Od letošního ročníku získávají účastníci DoksyRace body do Českého poháru dlouhých triatlonů, což na start přilákalo špičkové domácí závodníky, ale také slušnou zahraniční účast.

Pohárová sezona se v Doksech u Máchova jezera uzavře už tuto neděli 11. září, start hlavního závodu na halfironmanské trati naplánovali pořadatelé symbolicky na 11.09 hodin.

Dopředu se přihlásilo 260 triatlonistů, kteří změří síly na tratích 1,9 kilometru plavání, 90 kilometrů na kole a 21 běžeckých kilometrech. „Na tento závod se připravuji s cílem podat co nejlepší výkon a těším se," povídá Jan Oppolzer, obhájce loňského prvenství v DoksyRace a vítěz dvou letošních pohárových železňáků Moraviamana a Slovakmana.

K dalším favoritům patří Tomáš Řenč, bronzový z Pilmana a vítěz Klasik Duatlonu Příbram. Chuť na trati polovičního ironmana si po nevydařeném TRIPrague touží spravit i loňský republikový šampion Tomáš Mika. Zajímavý test formy čeká účastníka letošního havajského ironmana Petra Soukupa. „Očekávali jsme, že letos budeme na čísle účastníků dvě stě padesát, jsme něco málo nad. Čekali jsme tento rok víc účastníků než loni, s tím cílem závod děláme, abychom každý rok zvyšovali účast i úroveň závodu. Jsme rádi, že se to vyplácí," potěšilo ředitele klání Tomáše Novotného, který DoksyRace pořádá potřetí.

Závod letos uzavírá sezonu Českého triatlonového poháru na dlouhých tratích. Na čele průběžného pořadí je Petr Minařík, který do Doks nepřijede. Šanci na další body tak mají třetí Tomáš Martínek či o příčku za ním Lukáš Slatinský. „Poprvé jsme se dostali do Českého poháru, což je atraktivní pro daleko víc závodníků z české triatlonové špičky. Každoročně nás podporuje svou účastí Petr Vabroušek, na kterého se taky těšíme," zmínil Novotný dlouholetou českou jedničku na ironmanských tratích.

Zájem ze zahraničí

Velký zájem zaznamenali pořadatelé letos také ze zahraničí. Dorazí vítězka duatlonu v Příbrami Ulrike Schwalbeová z Německa, mistryně světa v duatlonu z roku 2004 a třetí žena letošního TRIPrague. „Tento závod jsem ještě nikdy nejela, ale přátelé mi vyprávěli, že je tam zajímavá trať a výborná atmosféra. Samozřejmě půjdu na start s cílem jako vždy zvítězit," pronesla německá specialistka na dlouhé tratě.

Dvě jihočeské železné ženy Petru Krejčovou a Janu Candrovou čeká odveta souboje z příbramského duatlonu, kde se radovala druhá jmenovaná. Vedoucí závodnice pohárového bodování Simona Křivánková z Brna dává přednost startu na Challenge Almere.

Po plavání okolo ostrůvku uprostřed Máchova jezera čekají na triatlonisty tři okruhy cyklistické části a stejný počet běžeckých kol. „Trať kola je rovinatá s minimálním převýšením, běh je o něco těžší, protože se kombinují povrchy, asfalt a lesní cesty," přiblížil Novotný.

Dopolední program vyplní dětské závody pod vedením Tomáše Slavaty a výtěžek z DoksyRace půjde stejně jako v případě srpnového Pálava Race na vybraný dětský domov. „Začali jsme s tím na všech závodech a uděláme z toho tradici," připomněl dobrou myšlenku ředitel.

Do budoucna si přeje zařadit DoksyRace či Pálava Race do mezinárodního kalendáře. „V příštím roce se chceme počtem účastníků přiblížit pěti stovkám. Rádi bychom jeden z našich závodů, k čemuž má o něco blíž DoksyRace, posunuli do nějaké celoevropské, potažmo celosvětové série. To je asi ultimátní cíl každého organizátora, ale k tomu máme ještě daleko," pousmál se Novotný.

Jaroslav Kára