Jak už jsme tento týden psali, poslední místo pro ně sice ještě neznamená jistý sestup, bude záležet na postupových ambicích předních týmů, ale pokud by k němu došlo, a není to zrovna nepravděpodobné, byl by nejspíš s mužskou házenou v Mimoni konec. Severočeskou ligu, která je právě o stupeň pod 2. ligou, totiž nikdo z týmu nechce hrát. Tvrdí to předsedkyně TJ Jiskra Mimoň Lenka Jelínková.
„To by se jim nevyplatilo a my bychom jim to cestování po Severočeské lize nebyli ani schopni financovat,“ říká Lenka Jelínková, která také poskytla Deníku následující rozhovor.
Muži Jiskry tedy skončili poslední v 2. lize a nad jejich budoucím působením visí veliký otazník. Jak jsou na tom ostatní týmy mimoňské házené?
Béčko skončilo se závodní házenou loni. Myslela jsem si, že by se mohlo trošku oživit, kdyby jim pomohli kluci z áčka, pokud by spadli, ale nevypadají na to. Uvidíme, co se bude dít dál. Zbylé týmy, tedy ženy a děti, které trénuji, vytrvávají dál. Oba hrají Severočeskou ligu.
Pokud by muži tedy spadli z 2. ligy, myslíte, že by se pro Severočeskou ligu nedala dohromady sestava z jejich řad, společně s loni končícími hráči béčka? Třeba by pomohli i někteří hráči českolipské Lokomotivy. Další kvalitní tým by do této soutěže vnesl nový náboj, Česká Lípa v ní přeci jen mnoho konkurentů v současné době nemá…
V druhé lize nám pomáhali dva hráči z České Lípy. Samozřejmě bych byla ráda, kdyby se vytvořil tým pro Severočeskou ligu, ale nevěřím, že by se to povedlo… S dorostenci, kteří by se mohli zapojit, to také není žádná sláva.
Připadá mi škoda, že kvalitní venkovní hřiště, kterým disponujete, není nebo nebude více využíváno. Je v Mimoni zájem mezi dětmi o házenou? Jak si stojí házená v porovnání s jinými sporty, které pod Jiskru spadají?
Je pravda, že máme velice pěkné venkovní házenkářské hřiště, na kterém se loni prováděla rozsáhlejší údržba, takže je i v dobrém stavu. Já trénuji mladší žačky, mám jich na starost 18, což je docela slušný počet. Na podzim se budeme snažit sehnat i kluky. Děláme nábory na školách, ale „pereme“ se s fotbalisty. Co se týče zájmu dětí, kromě fotbalu házené konkuruje ještě florbal, který je ale hlavně na školách, v Tělovýchovné jednotě ho neprovozujeme.
Jaké všechny sporty spadají pod mimoňskou Tělovýchovnou jednotu?
Kromě fotbalistů a házenkářů tu máme ještě velice úspěšný oddíl stolních tenistů, horolezce a sport pro všechny, což je označení pro aerobic a jiná podobná cvičení.
Plánují se v Mimoni nějaké větší investice do sportovního zázemí?
Plány by byly, bohužel finance nejsou. Největší investice posledních let šla do umělého fotbalového trávníku, který se dokončil loni a i nadále vyžaduje nemalé průběžné náklady. Hlavně je potřeba dokupovat a dosypávat gumovou drť. Nyní nás čeká oplocení horního areálu, jestli na ně získáme peníze.
Jaké máte cíle ve sportovních odvětvích, která spadají pod TJ Jiskra Mimoň?
Největším cílem je udržet sporty s patřičnou účastí aktivních členů. To se týká hlavně házené, ve které je malý počet hráčů největší bolestí. Prioritou v dosažení určitých sportovních cílů je nyní asi postup starších žáků do fotbalové divize.
Jaké pravidelné sportovní akce pořádáte?
Každý rok v červnu pořádáme turnaj veteránů v házené. Letos to vychází na 14. června. Dá se říci, že kdo přijde, ten hraje. A fotbalisté pořádají také pravidelné turnaje. Předpokládám, že když mají umělou trávu, tak je budou každoročně opakovat.