou s legendami, na které čekala trasa dlouhá 25 kilometrů.

Začátky slavného cyklistického závodu Tour de Bohemia, stejně tak jako všech 28 ročníků, si o víkendu připomněli v Novém Boru.Zdroj: Radmila Pokorná

Kulaté výročí závodu Tour de Bohemia bylo velkou událostí nejen pro všechny fanoušky a příznivce cyklistiky, ale také pro samotné bývalé účastníky, kteří na jednotlivé ročníky velmi rádi vzpomínají: „V Novém Boru se scházíme již několik let. Zbývá nás stále ještě dost, loni přes sedmdesát. Na severočeských silnicích a při Bohemii jsme prožili mnoho pěkných sportovních bojů, proher, vítězství a stali se kamarády,“ uvedl legendární Pavel Doležel, který tentokrát pozval přes stovku veteránů a nostalgiků Tour de Bohemie.

Poslední ročníky mají stále v živé paměti také úspěšná generace, ze které vzešel mimo jiné také současný trenér silniční reprezentace Tomáš Konečný: „Tour de Bohemia byl závod s tradicí. Měl bohatou historii, po Závodě míru to byl největší etapák u nás, měl obrovskou prestiž. Jedním z vítězů byl i Jan Ullrich, už to dokazuje, jaké měl jméno,“ vzpomíná Konečný, který závod absolvoval celkem třikrát.

„Je škoda, že závod ve své původní podobě skončil. Poslední ročník vyhrál závodník našeho týmu celkově, a ještě jsme ovládli tři etapy, byl to pro nás velký úspěch. Závod jsem sledoval už jako dítě, vzhlížel jsem k těm, co v něm uspěli, nebyl vůbec jednoduchý. Kopcovitý terén prověřil připravenost závodníků, je škoda, že je takových závodů u nás čím dál tím méně,“ dodává státní trenér.