Nový Bor/ Prestižního mezinárodní turnaje judistů v německém Sprembergu se zúčastnily také dva oddíly z našeho okresu – TJ Lokomotiva Česká Lípa a TJ Stadion Nový Bor.
Českolipští borci se dohodli s oddílem z České Skalice a společně vytvořili jeden osmnáctičlenný tým pod hlavičkou TJ Loko, družstvo z Nového Boru reprezetnovala šestice mladých judistů.
V konkurenci 48 klubů a 534 závodníků z Neměcka, Polska a ČR nakonec vybojovaly obě výpravy celkem třináct cenných medailí.
V úvodní den závodů zasáhli do boje pouze judisté z kategorie „mláďata“.
Z Lokomotivy Veronika Hospodková a Terezka Kolínová (Č. Skalice) vyhrály zlaté sošky, Petr Pirunčík a Adélka Chválová se postarali o stříbrné a Veronika Vydrová s Ludvíkem Kašparem zajistili spojenému oddílu důležité body za bronzové umístění. Karolína Pirunčíková získala bod za páté místo a Tomáš Kubíček (Č. Skalice) se umístil na sedmé příčce. Trenéři proto mohli být s úvodním dějstvím spokojeni. „Od mladíčků v bílých kimonech se tolik cenných sošek nečekalo, ale bylo vidět, že všichni dali do svých zápasů úplné maximum,“ sdělil jeden z trojice trenérů Michal Vydra.
Za Nový Bor do bojů v tento den zasáhli Daniel Kobr, Kamil Novák a Nikita Melzerová. Prvně jmenovaný obhajoval zlato z minulého ročníku a i jeho první měření sil proběhlo podle představ. Kobr v něm zvítězil po několika vteřinách hodem rivala na ipon. Ve druhém zápase však soupeře podcenil soupeře, který tak ukončit boj před limitem. „Po utkání jsme Danovi domluvili, že musí bojovat vždy naplno, protože žádný zápas není nikdy předem rozhodnutý. V opravách pak ukázal, že to záváhání byla jen náhoda a dalších pět zápasů ukončil před limitem, čímž vybojoval bronzovou medaili,“ uvedl asistent trenéra Jiří Mašek.
Kamil Novák na začátku svého prvního utkání zaváhal a jeho sok šel do vysokého vedení. „Kamil však technikou Osoto gari ukončil utkání hodem na ipon, což je jako k.o. v boxu,“ vysvětlil Jiří Mašek. Novák si pak stejně dobře vedl až do finále, ve kterém sice na body podlehl polskému judistovi, ale oproti loňskému ročníku si o jednu příčku polepšil.
Závěr soutěžního dne patřil Nikitě Melzerové, jež zde minulý rok zvítězila. „Nikita neponechala nic náhodě, plně se soustředila na všechna svá utkání, ve kterých jasně dominovala a vždy je ukončila před limitem. Kromě zlaté medaile si navíc odvezla i cennou trofej pro nejlepšího technika turnaje v dané kategorii,“ radoval se hlavní trenér Jakub Holer.
V neděli se představily starší kategorie. „Za nás Honza Duriška a Kristýna Miščuková vybojovali zlata, Čenda stříbro a Kateřina Kolínová bronz. Marcel Jirouš, Michala Vydrová, Petra Kašparová, Niky Pokorný a Andrej Kašpur nezvládli boje o třetí místa a shodně skončili na páté příčce,“ doplnil informace českolipský trenér M. Vydra a dodal, že při konečném zúčtování obsadil spojený oddíl Č. Lípa/Č. Skalice sedmé místo. „Myslím si, že v tak silné konkurenci je to velmi dobrá vizitka,“ netajil spokojenost M. Vydra

Novoborští měli v tento den tři želízka v ohni. Petr Schafer, jenž startoval prvně v kategorii starších žáků, prohrál oba zápasy, i když podle trenérů měl pokaždé vítězství téměř na dosah.
Premiéru v kategorii dorostenců si odbyl Dalibor Křiklava. „Předváděl technicky velmi vydařené zápasy a obsadil pěkné sedmé místo, což je do dalších turnajů velice slibné.“
V kategorii mladších žáků zápolil Daniel Škarda. V prvním utkání vyhrál na body nad domácím borcem ze Sprembergu, ve duhém však prohrál s judistou z Polska. Aby získal bronzovou medaili, musel vyhrát pět zápasů v řadě. „Dan pak čtyři následující utkání vyhrál, bohužel v rozhodujícím pátém udělal fatální chybu a bral tak pouze pomyslnou bramborovou medaili,“ doplnil Jiří Mašek.
Hlavní trenér Jakub Holer poté zhodnotil vystoupení svých svěřenců následovně: „S turnajem i s výsledky jsme celkem spokojeni, jsme teprve na začátku roku a turnaj nám ukázal nedostatky, které musíme odstranit. Jsme ovšm velice rádi, že naši závodníci sbírají pravidelně ceny pro nejlepší techniky turnaje, což je základní stavební kámen pro další růst jednotlivých závodníků.“