Mezi juniory se představil Andrej Kašpur (81 kg) a Petr Valeš (73 kg). Dívky zastupovala jěště dorostenecká závodnice Michala Vydrová ve své oblíbené váze do 57 kg. Všichni tři judisté se pod taktovkou trenéra Michala Vydry na MČR připravovali celé týdny, desítky hodin tréninků byly směřované právě k již zmíněnému vrcholu sezony.

K Petru Valešovi byl los velmi krutý. Hned v prvním kole dostal velmi silného soupeře – aspiranta na medaili z Karlových Varů. Ze 34 soupeřů to byl ten nejnevhodnější bojovník. „Duel začal docela vyrovnaně a po krátkém oťukávání se Petr vrhnul do útoku. Jeho rychlé nohy se zastavovaly na připraveném postavení soupeře, a tak jsem na něj křikl, aby změnil taktiky.

Pokusy o vychýlení a tvrdý nástup na uči- matu se Petrovi povedl, ale nedostatečná síla při chvatu se minula účinkem,“ informoval trenér Michal Vydra. Záhy oba soupeři spadli na zem a rváč z K. Varů začal svůj „koncert“ v boji na zemi. „Z jeho držení se Petr ještě dostal, ale asi ho to stálo dost sil, které mu scházely v postoji a po chybě v boji o úchop ho pak soupeř snadno porazil,“ doplnil Vydra.

Trest srovnal zápas

Andrej Kašpur spočítal na své startovní listině 23 závodníků. Los mu také nepřál a na svého soka, který je členem reprezentace, vymýšlel s trenérem účinnou taktiku. Rychlost a brutální síla měla být Andrejovou devízou. První minutu ze zápasu Andrej do puntíku plnil pokyny, a tak si vypracoval nadějný náskok v podobě yuka (5 bodů).

Jenže přemotivovanost a ztráta koncentrace spolu s nedodržením pokynů od trenéta si vykoledovala od rozhodčích trest a v momentě bylo srovnáno. „Pasivita a velmi pomalý pohyb po tatami byla pro Andreje vražedná kombinace. Soupeř zrychlil a jeho útoky už nešly zastavit. Andrej prohrál na dvě wazari (ipon) a také jako Petr na turnaji dobojoval.

Posledním želízkem v ohni byla členka dorostenecké reprezentace už velmi zkušená válečnice Michala Vydrová. V její váhové kategorii nebylo slabšího článku, a tak se šlo zápas od zápasu. „Nebyl čas na taktiku a rozbor soupeřek neměl cenu. Proto jsem Míše naordinoval prostý recept: tvrdost a rychlé kombinace měly být zárukou pro výhru,“ doplnil kouč.

Velký boj

První zápas trval 10 vteřin. Boj o úchop, tvrdý nástup a ostrý hod na ippon chvatem soie-nage. Druhé dějství mělo podobný scénář. Po půl minutě zápasu soupeřku z Jihlavy hodila krásným ipponem tak tvrdě, že jí museli z tatami pomoci rozhodčí.

Ve třetím zápase se Míše do cesty postavila devatenáctiletá závodnice z Prahy. Vyrovnaný duel nakonec vyhrála pražská závodnice na 2. wazari technikou te-guruma (protočení soupeřky po jejím nástupu), a tak se Michala sama připravila o finále.

„V boji o třetí místo si Míša vedla velmi zkušeně. Znovu předvedla skvělý boj o úchop a rychlost ji přibližovala k vytoužené medaili. Vedení na 3. yuka si pohlídala až do konce zápasu, čímž dostala právo dojít si pro bronzovou „placku“.