Judisté z TJ Loko Česká Lípa soutěžili v úvodním kole turnajového seriálu nazvaném O samurajskou katanu. Desetičlenný tým pod vedením trenérů Olgy Jiroušové a Michala Vydry vybojoval v Mladé Boleslavi šest cenných kovů.
Velké překvapení trenérům připravila mladičká Veronika Hospodková (mládě 33 kg), která obsadila 3. místo. „Verča byla na závodech vůbec poprvé a hned se postarala o senzaci,“ radoval se trenér Vydra. „První zápas sice prohrála, ale pak se uklidnila a začala ničit soupeře svou dravostí a výborným pohybem. Na finále to nestačilo, zato v boji o bronz to bylo perfektní,“ pochválil ji trenér Vydra.
Pětiletá Adéla Chválová (mládě 30 kg) se sice neprosadila, ale podle Olgy Jiroušové ukázala svoji nebojácnost. „Nastupovala proti velmi ostříleným chlapcům a dokázala s nimi držet krok i celou polovinu zápasu,“ podotkla.
Také Petr Pirunčík (mládě 31 kg) se nevzdával. „Už to vypadalo na jeho první výhru v životě, ale soupeř ho v poslední chvíli skolil a zaslouženě vyhrál.“ Jeho sestra Karolína (mládě 34 kg) ani jeden z pěti soubojů nevyhrála, ale trenéři uznali, že se v každém zápase zlepšovala.
Veronika Vydrová (mládě 34 kg) se po čtyřech výhrách dostala do semifinále, kde však smolně prohrála, a tak se zaměřila na duel o bronz. Zde už proti ní neměl soupeř žádnou šanci. „Veronika ho smetla do deseti vteřin,“ pochlubil se M. Vydra.
Ludvík Kašpar (mládě 28 kg) se se svými soky nemazlil, zvítězil ve všech bojích a po zásluze bral zlatou medaili. Trenéři ho chválili: „Byl opravdu výborný.“
O tom, že judo někdy bolí, se přesvědčil hned v úvodu Niky Pokorný (ml. žák 50 kg). „Jeho sok ho povalil na rameno, ještě na něho upadl a poranil mu klíční kost. Olga s ním okamžitě došla na vyšetření a přítomní lékaři mu celé rameno zafixovali,“ uvedl M. Vydra.
Starší žák mongolské národnosti přezdívaný Čenda ve váze do 66 kg vybojoval 2. místo a Michala Vydrová (st. žákyně), jež měla ve své kategorii samé chlapce, si došla pro kov nejcennější.
Marcel Jirouš (st. žák 46 kg) si si po čtyřech výhrách zajistil účast ve finále. Zde však svému protivníkovi podlehl a zbylo na něj „jen“ stříbro.
Druhé kolo turnaje proběhne 27. 4. v Jičíně