Jedním z bojovníků, kteří se v sobotu večer postavili do ringu v rámci galavečera bojových umění Night of Warriors v Liberci byl také Radek Procházka z českolipského Viper clubu, který se utkal v kategorii K1 (do 86 kg) na 3x 2 minuty s Jakubem Štvánem z Ústí nad Labem. A zvítězil!

Právě tento čtyřicetiletý sympatický chlapík z Jezvé dostal nabídku k účasti na Noci bojovníků přímo od organizátora Martina Berky.

Jak jste se vlastně k Martinovi, který Night of Warriors pořádá, dostal?

S Martinem spolupracuji dlouho. Je to šikovný kluk, vážím si ho, a proto jsem jeho nabídku zápasit na sobotním galavečeru přijal. Tréninky v Liberci probíhaly s dobrou partou, což je pro přípravu důležité a mám z toho všeho dobrý pocit.

Takže jste s Martinem odjeli trénovat i na Ukrajinu?

Ano. Nabídl mi, že bych mohl s partou odjet do Oděsy trénovat osm dní v podmínkách, které se nedají srovnat s Thajskem, kde jsem byl letos dvakrát, nebo s trénováním tady u nás.

V čem se tyto tréninkové podmínky lišily?

V Thajsku nebyl takový přístup lidí a často šlo spíš o to, aby si člověk sáhl na dno. V Oděse trénovaly všechny věkové skupiny bez ohledu na počasí, protože za mé přípravy hodně foukalo a byla zima. Na ranní běhy bylo lehce nad nulou, ale nikdo si nestěžoval. Dvoufázové tréninky byly zaměřené jak na fyzičku, tak i na techniku, spárování atd.

Radek Procházka z českolipského Viper clubu. Zdroj: Deník/Vít ČernýJak dlouho se věnujete bojovým sportům a jak jste se k nim dostal?

Zaujaly mě ve 14 letech, kdy jsem prošel i různými bojovými sporty, ale kick-boxing mi nejvíce přirostl k srdci.

Čeho si doposud ve své kariéře nejvíc vážíte?

Všech, ale i každého vítězství svých svěřenců. Je důležité mít ze zápasu dobrý pocit a užít si ho.

Jaká zranění jste od soupeřů utržil během tvé kariéry?

Zranění z tohoto sportu mám několik. Tím největším byla tříštivá zlomenina zápěstních kůstek, která měla i za následek moji neúčast na mistrovství světa. Dopad to mělo i psychický, protože v tu chvíli jsem byl na vrcholu svých fyzických sil a byl jsem připraven na zápasy. Najednou nemůžete nic! I pouhé sevření ruky v pěst bylo bolestivé. Proto jsem se začal více věnovat svěřencům a trénování, protože náš Viper club už v tu dobu měl několik fighterů.

Jak náročná je příprava čtyřicátníka?

Ty začátky byly těžký. Cítím, že regenerace a vůbec dostat se do pořádné fyzické kondice, je náročnější a cesta je delší. Postupně si na to tělo zvykne, ale ty roky jsou tam znát.

Před čase to vypadalo, že váš zápas bude zrušen. Co se stalo?

Byl domluven polský zápasník, který to ale odřekl z pracovních důvodů. Hodně lidí to tak prostě má, že musí vedle tvrdého trénování a přípravy pracovat, živit rodinu a v tomhle případě to ten Polák asi nedokázal skloubit dohromady. Nakonec byl domluven Jakub Štván z Ústí nad Labem.

Byl tento zápas završením vaší kariéry fightera, nebo je to otevřené?

Nechávám to otevřené. Po delší době přišla nabídka Martina Berky, tak jsem ji přijal. Pokud by se v budoucnu naskytla jiná příležitost a budu zdravý, tak do toho určitě půjdu. Jsem rád, že přišla nabídka na Night of Warriors, protože si myslím, že to je jeden z nejlepších galavečerů v České republice a Martin Berka to se svojí partou dělá skvěle.