Bezpochyby jednu z největších hvězd historie motoristického sportu do Sosnové letos přivezl Hájek Rally team. Byl jí Fin Juha Kankkunen, vítěz Rallye Paříž Dakar, čtyřnásobný mistr světa a hlavně velký srdcař a milovník motorsportu, který ani ve zralém věku nedokáže bez závodního volantu existovat.

Jezdec, který zažil dobu skupiny „B" v plném rozkvětu, a získal svůj první titul mistra světa právě s „béčkem", si při víkendovém Setkání mistrů vyzkoušel Opel Kadett C-GT/E 16V, který jej překvapil svou snadnou ovladatelností, ale jak sám mistr volantu Juha Kankkunen poznamenal, tak k plné spokojenosti by potřeboval pár stovek koní navíc a pohon všech kol.

Právě toho se mu ale dostalo se Škodou Fabia WRC, s níž Juha také jezdil, a v Lancii Delta HF turbo, kterou pro něj pořadatelé připravili jako malé překvapení. Jednalo se o originální tovární kus, s nímž Juha před více než dvěma desítkami let závodil v mistrovství světa.

Ve žlutých Kadettech Hájek Rally teamu se ale během víkendu představili i Tomáš s Břetislavem Enge. Tomáš Enge nenechal nikoho na pochybách, že právě on je jedním z nejlepších českých závodníků napříč všemi disciplínami. Lehkost, s jakou vodil Opel Kadett C-GT/E 16V, byla nevídaná a společně s Břetislavem Enge předvedli divákům během nedělního programu i správnou show, na kterou se bude dlouho vzpomínat. V servisním zázemí Hájek Rally teamu, který bylo díky spolupráci s Křenek Motorsport nepřehlédnutelné, se během víkendu vystřídaly stovky fanoušků, kteří si přišli pro podpis Juhy, Břéti i Tomáše.

Ohlasy aktérů

Juha Kankkunen: „Byl to pro mě velmi příjemně strávený víkend mezi nadšenými lidmi, kteří milují motorsport. Bylo to cítit na každém kroku a byl jsem překvapen, jak je motorsport v České republice populární a jak profesionálně byla akce připravená. V týmu Ctirada Hájka jsou také profesionálové, s nimiž byla radost spolupracovat a připadal jsem si, jako kdybychom byli staří známí. Díky všem divákům, kteří přišli i v té zimě, která byla ještě větší, než je teď u nás ve Finsku. Omlouvám se, že jsem v neděli nejel tolikrát, jak bylo připraveno. Svezení se Škodou Fabia WRC i s Kadettem byl pro mě nový zážitek, ale postihla mě nevolnost a horečka a musel jsem trochu zvolnit. Přeji všem fanouškům hodně úspěchů a věřím, že jsme se neviděli naposledy."

Ctirad Hájek: „Mám obrovskou radost, že se mi se skvělým týmem lidí, které mám kolem sebe, podařilo dát dohromady letošní účast na Setkání mistrů. Juha Kankkunen je pro nás živoucí legenda a pro náš celý tým je to nedostižný zážitek s takovou personou spolupracovat. Děkuji Petru Eliášovi, že dal vše takhle skvěle dohromady, Jirkovi Hlávkovi za organizaci našeho týmu, kam jsme mimořádně přibrali i dvě Škody Fabia WRC, Jirkovi Bryndovi za vedení mechaniků a Mirkovi Janotovi za přípravu aut. Podle ohlasu všech lidí, kteří se u nás během víkendu zastavili, mám dojem, že se jim naše vystoupení na Setkání mistrů líbilo, a my už teď přemýšlíme, jak na tuhle dosud nevídanou akci navážeme. Něco nás už ale napadá, tak se nechte překvapit. Bylo nádherné, jak na nás lidé reagovali a pro mě bylo zážitkem osobně a neformálně se potkat se skvělými lidmi jako je Igor Drotár, Martin Prokop a další. Pro nás byl tenhle víkend mimořádný zážitek, i když si všichni z týmu, včetně našich aut pořádně mákli. Vše se povedlo i díky bezchybné organizaci a pomoci ze strany Autodromu Sosnová. Ještě jednou děkuji všem, kteří nám pomohli a nebo nám alespoň fandili."

Tomáš Enge: „Po více než dvaceti letech jsem si zazávodil s tátou a za to patří velký dík Ctiradu Hájkovi, že nám dal tuhle možnost. Řídit Kadett pro mě byla opravdová zábava a moc jsem si tohle hravé auto užil. Je lehké a přitom má slušný výkon. Díky řízení bez posilovačů dostaly pořádně zabrat moje ruce, ale to k motorsportu patří. Chtěli jsme se hlavně pobavit a pobavit i diváky, ale to asi dobře poznali. Byla to zábava a byl jsem rád, že můžu spolupracovat s Mirkem Janotou a být ve stejném týmu s Juhou Kankkunenem."