VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Janků trénoval na českolipském Gymnáziu

Česká Lípa - „Já sám jsem ještě tak trochu dítě,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník úspěšný reprezentant ČR ve skoku vyskokém

8.1.2008
SDÍLEJ:

Reprezentant Tomáš Janků učil českolipské děti jak správně skákatFoto: Deník/Petr Jeník

Zážitek a hlavně zkušenosti ze setkání s výškařem absolutní světové špičky, kterým Tomáš Janků bezesporu je, si nechal z českolipských atletů ujít málokdo. Celá dvouhodina metodických pokynů, ukázek, rad a dětmi nadšeně oceňovaného zábavného přístupu k výuce v jeho podání, zpříjemnila sobotní dopoledne v tělocvičně Gymnázia Česká Lípa nejen jim, ale také početnému zástupu trenérů a dospělých atletů. Tomášovo přirozené a plynulé vystupování, při nutné improvizaci samozřejmá a lehká nápaditost, smysl pro humor, to vše budilo místy dojem ostříleného tělocvikáře. Předpokládané zkušenosti s podobnými akcemi pro děti však Tomáš Janků už v úvodu následujícího rozhovoru popřel.
Při ukázkovém tréninku jste působil přirozeně a připraveně. Účastníte se podobných setkání často?
Neúčastním, ale já sám jsem ještě tak trochu dítě a nemám problém se v duchu přesunout do věku, do kterého je potřeba, a pak to funguje.
Máte ve svém individuálním tréninku něco zvláštního, něco, čemu se ostatní výškaři nevěnují?
Netrénuji nic zvláštního, trénink je u všech výškařů hodně podobný, pouze každý preferuje něco jiného a provádí to s větší intenzitou. Jsem silový atlet, v trénincích se zaměřuju na odrazy, jinak dělám samozřejmě i všechno ostatní, ale odrazům věnuju zvláštní pozornost.
Čím si můžeme vysvětlit, že v posledních letech máte výkony stabilnější a skáčete výše, než tomu bylo v době před třicátým rokem vašeho života, kdy většina sportovců silově dynamických disciplín zažívá vrchol kariéry?
Myslím, že je to z části tím, že jsem se koncem devadesátých let hodně zraňoval. Operaci v důsledku vážnějších zranění jsem podstoupil až v roce 2001 a o tři roky později, když už jsem se z toho dostával, jsem prodělal pneumotorax plic. Teď musím zaklepat, jsem tři roky zdravý, a to je prostě znát. Druhým důvodem je, že jsem prošel systémem sportovních škol v minulém režimu a tam ta příprava byla taková, že sportovec následně vydrží na vrcholu déle než ostatní.
Můžeme v letošní sezóně očekávat útok na český rekord, od kterého dělí vaše osobní maximum 3 cm?
Je hrozně těžké o tom mluvit. Když jsem si myslel, že na to nemám, nějak se mi to rozskákalo a na český rekord jsem útočil. Loni, když jsem si věřil více, tak k atakování rekordu prakticky vůbec nedošlo. To ukáže až sezona, jak se dá síla s technikou dohromady, potom bych teprve spekuloval o tom, zda by to mohlo jít.
V letošním roce vás čeká olympiáda v Číně. Budete směřovat veškeré úsilí a vrcholnou formu jen k tomuto cíli?
Určitě ne, každý rok mám dvouvrcholový, tentokrát je to vedle olympiády halové mistrovství světa v Seville. Potom bude následovat příprava k Pekingu, i když je pravda, že zimní soustředění, které jsme teď podstoupili, už je určitým základem pro olympiádu.
Jak se těšíte do Číny, když se, jak všichni můžeme sledovat, veškeré přípravy této země dějí v megalomanských rozměrech?
Určitě, pokud pominu otázky kolem ekologie, smogu, tak se těším a jsem zvědav, co čínská vláda připraví, jak se bude prezentovat. Ale zase si nechci představovat velké věci, abych pak nebyl zklamaný. Nicméně důležité je, že se tam jede závodit, všechno okolo bude asi zajímavé sledovat, ale musím se soustředit především na samotný závod. Můžu se soukromě někam podívat, ale všechno podstatné pro mě zůstane na stadionu.
Zkoušel jste někdy skok o tyči, když k této disciplíně máte poslední roky jaksi blíž?
Na sportovním gymnáziu jsem dělal různé disciplíny, u trenéra, který trénoval vícebojaře, také tyčku. Později, v rámci jedné sázky, jsem se celý půlrok připravoval na sedmiboj, trénoval jsem především skok o tyči, ale v samotném závodě jsem se zranil. V následujícím období už nebyla příležitost, protože byly tak důležité závody, že kdybych se znovu zranil, dost bych si to vyčítal.
Myslíte, že pokud by jste se skoku o tyči znovu půl roku věnoval, dokázal by jste skočit výš, než vaše přítelkyně Kateřina Baďurová?
Za půl roku rozhodně ne. Katka dnes skáče dost i na některé kluky. Skočit přes 4,75m už vyžaduje velice zodpovědný přístup k tréninku. Myslím, že za dva, tři roky trénování bych výš skočil… teda teď už ne, už to nestihnu, ale kdybych byl mladší a měl na to čas, tak bych to myslím zvládl.

Další zprávy z regionu najdete zde

8.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení