V konkurenci 277 závodníků ze 41 oddílů se Českolipští neztratili a byli hodně vidět. Ve věkové kategorii U11 (roč. 2004 a mladší) startoval Jiří Moravík, Tomáš Pulo, Jan Moravík a Tomáš Janouch. V kategorii U15 (2000 2001) se představil Kamil Novák.

Mladí bojovníci

Jiří Moravík bojoval ve váze do 26 kg. První dvě utkání vyhrál jednoznačně na ipon před časovým limitem a tím se probojoval do semifinále. Semifinálové utkání bylo velice vyrovnané a nakonec skončilo bez bodované akce. Došlo tedy k napínavému rozhodování rozhodčích, kteří označili za vítěze na pomocné body borce z České Lípy a poslali ho do finále. Do boje o zlato Jirka nastoupil plně koncentrován, držel se pokynů trenéra. Nedovolil soupeři zahájit akce a naopak dvakrát velice tvrdě trestal jeho chyby. Předvedl dvakrát nádhernou uchi-matu a získal zlato.

Ve váze do 29 kg zastupoval oddíl TJ Loko Tomáš Pulo. První utkání mu nesedlo a soupeř ho bohužel porazil. Tomáš se tak dostal do opravných bojů. Žádnou další prohru si již nepřipouštěl a velice tvrdě šel za bronzovou medailí, kterou pořád mohl vybojovat i po prvním prohraném zápase. Ani jednomu z dalších pěti soupeřů však nedal žádnou šanci. Ve všech utkáních si tvrdě prosadil úchop a následně překrásnými hody končil všechny zápasy krátce po jejich zahájení. Pulo měl za sebou nejvíc zápasů, celkem nastoupil šestkrát, což je v jeho věku perfektní výkon a zaslouženě získal krásnou bronzovou medaili.

V kategorii do 32 kg bojoval Jan Moravík, jenž velice toužil napodobit své mladší kamarády z družstva a získat cenný kov. Silnější to pro něho bylo o to více, že na rozdíl od Jirky a Tomáše ještě neměl žádnou medaili ze zahraničí. Naopak na turnajích v Čechách od června neprohrál jediný zápas a vyhrál šest turnajů v řadě!

Tíha uvedených okolností byla trochu znát v prvním utkání, avšak po prvních 30 sekundách to z něj naštěstí spadlo. Soupeře hodil a poté udržel na ipon. V dalších třech zápasech šel již suverénně za medailí, včetně finálového utkání. Zde dokázal vyhrát před časovým limitem pěkným hodem a zaslouženě si vybojoval zlato, po kterém tolik toužil!

Jako poslední v kategorii U11, ve váze do 38 kg, bojoval Tomáš Janouch, jenž se poslední půlrok neskutečně zlepšil. Nejinak tomu bylo i v Německu. Jako jeho kamarádi, tak také on vlétl do prvních utkání suverénně. První dva zápasy vyhrál velice rychle. Nejdříve hodem, poté držením. A na řadě bylo další semifinále, ve kterém měla Česká Lípa své zastoupení! Tomáš bojoval tvrdě až do okamžiku, kdy mu soupeř vyrazil dech.

Po chvilce ošetřování se však dal dohromady a dokázal soupeře dokonce zatlačit do defenzivy. Rozhodčí soupeře za pasivitu trestali a to rozhodlo v prospěch českolipského borce, a tak jej čekalo finále. Zde, přestože byl otřesen z předešlého zápasu, se dokázal prát a soupeři nic nedaroval. Utkání skončilo nerozhodně, jenže podle rozhodčích Tomáš zápas bohužel prohrál. Přesto i stříbrná medaile, kterou vybojoval, je jistě perfektní výsledek a stejně jako u Honzy se jedná o první medaili z tak velkého turnaje v zahraničí.

Mezi většími judisty bojoval Kamil Novák ve váze do 55 kg. První zápas byl plný zvratů. Kamil hodil soupeře, rozhodčí techniku nejdříve ohodnotili v jeho prospěch. Následně celou situaci přehodnotili a techniku označili za zakázanou. Kamilovi vzali body a nakonec mu přidali trest. Uvedená situace se bohužel opakovala ještě jednou. S touto nepříznivou situací se Novák vyrovnal velice dobře, soupeře hodil i potřetí, rozhodčí již nemohli situaci zvrátit a museli uznat Kamilovo vítězství.

V semifinále ho čekalo utkání opět plné zvratů. Kamil nejdříve upadl, pak dokázal utkání vyrovnat. Po základním čase a vyrovnaných bodech zápas pokračoval v nastavení v „golden score". Ani další dvě minuty však nerozhodly. Opět proto došlo k rozhodování rozhodčích, kteří se přiklonili na stranu německého soupeře. Pro Kamila proto zůstal boj „jen" o třetí místo. V tomto utkání už bylo znát jeho vyčerpání z předešlého dlouhého zápasu. Kamil se opět pral velice tvrdě, soupeř dokázal jednou bodovat a tento těsný rozdíl již zůstal až do konce utkání. Českolipský judista tím přišel o bronz, ale určitě si zaslouží pochvalu za podané výkony.

Spokojenost trenérů

„Jsme velice rádi, že naši závodníci se začínají velice úspěšně prosazovat i na velkých mezinárodních turnajích v zahraničí. Získávají tím obrovské zkušenosti, které budou moci zúročit v budoucnu," vědí trenéři judistického oddílu TJ Lokomotiva Michal Vydra a Jan Moravík, kteří věří, že uvedené výsledky budou motivací pro další členy v jejich trénincích, aby napodobili zkušenější kamarády.

„Třeba to přivede i další zájemce, kteří se budou chtít naučit tento krásný olympijský sport."