Českolipský cyklista Jan Matoušek bojoval v uplynulých týdnech jako lev. A díky tomu získal další cenné kovy do své, už tak bohaté sbírky.

V rámci letošního Malevil Cupu, který je právem považován za jeden z nejtěžších maratonů v republice, si českolipský rodák a zároveň jezdec hájící barvy Elevenu Příchovice Jan Matoušek střihl královskou trasu o délce 105 km a přijel do cíle ve své kategorii muži 19-29 let na nádherném třetím místě v čase 4 hodiny 26 minut a 13 vteřin. Tímto časem se neztratil ani v absolutním pořadí, kde v nabité konkurenci mezi českými profesionály obsadil celkově 21. pozici.

Vyhrál v Jablonci

Kromě jiného absolvoval českolipský biker v rámci přípravy na „mistrovský" Malevil také náročný závod horských kol ABB MTB CUP v Jizerských horách. Na ten Matoušek odjížděl s očekáváním medaile a věřil, že to bude ta nejcennější, což se mu podařilo naplnit.

Přesně 317 bikerů vyrazilo za velmi chladného počasí, ale na suchém povrchu, vstříc 54 dlouhému okruhu. První náročné stoupání na prvním kilometru v Břízkách vykrystalizovalo pětičlennou skupinu favoritů (Ježek, Bubínek, Kaněra, Valášek a Matoušek). Trasa je zavádí na pět jizerskohorských rozhleden mezi nimi i na mezi bikery obávaný Tanvaldský Špičák a technicky velmi náročnou Černou Studnici. Jan Matoušek si ve své kategorii dojel pro 1. místo a svým skvělým časem se velkou měrou zasloužil i o celkové vítězství příchovického týmu v týmové soutěži.

Týden po jabloneckém dostaveníčku se uskutečnil druhý, mezi bikery oblíbený, závod Pekla Severu na fotbalovém hřišti v České Kamenici a tentokrát za opravdu extrémních podmínek.

Spokojenost s dosavadní sezonou musí mít cyklista Jan Matoušek, absolutní vítěz seriálu Peklo Severu. Extrémní podmínky

„Trať pokrývala vrstva hutného bláta a místy, zejména v zatáčkách, se tvořily až 30 centimetrů hluboké kaluže. No byla to síla!" sdělil po závodě Matoušek. To ovšem nemohlo zastavit vítěze dvou předcházejících ročníků, jenž si s tratí poradil jako opravdový mistr. Matoušek hned od začátku diktoval tempo a vytvářel si postupně nesmazatelný náskok. Třetí vítězství, kterého zde dosáhl ale nebylo vůbec zadarmo!

„Zhruba v polovině závodu mě zastavil nečekaný defekt předního kola. Měl jsem však v tu dobu již dostatečný náskok, proto následovala rychlá výměna kola a pokračování v nastoleném tempu." Co ovšem čert nechtěl v následujícím kole hlásil Matoušek opět defekt tentokrát zadní pneumatiky. Časová rezerva před pronásledovateli však Matouškovi zajišťovala dostatek klidu pro další bleskovou zastávku.

Radost z poháru

„Až po samotném závodě vyšlo najevo, že za tyto mé útrapy mohl pahýl staré trubky čnějící ze země, který nebyl pod nánosy bláta vůbec vidět," dodal českolipský jezdec, který přiznal, že druhý defekt už byl opravdu na pováženou.

„Proto jsem se pak snažil jezdit opatrněji, neboť mou motivací byl nádherný pohár starosty města, který mi díky třetímu vítězství v řadě zůstává," těšilo Jana Matouška.

Tento husarský kousek se mu podařil jako vůbec prvnímu borci v historii tohoto závodu, a proto mohl po zásluze z rukou starostky města Česká Kamenice Hany Štejnarové převzít do té doby putovní pohár pro absolutního vítěze, který mu už zůstane.

Petr Novák