Velmistr Viktor Láznička, šachista novoborského extraligového týmu, se zde v šesti partiích utká s aktuálně desátým hráčem světového žebříčku FIDE Veselinem Topalovem, mistrem světa z roku 2005. Klání se odehrají v Restaurantu Ajeto.

Hlavním organizátorem celé akce je Petr Boleslav, manažer 1. Novoborského ŠK.

Petře, prozraďte, jak dlouho dopředu takovou akci připravujete?

De facto celý rok. Dva měsíce po skončení loňského ročníku jsme s extraligovým týmem odjeli do Izraele na evropský klubový pohár, kde je velká koncentrace světových šachových hvězd, a také ideální místo rozhlédnout se po dalším soupeři pro našeho Viktora Lázničku. Měli jsme vytipovaných několik jmen ze světové třicítky. Jednání jsme zahájili hned s tím nejsilnějším z našeho seznamu, a vyšlo to. Veselin Topalov přijal nabídku a do konce roku 2012 jsme měli připravenu smlouvu. Musím ale přiznat, že dohodnutí termínu kolikrát není jednoduché, protože hráči z absolutní světové šachové špičky mají svůj kalendář hodně plný.

A přípravy technického rázu jste začali od kdy? Kolik lidí máte v organizačním týmu?

Od února se začíná pracovat na grafice nového ročníku Corridy, na webových stránkách, prostě klasika. Pracovní tým, který čítá zhruba deset lidí, je již za uplynulé dva roky stabilizovaný a jsem s ním spokojen.

Ve středu večer na slavnostním zahájení zahraje skupina Buty.

Proč padla volba právě na tuto kapelu?

Chtěli jsme pro diváky připravit lahůdku, nějakou šou a rozhodli jsme se pro koncert. Ta volba na ostravskou skupinu Buty padla sama od sebe. S manažerem a bubeníkem Kroczkem jsme se trochu o šachu bavili, tak mi sdělil, že v jejich kapele jednoho amatérského hráče mají, klarinetistu. A právě on si na slavnostním zahájení zahraje ostrou šachovou partii s Veselinem Topalovem.

To zní jako hodně zajímavý nápad.

Ano, a myslím, že to bude pro diváky jasná ukázka toho, jaké může být rozpětí ve vnímání šachových políček. Pro Topalova máme samozřejmě připraven handicap na jednu partii dostane pouze tři minuty, jeho soupeř bude mít minut sedm. Co se děje na šachovnici, to uvidí diváci na projekčním plátně.

Připravujete ještě nějakou novinku?

Jistě, vedle hlavního zápasu Topalov Láznička proběhne souboj mládí a zkušeností. Český junior Tadeáš Kriebel zasedne proti zkušenému ukrajinskému hráči GM Romanišinovi, který ve svých sedmdesáti letech patří do úzké světové špičky. A speciálním hostem letošního ročníku bude česká jednička David Navara. Pro diváky bude komentovat partie 4. a 5. kola.

Veselin Topalov přijede do Nového Boru sám, nebo s manželkou?

Na zápas si bere svého sekundanta Francouze Romaina Edouarda a přijede bez manželky. Před dvěma týdny se jim totiž narodila dcerka, stal šťastným otcem a do Nového Boru se těší.