Extraligové juniory čekají další domácí zápasy v nové hale. Po Mladé Boleslavi budou hostit dalšísoupeře zvučných jmen, především název sobotního soka (od 19 hodin) je synonymem českého florbalu. Jde o mnohonásobného mistra České republiky Tatran Střešovice a v neděli (18.00) o neméně významný tým Sparta Praha.

Českolipští junioři vstoupili do sezony nad očekávání dobře, po sedmi utkáních mají na svém kontě čtyři výhry a tři porážky a v průběžné tabulce jim patří sympatická pátá pozice právě před víkendovými soupeři. FBC může litovat hlavně ztracených bodů v derby s Mladou Boleslaví, které se Českolipským vůbec nepovedlo a po výsledku 8:11 si trochu pokazilo slavnostní otevření haly, kde se tísnilo téměř 400 diváků.

Ačkoliv je soutěž teprve ve své třetině, následující zápasy budou velmi důležité z pohledu zajištění play off, v případě plného bodového zisku by se Č. Lípa dostala do klidných vod, zajišťujících vyřazovací soutěž. V opačném případě, by ji pak juniory od Ploučnice čekaly nepříjemné starosti, vždyť devátý celek juniorské ligy ztrácí na Českou Lípu jen čtyři body.

Níže přínášíme rozhovor s trenérem Štěpánem Slaným.

Jak jste spokojen se vstupem do soutěže?

Vcelku dobře, sice se nám nepovedlo dotáhnout dvě utkání, ve kterých jsme sahali po bodech (Ostrava a Mladá Boleslav), ale vynahradili jsme si to těsnou výhrou nad Future a Bohemians. Máme hodně mladý tým, složený většinou z dorostenců, což je v lize trochu rarita.

O víkendu vás čeká Tatran a Sparta, jak se na tato utkání připravujete a co od nich čekáte?

Celá liga je velmi vyrovnaná, rozhodují maličkosti, víme, že nás tlačí bota hlavně v obraně, kterou musíme hodně zplošovat, a sráží nás hlavně nevynucené chyby, které nejsou ani tak z tlaku soupeře, jako spíše z naší nezkušenosti. Oba zápasy jsou velmi důležité především z pohledu play off, neboť v případě zisku šesti bodů se můžeme posunout do zajímavých pozic. V opačném případě to pak bude tuhý boj až do konce sezony.

Do sezony jste vstupovali s úzkým kádrem, který se každým zápasem rozšiřuje. Čím to je?

Je to tak, s tím jsem trochu počítal, začíná se mi hlásit poměrně dost hráčů, kteří by to v Lípě chtěli zkusit. Já jsem před sezonou vsadil na naší líheň a několik zajímavých posil, které znám z dorosteneckých výběrů, s nimi chci pracovat a zde vidím budoucnost. Mám velkou radost, že se daří začleňovat mladé hráče do týmu, radost mi dělá Hřebřina, nebo Pastor, to mohou být jednou tahouni juniorky, ale letošní sezona je pro ně o sbírání zkušeností. Jsou tu však i další hráči, kteří mají velký potenciál, nyní to je však o jejich tréninkové morálce.

Jaký to je pocit pro Českou Lípu utkávat se s nejlepšími českými mužstvy?

Výborný, proto florbal v Lípě dělám, postupně se zlepšujeme, rosteme a toto je náš první zásek, od kterého se můžeme odrazit do ještě vyšších pozic. Nikdo v klubu se netají ambicemi postoupit do první ligy, která může být velmi zajímavá i pro letošní dorostence a juniory. Snažíme se pracovat koncepčně, proto je letošní juniorská extraliga pro nás základní bod.

O minulém víkendu Českou Lípu reprezentovali v juniorské reprezentanti Ondřej Mach a Viktor Kopecký, jak jste hodnotil jejich výkon?

Především jsem rád, že se tam kluci propracovali, v užším kádru máme ještě Martina Pražana a Honzu Filipce. Kluci určitě nezahráli špatně, reprezentace je trochu jiný herní level, všechno je rychlejší a na nic není čas. Finové a Švédi měli ve svém výběru ročníky 93, kdežto česká repre již pracuje s 94 a 95, právě 95 je ročník Ondry a Viktora, takže je velká výhoda, že si takovou úroveň zkusí již v tak mladém věku. Kariéru mají před sebou.

David Mach