V prvním utkání si vyšlápli v derby na druhé Ústí a deklasovali je 7:1, Děčín porazili po matném výkonu 9:2 a v posledním utrápeném zápase s USK vybojovali výhru až v samotném konci utkání v poměru 8:6. CL Evans má tak náskok do posledních šesti zápasů šest bodů a velmi dobrou bilanci s druhým týmem tabulky FBC Ústí nad Labem, kdy si Lípa připsala již dvě vítězství.

FBC Č. Lípa – TBC Ústí
7:1 (1:1, 4:0, 2:0)

Jedno z nejdůležitějších utkání letošní juniorské sezony se odehrálo v domácím prostředí před slušnou návštěvou v hale Jiskry. FBC si již v prvním měření připsal důležitou výhru 5:3, na kterou nyní navázal ještě radostnějším výsledkem, který se však nerodil vůbec lehce. České Lípě navíc chyběl střelec Roman Beránek, jenž má vleklé problémy se zády.

Do velmi opatrného začátku utkání, kdy nikdo nechtěl udělat výraznější chybu, však vstoupili šťastněji hosté, nenápadnou střelou z otočky nachytal brankáře Krčála Huslička a bylo to rázem 0:1. Česká Lípa začala postupem času nutit ústeckým hráčům svoji hru a čím dál více se domácí začali dostávat do ohrožení výborného brankáře Hlavy. Krásnou navštívenku do šibenice mu poslal v polovině třetiny Mach a uklidnil domácí borce.

Tak skončila i první „oťukávací“ třetina a druhá už začala ostrou jízdou českolipského CL Evans. Úvodní slovo si vzal střelecky disponovaný Novák a svým obávaným tahem nejprve poslal Lípu do vedení a vzápětí potrestal vyloučení Kreníka opět střelou tahem od mantinelu.

Svůj den však měl konečně i Vnuk, po střeleckém trápení v minulém kole, se opět probudila jeho puška, kterou používá výhradně při střele přes ruku od levého mantinelu. Vnuk ví, kam střílí, bohužel pro Ústí to nezjistil Hlava a ve druhé třetině dvakrát kapituloval. CL Evans vyhrál třetinu 4:0 a téměř rozhodl o osudu utkání.

Ve třetí třetině se koukalo na podobný florbal jako v té druhé, optický tlak České Lípy a občasné výpady Ústí, které však skončily na pozorném Krčálovi. FBC ukázalo, že početní výhody a nevýhody zvládají s bravurou, nejprve napadání ve vlastním oslabení po akci Merlíčka dokončil Novák, a na konci zápasu opět ze svého místa podtrhl střelecký účet Vnuk. Českolipští hráči tak udělali další důležitý krok k baráži o juniorskou nejvyšší soutěž.

Branky a asistence FBC: 3x Novák (2x Merlíček, Tichý), 3x Vnuk (3x Tichý), Mach (Černák).

FBC Č. Lípa – DDM Děčín
9:2 (5:0, 1:2, 3:0)

Utkání z „povinnosti“. I tak k němu přistoupili hráči České Lípy. V pohodovém tempu si došli pro náskok pět branek, hattrick zaznamenal již v páté minutě Novák, na všechny branky mu nahrával jeho dvorní asistent Merlíček, který sám přidal i čtvrtý gól, a když se ještě do přestávky trefil Kotera, sáhl děčínský trenér k výměně brankářů. Poslal na hřiště Matušku, který si rozpomněl na časy Dominika Haška v Naganu a začal proti FBC čarovat.

Děčín ve druhé třetině vycítil tradiční polevení ze strany favorita a vstřelil dvě rychlé branky do sítě nerozchytaného Malce. Česká Lípa na konci utkání opět zabrala, ale většina vyložených šancí končila na skvělém gólmanovi, který pustil jen čtyři střely z hole Merlíčka, Jansy, Nováka a Hybše a výrazně pomohl Děčínu od nepopulární „desítky“.

Branky a asistence FBC: 4x Novák (3x Merlíček, Tichý), 2x Merlíček (Kolář, Tichý), Hybš (Jansa), Kotera (Jansa), Mach.

FBC Č. Lípa – USK Ústí
8:6 (5:0, 1:2, 3:0)

Jako dárek k narozeninám připravili svěřenci Štěpánovi Slanému dramatický zápas se vším všudy. Česká Lípa se dostala do jednoduchého vedení a vše nasvědčovalo tomu, že nestandardní třetí zápas odehraje v klidu. Bohužel, po úvodní „nemastné, neslané“ třetině, kterou Lípa vyhrála 4:2, díky brankám Jansy, který se trefil dvakrát, Vnuka a Nováka, se začalo v hale odehrávat zbytečné drama, které mohlo stát modrobílé barvy body.

Česká Lípa nejdříve nabídla dorovnání skóre, které odnesl brankář Krčál střídáním, a poté se začalo skóre přesouvat jako na houpačce. Nejprve Novák poslal Lípu do vedení, poté během 18 vteřin USK odpovědělo slepenými góly a zvrátilo výsledek na svoji stranu. Českolipští na začátku třetí třetiny zažili zatím nepoznané, nepříznivý výsledek v pokročilém stavu zápasu a nabuzený soupeř, který ve vzduchu cítil možný zisk bodů.

Stažení sestavy pomohlo Tichému k více prostoru na hřišti, který splatil dalekonosnou střelou a srovnáním stavu na 6:6. Po velkém tlaku se až v předposlední minutě prosadil jako správný kapitán Merlíček a zajistil FBC vedení, které však nemuselo být konečné.

Po závěrečném tlaku USK mohl Novák poděkovat ústeckému Filipcovi, který pohrnul „námazem“ před prázdnou branku. Merlíček tak nakonec v power-play zvýšil vedení na konečných 8:6.

Branky a asistence FBC: 2x Jansa (Černák, Kotera), 2x Novák (Tichý, Vnuk), 2x Merlíček (Vnuk), Vnuk (Tichý), Tichý (Novák).

Trenér Štěpán Slaný hodnotí:

Děkuji hráčům za důležité body, první zápas respektovali hráči, to co jsme si před zápasem řekli. V druhém zápase má přítomnost byla k ničemu, hráči si dělali, co chtěli a podle toho vypadal zápas, navíc se jim podařilo rozchytat děčínského brankáře. Výsledek měl být dvouciferný. Poslední zápas jsme ukázali, co je vrchol lajdáctví, jsem ale rád, že jsme si prošli „krizovkou“ a dokázali se z toho vyhrabat, kdybychom tento zápas prohráli, bylo by to z pohledu prvního zápasu ohromná škoda. Blíží se konec ligy, zbývá nám šest zápasů, je potřeba maximálně trénovat a obětovat týmu osobní maximum, baráž nabývá reálných obrysů, je to jen na nás!

Hynek Bárta